$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

Vali Yurtnaç: Göçmenlerle ilgili olumsuz yargılara kapılmayın bunlar bizim namusumuz      

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, ülkelerindeki karışıklıklardan dolayı Türkiye’ye sığınan ve Yozgat’ta yaşayan göçmenlerle ilgili vatandaşların olumsuz yargılara kapılmaması gerektiğini belirterek, “Bunlar bizim kardeşimiz ve onlara devlet olarak bakacağız. Toplumsal kardeşliği bozacak hiçbir endişenin içerisine girmeyeceğiz” dedi.

Vali Yurtnaç: Göçmenlerle ilgili olumsuz yargılara kapılmayın bunlar bizim namusumuz      
  • 22.08.2017
  • 432 kez okundu

 

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, ülkelerindeki karışıklıklardan dolayı Türkiye’ye sığınan ve Yozgat’ta yaşayan göçmenlerle ilgili vatandaşların olumsuz yargılara kapılmaması gerektiğini belirterek, “Bunlar bizim kardeşimiz ve onlara devlet olarak bakacağız. Toplumsal kardeşliği bozacak hiçbir endişenin içerisine girmeyeceğiz” dedi.

Yozgat’ta yaşayan göçmenlerle ilgili  Vali Kemal Yurtnaç başkanlığında Merkez Ortaokulunda toplantı düzenlendi.

Vali Kemal Yurtnaç, yaptığı konuşmada Yozgat’ta yaşayan göçmenlerin uyumu için çalıştıklarını söyledi. Yurtnaç, “Kesinlikle gıyapta oluşturulmaya çalışılan olumsuz yargılara kapı aralamayın. Bunlar bizim namusumuz, kardeşimiz ve bunlara devlet olarak bakacağız. Toplumsal kardeşliği bozacak hiçbir endişenin içerisine girmeyeceğiz” dedi.

YOZGAT’TA 7 BİN 600 GÖÇMEN YAŞIYOR

Yozgat’ta 7 bin 600 göçmenin yaşadığını belirten Vali Yurtnaç, “Kamu kurumlarımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı, siyasi parti teşkilatlarını bilinçlendirerek Yozgat’ta kardeşlik ortamı bozulacak şeyler yaşanmasın diye bu tür bir toplantı yapmak istedik. Bu insanların buraya uyumu çok önemli. Bu uyumu komşuluk, arkadaşlık, kardeşlik ilişkileriyle sağlayacağız. Bunların çocuklarına okullarımızı açarak Türkçe öğrenmelerini sağlayacağız. Büyüklerine halk eğitimlerde Türkçe öğreterek buradaki uyumu birlikte sağlayacağız. Biz de bir Kurtuluş Savaşı yaşadık, mücadele verdik. Her ülkenin başına böyle şeyler gelebilir. Çeşitli ihanetlerle karşılaşılabilir. Irak, Suriye dediğimiz yer bizim 100 sene önce aynı ülkenin sınırları içerisinde yaşadığımız yer. Kardeşlik hukukumuzun yanı sıra onlarla komşuluk hukukumuz da var” dedi.

Yozgat’ta birtakım olayların yaşanmaması için tedbir aldıklarını dile getiren Vali Yurtnaç, “İlimizde çeşitli münakaşalar olabilir. Devletin burada polisi, jandarması, adliyesi var. Biz olaylar olmaması için çeşitli tedbirleri kolluk kuvvetlerimizle alıyoruz. Suç işleyenleri savcının, mahkemenin huzuruna bırakırız, cezaları neyse çekerler. Ama bunu biz bireysel olarak yaptığımızda anarşi doğar. Yozgat’ın Türkiye’de güzel bir ismi var. Vatanperver, misafirperver iyi insanları var. Bu güne kadar yaptığımız güzel şeylerin bozulmasını istemiyorum. Bu şehirde yaşayan göçmen kardeşlerimizi sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri olarak desteklememiz lazım. Onlarla ilişkilerimizi güçlendirelim, onların yanında olalım” diye konuştu.

BUNLAR BİZİM KARDEŞLERİMİZ ADALETLİ OLACAĞIZ

Yozgat’ta toplumsal kardeşliği bozacak bir endişenin içerisine girmeyeceklerini de vurgulayan Vali Yurtnaç, “Nihayetinde bu dünyada güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. Bunun da bir bedeli var. Koruyacağız, kollayacağız, destek olacağız. Kimse toprağını köyünü bedavadan terk edip gitmez. Çünkü herkes kendi ortamında güçlüdür. Onlar böyle bir durumla karşılaştılar ve buraya geldiler. Kesinlikle gıyapta oluşturulmaya çalışan olumsuz yargılara asla kapı aralamayın. Bunlar bizim namusumuz, bunlara devlet olarak bakacağız. Buradaki toplumsal kardeşliği bozacak hiçbir endişenin içerisine girmeyeceğiz. Adaletli olacağız. Bunlar bizim kardeşlerimiz nasıl ensar-muhacir kardeşliği varsa, muhacirlere nasıl ensarlar kapı araladıysa aynı şekilde biz de onlara el uzatacağız” ifadelerinde bulundu.

Kovid-19 salgınına karşı, Yozgat Valisi Ziya Polat Başkanlığında  toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu  üyelerince alınan kararlar kapsamında denetimler aralıksız sürdürülüyor.
Başhekim Kozan, birimlerdeki işlemleri gözlemledi
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan ve hastane yönetimi, vatandaşlara daha kaliteli sağlık hizmeti sunulması noktasında hastanenin birimlerini...
Başkan Köse, gazetecilerin gününü kutladı
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, yayınladığı mesajında Yozgat’ta görev yapan gazetecilerin “21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü” kutladı.
İl Emniyet Müdürü Esertürk’ten bekçilere hizmet içi eğitim
Yozgat İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, İl ve ilçelere atanan 28 çarşı ve mahalle bekçilerine mesleklerinde kanunlara uymaları ve davranış...
Vatandaşı uzaktan erişim programı ile dolandıran şüpheli İstanbul’da yakalandı
Yozgat'ta, telefonda  kendisini banka görevlisi olarak tanıtarak aradığı Mustafa Kayıp'ın (55) telefonuna uzaktan erişim programıyla bağlanıp, kendi hesabına 28 bin 200 lira aktaran...
Başkan Dursun: Basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir
AK Parti Yozgat İl Başkanı Çelebi Dursun, “Basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir.”dedi.
Jandarma’dan kaçak kazıya dron’lu baskın
Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Çekerek İlçesinde sit alanı bölgesinde kaçak kazı yapan şüphelileri dron ile tespit ederek suçüstü yakaladı.
Yerköy Terminalinde sona gelindi
Yerköy Belediyesi tarafından 2018 yılında Şel Mevkisi Yerköy- Ankara Karayolu yakınında yapım inşaatına başlanılan Yerköy Şehirlerarası Otobüs Terminali Belediye Başkanı...
Kılıç: Gazetecilik, fedakarlık ve sorumluluk isteyen önemli bir meslektir
AK Parti Yozgat Merkez İlçe Başkanı Kürşat Kılıç, gazeteciliğin fedakarlık ve sorumluluk isteyen önemli bir meslek olduğunu söyledi.
Sedef, öncülüğünde 20 Milletvekili, yerel basının sorunlarını  meclise taşıdı
Yozgat ve ülke genelinde ekonomik anlamda büyük fedakarlıklarla faaliyetini sürdürmeye çalışan yerel basının sorunlarına duyarsız kalmayan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)...
Vali Polat, muhtarların gününü kutladı
Yozgat Valisi Ziya Polat,  19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında muhtarların gününü kutladı.
Başkan Köse: Muhtarlarımız demokrasimizin mihenk taşıdır
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Türkiye’de 1829 tarihinden günümüze muhtarlıkların faaliyetini sürdürdüğünü belirterek, muhtarların demokrasinin mihenk taşlarından birisi olduğunu söyledi.
Başkan Ekinci: Muhtarlarmız yerel yönetimlerin omurgasını oluşturmaktadır
Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci, muhtarların önemli bir görevi yerine getirdiğini belirterek, yerel yönetimlerin omurgasını muhtarların oluşturduğunu söyledi.
Yazıcı, Sorgun ve Saraykent’te öğrencilerle bir araya geldi
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, ilçelerde okul ziyaretleri kapsamında Sorgun ve Saraykent’te okulları ziyaret ederek sınıflarda öğrencilerle bir...
TKDK’dan 48 Projeye 8 Milyon 207 Bin 400 TL hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, IPARD 9. Çağrı Dönemi Birinci Grupta desteklenmek üzere seçilen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ