$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

Vali Yurtnaç: İşletmeler arttıkça hayvancılıkta söz sahibi olabiliriz  

Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat’ın konumu itibariyle tarım ve hayvancılığa oldukça elverişli bir şehir olduğunu belirterek, il genelinde işletmelerin sayısı arttıkça Yozgat’ın hayvancılıkta söz sahibi olabileceğini söyledi.

Vali Yurtnaç: İşletmeler arttıkça hayvancılıkta söz sahibi olabiliriz  
  • 15.11.2017
  • 518 kez okundu

 

Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat’ın konumu itibariyle tarım ve hayvancılığa oldukça elverişli bir şehir olduğunu belirterek, il genelinde işletmelerin sayısı arttıkça Yozgat’ın hayvancılıkta söz sahibi olabileceğini söyledi.

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, köy ziyaretleri kapsamında Boğazlıyan ilçesine bağlı Devecipınar köyüne giderek köy halkıyla bir araya geldi.

Vatandaşların ve köyün sıkıntılarını dinleyen Vali Yurtnaç daha sonra, 2009 yılında Boğazlıyan’da faaliyete başlayan Tareks Tarım ve Hayvancılık tesislerini ziyaret ederek incelemede bulundu.

Vali Yurtnaç’a tesis hakkında bilgi veren işletme yetkilileri, Başak Tarım İşletmeleri A.Ş. olarak 2009 yılında Boğazlıyan ilçesinde faaliyete başladıklarını söyledi.

Bünyesindeki işletmede sağmal hayvan kapasitesinin 1500 baş, toplam hayvan kapasitesinin ise 3 bin 500 baş olduğunu belirten işletme yetkilisi, “İşletmemizde 90 başlık sağım sistemi mevcuttur. 2009 yılında kurulan tesisimiz gerek Yozgat gerekse ülke ekonomisine önemli katkılar sağlıyor. Tareks, vizyonu ve misyonu ile bölgede hayvancılık konusunda lokomotif olma yolunda ilerliyor” dedi.

Mera Islah Projesi kapsamında 25 yıllığına kiraladıkları 1306 dekar alanı suni mera haline getirerek, 2 adet pivot sulama sistemi ile 800 dekar alan sulayabildiklerini ifade eden işletme yetkilisi, meradan elde edilen yem bitkilerini ise işletmede kullandıklarını söyledi.

TARIM VE HAYVANCILIĞI HİÇ BİR ZAMAN BİR KENARA BIRAKMAYACAĞIZ

Tarım ve hayvancılığa ayrı bir önem verdiklerini vurgulayan Vali Yurtnaç, ” Bu tür işletmelerin artmasıyla birlikte Yozgat’ımız tarım ve hayvancılıkta söz sahibi olabilecek. Tareks Hayvancılık Boğazlıyan ilçemize gerçekten çok güzel bir tesis kurmuş. Devletimizin ve hükümetimizin tarım ve hayvancılık konusunda destekleri var. Bu şehirde ne kadarda sanayi, ekonomi, turizm desek de bu şehrin vazgeçilmez özelliği tarım ve hayvancılıktır. Biz tarım ve hayvancılığı hiçbir zaman bir tarafa bırakmayacağız. İl Özel İdaresi vasıtasıyla çiftçilerimize damızlık manda dağıtımı yaptık. Bundan sonrada desteklerimiz devam edecek. Amacımız hayvancılık ve çiftçilikle uğraşan insanlara ilave gelir temin etmek. Öte yandan kurmayı planladığımız hayvan hastanesi ve hayvan borsası ile Yozgat orta vadede hayvancılık konusunda söz sahibi bir il olacaktır” diye konuştu.

 

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı tarafından temel eğitimlerini tamamlayan 46 acemi er için yemin töreni düzenlendi.
Destici’den Vali Polat’a ziyaret
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Yozgat Valisi  Ziya Polat'a nezaket ziyaretinde bulundu.
İl Başkanı Başer Mazbatasını aldı
AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer, İl Seçim Kurulundan İl Başkanlığı Mazbatasını aldı.
Başer, yatırım ve projeleri görüştü
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, il genelinde yapımı devam eden  baraj ve göletlerin ödenek...
Sağlık Sen Yozgat Şubesinden Alan’a tepki
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas,  Sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik taleplerini ‘rüşvetçilikle’ ilişkilendiren Yeni Akit’in Haber Müdürü Murat...
Sedef’ten Şefaatli Belediye Başkanı Karacay’a ziyaret
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef, Şefaatli Belediye Başkanı Müjdat Karaca’yı makamında ziyaret etti.
Şerefli: Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı
Memur-Sen Yozgat  İl Temsilcisi Kenan Şerefli, “Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı, vergide adalet için oran sabitlenmeli, matrah artmalıdır" dedi.
Saraykent Belediyesinde toplu iş sözleşmesi sevinci
Saraykent Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanlığı arasında 3 yıl süreli toplu iş sözleşmesi imzalandı.
Diyanet Vakfı Yozgat Şubesinden 400 öğrenciye kıyafet yardımı
Yozgat İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı ile WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu iş birliğiyle Yozgat’taki 400 ihtiyaç sahibi öğrenciye...
Erciyas: Hayal kırıklığı yaşamaktan yorulduk
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas, sağlık çalışanlarının bugüne kadar Kovid-19 salgınına karşı verdiği mücadelede birçok kıymetli neferini şehit...
Koranavirüse karşı aşı uygulaması başladı
Yozgat’ta Koranavirüse karşı (Corona Vac) aşı uygulaması ilk olarak sağlık çalışanlarından başlamak üzere yapılmaya başlandı.
Ticaret Borsası modern yeni hizmet binasını hizmete açtı
Yozgat Ticaret Borası son derece modern olarak tasarlanan Onur Kaytan Plaza'da bulunan yeni hizmet binasını düzenlenen törenin ardından dualar ve...
Türkiye’nin 1 numarası Kolatar Ev Konsepti Mondi Mağazası oldu
Yozgat’ta sahipliğini Ali ve Mustafa Kolatar kardeşlerin yaptığı Kolatar İstikbal ve Mondi mağazaları, 2020 yılı içerisinde Türkiye genelinde  İstikbal ve...
Yozgat Şehir Hastanesinde aşı odaları hazırlandı
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan, aşı uygulamalarının sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığının genelgesi...
Engelli evde bakım hizmeti destek miktarları artırıldı
Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti’nden (SED), engeli evde bakım hizmeti ödemeleri için yapılan destek miktarlarını artırıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ