$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Vali Yurtnaç: Şehrimizi süslü laflarla değil icraatlarımızla geliştireceğiz

Yozgat’ta bir yıllık valilik görevini yoğun bir çalışma temposu ile geride bırakan Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat’ın ilçeleri beldeleri ve köyleriyle bir bütün olduğunu belirterek, bu bütünün bir fotoğrafını çektiğini ve süslü laflarla değil icraatlarla şehri geliştireceklerini söyledi.

Vali Yurtnaç: Şehrimizi süslü laflarla değil icraatlarımızla geliştireceğiz
  • 08.08.2017
  • 462 kez okundu

 

Yozgat’ta bir yıllık valilik görevini yoğun bir çalışma temposu ile geride bırakan Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat’ın ilçeleri beldeleri ve köyleriyle bir bütün olduğunu belirterek, bu bütünün bir fotoğrafını çektiğini ve süslü laflarla değil icraatlarla şehri geliştireceklerini söyledi.

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, gazetemiz Yeniufuk’u ziyaret ederek Gazetemiz Sahibi Bekir Çaylak ve Genel Koordinatörümüz Ferhat Özer’e  şehrin durumu ve gelişimine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Eğitimden sağlığa, turizmden, sanayiye, tarım ve hayvancılığa, yapılan ve yapılması planlanan yatırımlara değinen Vali Yurtnaç, şehrin bu zenginliklerinin en iyi şekilde değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması gerektiğine dikkat çekti.

YOZGAT’I TARIM VE HAYVANCILIKTA ÖNEMLİ KONUMA GETİRECEĞİZ

Yozgat’ın konumu itibariyle tarım ve hayvancılığa elverişli bir şehir olduğunu vurgulayan Vali Yurtnaç, şehri tarım ve hayvancılıkta önemli konuma getireceklerini kaydetti. Vali Yurtnaç, “Yozgat’ımız tarım ve hayvancılığa oldukça elverişli bir şehirdir. Bu konuda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze, Tarım Kırsal Kalkınma TKDK ile köylülerimize, üreticilerimize yönelik önemli oranlarda destekler hibeler verilmektedir. Artık eski babadan, deden görme usülerle değil teknik ve teknolojik imkanlardan faydalanılarak üretim yapılması gerekir. Bu konuda devletimiz her türlü desteği imkanı insanımızın hizmetine sunuyor. Bugün bakıyoruz bölgemizde ilçelerimizde son derece modern hayvancılık üzerine kurulmuş tesislerimizi görebiliyoruz. Bunlar hem ilimiz hemde ülkemiz açısından tarım ve hayvancılığın gelişmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Elbette bunları yeterli görmüyoruz. Bunun yanı sıra hayvansal bitkisel ürünler ekerek bu yönde projeler üreterek alınacak desteklerle üreticilerimizin kendi hayvanlarının yem ihtiyacını karşılamasını istiyoruz.

KABALI PROJESİNE EŞ DEĞER SİVİL ÜRETİM ÇİFTLİKLERİ OLUŞTURACAĞIZ

Yerel kalkınma modeli olarak benimsenen Kabalı projesine eşdeğer Sivil Üretim Çiftlikleri (SÜÇ) projesi oluşturacaklarını söyleyen Vali Yurtnaç, “Çekerek Bayındır Hüyük Köyünde  Kabalı benzeri bir meyve bahçesi oluşturacağız, yine Şefaatli’de Karanlıkdere’de üzüm ve ayva  Yerköy’de buğday pazarı yine buraya özgü ürünleri kapsayan bir Pazar projesi hazırlayacağız. Yerköy iklim bakımından Yozgat’a göre daha uygun olduğu için bu ilçemizi düşünüyoruz. Ayrıca Yozgat canlı hayvan pazarı şehre yakışmıyor. Burayla ilgili de son derece modern  bir canlı hayvan Pazar yeri yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca havaalanı bölgesinin yanına hayvan hastanesi ve borsasını da hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Çünkü doğudan batıya hayvan sevkiyatı sırasında hayvanların burada dinlenebileceği bir yer olacak ve hayvancılık açısından altyapısını tamamlamış olacağız. Bu kapsamda hayvancılığın daha sağlıklı koşullarda yapılması ve gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz.”dedi

KALİTELİ BİNALARIN DEĞİL, KALİTELİ PERSONELİN HİZMET VERMESİNİ İSTİYORUZ

Ülkenin ekonomik gelişimine paralel olarak şehirlerdeki kurumların binalarının yenilenmesinin hizmet kalitesinide etkilemesi gerektiğini vurgulayan Vali Yurtnaç, “Elbette kaliteli binalarda hizmet verilmesi hem personel hemde vatandaş açısından önemlidir. Personelimiz güler yüzlü olmalıdır. Ben buna çok dikkat ediyorum.  Ancak biz personelimizinde işini yaparken kendi ailesinin annesinin, babasının işini yapıyor gibi vatandaşa adam gibi hizmet etmesini istiyoruz.”diye konuştu.

HEDEFİNİZ YOKSA SONUCA ULAŞAMAZSINIZ

Hedefi olmayan çalışmaların sonuca ulaşmasının mümkün olmadığını vurgulayan Vali Yurtnaç,kurum müdürlerinden yapmasını istedikleri 2017 yılı için 5 hedef proje hazırlamalarını istediklerini belirtti. Vali Yurtnaç, bu proje ile kurum müdürlerini planlı çalışmaya alıştırdıklarını kaydederek, şunları kaydetti: “Yozgat’ın gelişmesi  ve kalkınması sözde değil, özde yapılacak projelerle ancak gerçekleşebilir. Ekibimizle brilikte 2016 ve  2017-2023 Vizyon Belgesi hazırladık. Bu konuda daire müdürlerimizden  bu yılı kapsayan 5 hedef proje hazırlamasını istedim. İlgili bakanlıklarımızın hazırlayıp 81 ile gönderdikleri  projelerden değil müdürlerimizin ilimizle alakalı üretecekleri projeler olacak ve bunun da takibini yapacağız.  Bu projeler sadece Vali olarak Kemal Yurtnaç’ın kendi fantazisi sistemi yada trübüne oynuyor gibi algılanmamalı. 2017-2023 Vizyon Belgesi belki ben olmayabilirim ama gelen Valimiz ortak akılla oluşturulan bu Vizyon Belgesini devam ettirmek zorunda olacaktır.”

EĞİTİMDE KALİTEYİ ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ

Eğitimdeki kaliteyi artırma adına öğretmenlere okullar açılmadan bir hafta eğitim vereceklerini kaydeden Vali Yurtnaç, nitelikli ğretmenlerin yetişmesi eğitimde kaliteyi artıracağını söyledi. Vali Yurtnaç, “Öğrencilerle yakından ilgilenen, şefkatle yaklaşılması  gerekir. Sadece kendini düşünen öğretmenlerle bu toplum ilerlemez. Öğretmen ve öğrenci arasında iletişim ne kadar iyi ise öğrenci de o kadar derslerinde başarılı olur. Sadece okulda ders biter bitmez çıkmamalı. Ders bittiği zaman çocuklarla ilgilenildiği zaman çocuklarında okula, derslerine, öğretmenlerine sevgisi artacaktır. Bizde bu yönde gayret sarfeden öğretmenlerimizi yurt dışı gezileri ile yada takdir belgeleri yada çeşitli hediyelerle ödüllendiriyoruz. Öğrenci koçluğunu hayata geçirerek öğrenci öğretmen arasında samimi iletişim kurmalarını sağladık. Ayrıca  pozitif ayrımcılık yaptığım Şehit yakınlarımız, gazi  yakınlarımızın yakınları ile başarılı fakat maddi durumu zayıf olan 90 öğrencimizi Makedonya ve Kosova ülkelerine geziye göndererek onların atalarının yaşadıkları görmelerini sağladık.

Bürokraside yaşanan sorunları anlatan ve birçok sorunun yanıtını içinde barındıran“Bürokratik Oligarşi Nasıl Sona Erer” isimli bir kitapçık hazırlayan  Vali Yurtnaç, bu kitapçığı kurum müdürlüklerine, siyasilere ve devlet büyüklerine de gönderdiklerini kaydetti.    Vali Yurtnaç, “Neden Yerinden Yönetmeliyiz sorusuna yanıt arayan kitapçıkta anlatımlarını şu şekilde ifade ediyor:  “Sistem yeniden dizayn edilecektir. Meclis, yeni yapılanmanın yasal alt yapısını yaparken, alanda yaşanan tecrübeleri, alanda çalışan kişilerden öğrenerek çalışma yapmalıdır. Bu güne kadar yasaların yapılmasında bir geleneğimiz vardır. O da gücünü halktan alan iktidarın, merkezi bürokrasinin düşüncelerini esas alarak yasal düzenlemeleri gerçekleştirmesidir. Merkezde çalışmış, Anadolu’yu ancak resmi yazı ve raporlardan tanıyan, entelektüel seviyesi yüksek ama zaman zaman halkı küçümseyebilen ve yok sayan merkezi bürokrasinin düşünceleri ile yasaların genel çatısı oluşturulmaktadır. Öncelikle yönetim halk içindir düşüncesiyle, yerinden yönetim anlayışı esas alınmalıdır. Üniter yapıyı, yani merkeze bağlı esas alan bir anlayışla, hizmetlerin yerelden planlanarak, yerinden yönetilmesi ve icranın yerinden yürütülmesi esas olmalıdır. Bu bakış açısı; yukarıda tarihi gerçekliğini analiz ettiğimiz ve merkezi bürokrasiyi kutsayıp öne alan ve tazminattan bu yana devam eden güçlü bürokratik yapının hükümranlığının sona ermesini sağlayarak, bürokratik anlayışı ve yapılanmayı sona erdirmenin yoludur.” Vali Kema Yurtnaç, Yerinden Yönetimin esas alınmasını teklif ederken, yerel yönetimlere özellikle bölücü zihniyetteki belediyelere yetki verileceği sorusunun yersiz olduğunu söyledi.

YURT DIŞINDAN İŞADAMLARI EYLÜL AYINDA YOZGAT’A GELİYOR

Yozgat’tan görevlendirdiği temsilcilerin yurt dışında işadamları ile bir araya gelerek ilin potansiyelleri hakkında bilgilendirildiklerini kaydeden Vali Yurtnaç, Eylül ayının ilk haftasında yurtdışındaki işadamlarının Yozgat’a yatırım amaçlı geleceklerini ifade etti.  Vali Yurtnaç,  Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya’ya giden heyet orada Yozgatlı işadamları ve diğer yatırımcılarla bir araya geldi. Oldukça verimli geçen görüşmeler yapıldı. İşadamlarını 7-8-9 Eylül tarihlerinde Yozgat’ta misafir edeceğiz. Daha önce İstanbul’dan gelen 5 işadamı ile ciddi görüşmelerimiz var yatırım noktasında. Yurtdışından gelen bir işadamımız Sarıkaya’da Tarihi Roma Hamamı ile ilgili bir proje hazırlığında yakın bir gelecekte Yozgat’ta çok hızlı yatırımlar olacağına inanıyorum. ” şeklinde konuştu.

AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Av. Yusuf Başer, Sağlık Bakanlığı’nca Yozgat’a ve ilçelerine 15 uzman olmak...
Hayırsever vatandaş 5 kişinin 2 Bin 500 lira veresiye borcunu kapattı
Yozgat’ta kimliğini açıklamayan bir hayırsever vatandaş, 5 kişinin 2 Bin 500 Lira olan veresiye borcunu kapattı.
İHH Yozgat Şubesi’nden Azerbaycan’a destek konvoyu
İHH İnsani Yardım Vakfı Yozgat Şubesi tarafından Azerbaycan ve Ermenistan arasında devam eden Dağlık Karabağ krizinde Bakü’ye destek için Yozgat’ta...
Ekmek’te kampanya başlattı, ekmek ve pide çeşitlerini 1 Lira
Yozgat’ta faaliyetini sürdüren Sürmeli Pide Fırını başlattığı kampanya ile  piyasada 200 gram olan ve 1 lira 25 kuruşa satılan ekmek,...
Kovid-19 denetimleri aralıksız sürdürülüyor
Kovid-19 salgınına karşı, Yozgat Valisi Ziya Polat Başkanlığında  toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu  üyelerince alınan kararlar kapsamında denetimler aralıksız sürdürülüyor.
Başhekim Kozan, birimlerdeki işlemleri gözlemledi
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan ve hastane yönetimi, vatandaşlara daha kaliteli sağlık hizmeti sunulması noktasında hastanenin birimlerini...
Başkan Köse, gazetecilerin gününü kutladı
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, yayınladığı mesajında Yozgat’ta görev yapan gazetecilerin “21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü” kutladı.
İl Emniyet Müdürü Esertürk’ten bekçilere hizmet içi eğitim
Yozgat İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, İl ve ilçelere atanan 28 çarşı ve mahalle bekçilerine mesleklerinde kanunlara uymaları ve davranış...
Vatandaşı uzaktan erişim programı ile dolandıran şüpheli İstanbul’da yakalandı
Yozgat'ta, telefonda  kendisini banka görevlisi olarak tanıtarak aradığı Mustafa Kayıp'ın (55) telefonuna uzaktan erişim programıyla bağlanıp, kendi hesabına 28 bin 200 lira aktaran...
Başkan Dursun: Basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir
AK Parti Yozgat İl Başkanı Çelebi Dursun, “Basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir.”dedi.
Jandarma’dan kaçak kazıya dron’lu baskın
Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Çekerek İlçesinde sit alanı bölgesinde kaçak kazı yapan şüphelileri dron ile tespit ederek suçüstü yakaladı.
Yerköy Terminalinde sona gelindi
Yerköy Belediyesi tarafından 2018 yılında Şel Mevkisi Yerköy- Ankara Karayolu yakınında yapım inşaatına başlanılan Yerköy Şehirlerarası Otobüs Terminali Belediye Başkanı...
Kılıç: Gazetecilik, fedakarlık ve sorumluluk isteyen önemli bir meslektir
AK Parti Yozgat Merkez İlçe Başkanı Kürşat Kılıç, gazeteciliğin fedakarlık ve sorumluluk isteyen önemli bir meslek olduğunu söyledi.
Sedef, öncülüğünde 20 Milletvekili, yerel basının sorunlarını  meclise taşıdı
Yozgat ve ülke genelinde ekonomik anlamda büyük fedakarlıklarla faaliyetini sürdürmeye çalışan yerel basının sorunlarına duyarsız kalmayan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)...
Vali Polat, muhtarların gününü kutladı
Yozgat Valisi Ziya Polat,  19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında muhtarların gününü kutladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ