$ DOLAR → Alış: 8,13 / Satış: 8,17
€ EURO → Alış: 9,67 / Satış: 9,71

Yargıda “hedef süre “dönemi 1 Ocak’ta başlıyor

Yozgat’ın yeni Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Ergün, yargıda hedef süre döneminin 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle başlayacağını belirterek, Yozgat idare mahkemesinin yılda Bin‘e yakın dosyanın incelenip karara bağladığını  söyledi.

Yargıda “hedef süre “dönemi 1 Ocak’ta başlıyor
  • 28.11.2018
  • 747 kez okundu

 

Yozgat’ın yeni Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Ergün, yargıda hedef süre döneminin 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle başlayacağını belirterek, Yozgat idare mahkemesinin yılda Bin‘e yakın dosyanın incelenip karara bağladığını  söyledi.

Yaklaşık 3 ay önce  Gaziantep Bölge İstinaf mahkemesinden Yozgat Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığına atanan  Kadri Ergün , Devletin Yozgat’a sağladığı  çağdaş  imkanlarla Yozgat Bölge İdare Mahkemesinin personelinin rahat koşullarda mesai yaparak uyuşmazlık dosyalarını karara bağladığını ifade etti.

Ergün, “Yozgat, gerek adli ve gerekse yeterli kent imkanlarıyla  gelişmekte olan şirin  bir kentimizdir. Bu nedenle Yozgat’ta  huzur içerisinde görev yapıyoruz. Bu arada Adalet Bakanlığının alt yapısını hazırlayarak 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren  başlatacağı ‘Hedef süre’ uygulaması  ile yargıda karar süreleri daha da kısalacaktır.”dedi.

YOZGAT’TA  2 İLİN UYUŞMAZLIK DOSYALARI İNCELENİYOR

Yozgat Bölge İdare Mahkemesi birimlerinde Yozgat ve Kırşehir’li vatandaşların uyuşmazlık dava dosyalarının sonuçlandırılmaya çalışıldığını vurgulayan Ergün, “Yozgat Adalet Sarayı çatısı altında Yozgat’ta 2006 yılında faaliyete başlayan  Yozgat  idare mahkemesi birimlerinde her yıl yaklaşık Yozgat ve Kırşehirli vatandaşların açtığı Bin’e yakın  uyuşmazlık dava dosyalarının sonuçlandırılmasına çalışılıyor. Kırşehir  idari davalar bakımından Yozgat Bölge İdare başkanlığına bağlıdır. Kurumumuzda görevli 6 hakimimiz hem Yozgat, hem de Kırşehir’e ilişkin uyuşmazlık dosyalarını titizlikle inceleyip karara bağlıyorlar.”diye konuştu.

YARGI  KARARLARI ARTIK GECİKMEYECEK

Açıklamalarında Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan yeni bir proje ile  1 Ocak 2018 tarihinden itibaren Türkiye genelindeki  savcılık ve  mahkemelerde dava ve soruşturmaların ne zaman biteceğinin önceden bilineceği ‘hedef süre’ uygulamasına başlanacağını vurgulayan Ergün, “Bu uygulama ile Adli kararların gecikmesi önlenecek ve vatandaşlarımız rahatlatacaktır. Dava ve soruşturmaların ne zaman biteceği önceden bilinecek olan  ‘hedef süre’ uygulaması hukuk, idare ve vergi mahkemelerinde davanın esas kaydının yapıldığı  ve ceza mahkemelerinde de iddianamenin kabul edildiği andan itibaren başlatılacak. 1 Ocak’tan itibaren vatandaşımız yargının ilgili birimlerinde davasını açtığında bir  belge düzenlenecek. Dava açarken davayı açan kişinin elindeki belgede davanın ne zaman tamamlanacağına ilişkin bir süre verilecek. Böylelikle vatandaş açtığı davanın ve hakkındaki soruşturmanın  ne zaman biteceğini önceden öğrenme olanağına kavuşmuş olacak. Adalet Bakanlığımız bu uygulama ile yargılamadaki karar süresini hızlandırmayı amaçlamış bulunmaktadır.”şeklinde konuştu.

Yozgat’ta idare ile vatandaş arasında oluşmuş olan hukuka uygunluk ortamı nedeniyle karmaşık uyuşmazlık davalarının azlığına da dikkat  çeken Yozgat Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Kadri Ergün, vatandaşların idare ile hukuki açıdan önemli sorunlar yaşamadıklarını ifade etti.

 

Türk Polis Teşkilatı'nın 176. Kuruluş yıl dönümü ve Polis Haftası nedeniyle İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk ve Polis Meslek Eğitim...
Vatandaş’tan görevi başındaki polise çay ikramı
Yozgat’ta sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması kapsamında görev yapan polislere vatandaşlar çay ikramında bulundu. Yozgat Merkez Köprülü Kavşakta kar yağışı altında...
Yozgat Merkezli uyuşturucu operasyonu: 23 gözaltı
Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Yozgat merkezli 3 ilde uyuşturucu tacirlerine yönelik düzenlenen operasyonda, 23 şüpheli gözaltına alındı.
Yazıcı, Okul Müdürleri ile toplantı yaptı
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, İl Merkezindeki Okul Müdürleri ile toplantı yaparak, eğitim ve pandemi sürecini değerlendirdi.
4.Sınıflara özel sınav Mayıs ayında yapılacak
Yozgat’ta 4. sınıf öğrencileri kapsayan Proje Ortaokulları Kabul Sınavı, pandemi süreci dikkate alınarak veli ve öğrencilerin bilgilendirilmesi ile Mayıs ayının...
FETÖ Operasyonunda 15 şüpheli gözaltına alındı
Aralarında Yozgat’ın da bulunduğu Çanakkale Merkezli FETÖ / PDY operasyonunda adliye ve cezaevleri yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda 15 şüpheli gözaltına...
AK Parti Yozgat Gençlik Kollarında Taşdemir dönemi
AK Parti Yozgat Gençlik Kolları Başkanlığına partide uzun yıllar görev yapan Yaşar Taşdemir, atandı.
Başkan Köse’den projelere sıkı takip
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat’ın vitrini konumundaki Tarihi Çapanoğlu Çevre Düzenleme Projesi, inşaat çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.
Sedef, Meclis Grup Yönetim Kuruluna seçildi
MHP Yozgat Milletvekili Dijital Mecralar Komisyonu üyesi İbrahim Ethem Sedef, MHP Meclis Grup Yönetim Kuruluna seçildi.
Sivas Ticaret Borsası’ndan Başkan Erkekli’ye ziyaret
Sivas Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu ve yönetim kurulu üyeleri Yozgat Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erkekli’yi makamında ziyaret...
Yozgat Şehir Hastanesi yeni düzenlemeye gitti
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan ve yönetimi artan Kovid-19 vakalarına karşı servisler için yeniden düzenlemeye gitti.
Yozgat Merkez Ortaokulu’ndan örnek çalışma
Yozgat Merkez Ortaokulu, yaklaşan Ramazan ayı için örnek bir çalışmaya imza atarak öğretmen,veli, öğrenci ve Okul Aile Birliği işbirliği ile...
Bozokspor, Sivasspor’un dikkatini çekti
  Yozgat Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Yozgat Belediyesi Bozokspor Kulübü, Süper Lig’in köklü ekiplerinin Sivas Spor’un dikkatini çekti. Süper Lig’e...
Yerköy’de elektrik hatları yer altına alınıyor
Yerköy’de görüntü kirliliğine neden olan yer üstündeki elektrik kabloları yer altına alınması için elektrik dağıtım şirketi ile protokoller imzalandı. Yerköy...
Müftü Sezik’ten veda ziyareti
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İzmir Müftülüğü ’ne atanan İl Müftümüz Salih Sezik Gazetemiz Yeniufuk’a  veda ziyaretinde bulundu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ