$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

Vali Yurtnaç Başkanlığında Ekonomi Toplantısı yapıldı

Yozgat’ın ekonomik durumu ve potansiyelinin artırılması, devam eden kamu ve özel sektör yatırımları ile istihdam durumunun değerlendirilmesi amacıyla Vali Kemal Yurtnaç başkanlığında toplantı düzenlendi.

Vali Yurtnaç Başkanlığında Ekonomi Toplantısı yapıldı
  • 29.09.2017
  • 467 kez okundu

Yozgat’ın ekonomik durumu ve potansiyelinin artırılması, devam eden kamu ve özel sektör yatırımları ile istihdam durumunun değerlendirilmesi amacıyla Vali Kemal Yurtnaç başkanlığında toplantı düzenlendi.

İl Özel İdaresi Meclis Salonunda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yurtnaç, Yozgatla ilgili ekonomik manada çalışmalar yapılması, bu konuda istihdamın sağlanması, yatırımcıların sorunlarının dinlenmesi, buradan çıkacak kararları gerçekleştirmek amacıyla bu toplantıyı düzenlediklerini söyledi.

Yozgat’ta daha önce bir çalışma başlattıklarını hatırlatan Vali Yurtnaç, “Özellikle vizyon belgemizin içerisinde Yozgatlı iş adamları zirvesi yapmaya başladık. İlk önce Yozgat dışında yaşayan 130 iş adamını ilimize davet ettik. Yozgat’taki OSB’nin harekete geçirilmesi, istihdamı artırmak amacıyla bu toplantıları yaptık. İş adamlarımızı gayretli ve heyecanlı gördük. Yozgat’ın fırsatlarını onlara anlattık. Bu çerçevede 5 tane iş adamımız Yozgat dışındaki yatırımlarının bir kısmını ilimize getirmek için çalışmalara başladı. OSB’den yer verme pozisyonuna geldik. Biz oluşturduğumuz ekiple birlikte de iş adamlarımızı bulundukları şehirlerde ziyaret etmeye başladık. Toplantılar sonuç almak için yapılır. Bizde Yozgat’ta istihdamı sağlamak amacıyla bu çalışmaları takip ediyoruz” dedi.

AVRUPADAKİ YOZGATLILARIN MEMLEKETLERİNE YATIRIM YAPMALARINI İSİYORUZ

Avrupa’da yaşayan Yozgatlı iş adamlarını davet ettiklerini belirten Vali Yurtnaç, “Geçtiğimiz günlerde Avrupa’da yaşayan Yozgatlı iş adamlarını buraya davet ettik. Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya’da ki iş adamlarımızı burada misafir ettik. Yine Yozgat’ın fırsatlarını anlattık. Amacımız insanlardan para toplamak değil. Amacımız burada onların kasalarına bir şeyler daha koyabilmek. Yozgat’ta ki fırsatları onlara anlatmak ve burada yatırımlarını devam ettirmeleri sağlamak istiyoruz. Toplantılarımız çok verimli geçti” diye konuştu.

Vali Yurtnaç konuşmasını şu şekilde sürdürdü;   “Onlara sıfır bürokrasi vadettik. Kişilerin olumsuz bakış açılarını bürokratik olarak onlara yansıtmayacağımızın sözünü verdik. Buradaki çalışma arkadaşlarımızla, tüm birimlerimizle dedik ki biz burada iş adamlarımızı rahat çalışmalarını sağlamak için tüm tedbirleri alacağız. Bu maksatla iş adamları toplantısını yaptık. İki toplantımızda çok başarılı geçti”

TERMAL TURİZMİ CANLANDIRACAĞIZ

Termal turizmi canlandırmak amacıyla yurt dışı ziyareti yaptıklarını hatırlatan Vali Yurtnaç, “Burada ki termal turizm ile ilgili yapılacak çalışmaları da yerinde görmek için Avusturya’ya gittik. Orası da çok verimli geçti. Oradaki termal tesisleri gördük, onların bakış açılarını öğrendik. En tepesinden kazan dairesine kadar tesislerde incelemede bulunduk. Bunun alt yapısını oluşturmak amacıyla bu çalışmalarımızı üst üste koyarak gidiyoruz. İnşallah başarılı olacağız ve olmak zorundayız. Biz istikrarlı bir şekilde istihdam oluşturmak için iş adamlarımızı davet edip toplantılar yapıp fırsatları anlatacağız. Oluşturduğumuz köprünün üzerinden biraz gideceğiz ki bunu sağlamlaştıralım. İnşallah bu çalışmalarımızda başarılı olacağız. 10 kişiye yakın iş adamımızı mevcut OSB’de çalışmaya başlatacağımıza inanıyorum. Bu çerçevede Yozgatlı olarak herkes elindeki fırsatları ortaya koyması lazım. Bu şehrin kalkınması için hep birlikte çalışmamız lazım. Bizimde tüm gayretimiz bunun üzerine. İyi niyetli, sermayesini iyi kullanmak isteyen insanlara sonuna kadar kapılarımız açık olacak. Bu şehirde hep birlikte bu çalışmaları yürüteceğiz” diye konuştu.

Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ise, milletvekilleri ve hükümet olarak Yozgat’ın desteklenmesi konusunda yoğun gayret gösterdiklerini kaydederek, “Hükümetimizin yatırımcı, çiftçi ve esnaflarımıza destek verme noktasında adeta Yozgat ayrı bir yere sahip. Özellikle bu hizmetlerin Yozgat’a gelmesi noktasında emeği geçen bakanlarımıza, milletvekillerimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Her şey Yozgat için, her şey Türkiye için. Yatırımcıların Yozgat’a gelmesi için gayret gösterdiğimizin bilinmesini istiyoruz” dedi.

YOZGAT TÜRKİYE’NİN CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Özellikle 2019 yılından itibaren Yozgat’ın Türkiye’nin cazibe merkezi olacağını aktaran Milletvekili Yusuf Başer, “Önümüzdeki dönemlerde dünyada Türkiye cazibe merkezi olacak, Türkiye’de ise Yozgat cazibe merkezi olacak. Sayın valimizle son dönemde yatırımcıların önündeki bürokratik engellerin kaldırılması noktasında yoğun bir gayret gösteriyoruz. Eğer yurt dışından gelen bir yatırımcı Yozgat’ta bir yatırım yapmak istiyorsa ve bürokraside bir sıkıntı varsa o sıkıntıyı çözmek için çalışacağımıza söz verdik. Yerel yatırımcılar için de aynı sözü tekrarlamak istiyorum. Biz hiçbir yatırımcımızın sermayesinin rengine bakmıyoruz. Yozgat’ın cazibe merkezi olması için tüm gayretimi göstereceğiz. Havaalanının hemen yanında, Alaca yol ayrımında ve yatırımcıların da rahat imkanlarla gelebilmesi anlamında olan Bozok Organize Sanayi bölgesinin şu an imar planları da dahil olmak üzere bir çok husus tamamlanmış durumda. Hızlı bir şekilde ilerlemesi konusunda başta sayın valimiz olmak üzere projelerin geçmesi noktasında gayret gösteren yereldeki tüm arkadaşlarımıza, müdürlerimize, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Milletvekilleri olarak Yozgat’a hizmetlerin gelmesi noktasında da gayret göstereceğimizi bilmenizi istiyorum. Bizim Yozgat insanına vefa borcumuz var” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından yatırımcı kurum ve kuruluş temsilcileri katılımcılara kurumlarının fırsatlarından, devam eden ve biten yatırımları hakkında sunum yaptı.

Kovid-19 salgınına karşı, Yozgat Valisi Ziya Polat Başkanlığında  toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu  üyelerince alınan kararlar kapsamında denetimler aralıksız sürdürülüyor.
Başhekim Kozan, birimlerdeki işlemleri gözlemledi
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan ve hastane yönetimi, vatandaşlara daha kaliteli sağlık hizmeti sunulması noktasında hastanenin birimlerini...
Başkan Köse, gazetecilerin gününü kutladı
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, yayınladığı mesajında Yozgat’ta görev yapan gazetecilerin “21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü” kutladı.
İl Emniyet Müdürü Esertürk’ten bekçilere hizmet içi eğitim
Yozgat İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, İl ve ilçelere atanan 28 çarşı ve mahalle bekçilerine mesleklerinde kanunlara uymaları ve davranış...
Vatandaşı uzaktan erişim programı ile dolandıran şüpheli İstanbul’da yakalandı
Yozgat'ta, telefonda  kendisini banka görevlisi olarak tanıtarak aradığı Mustafa Kayıp'ın (55) telefonuna uzaktan erişim programıyla bağlanıp, kendi hesabına 28 bin 200 lira aktaran...
Başkan Dursun: Basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir
AK Parti Yozgat İl Başkanı Çelebi Dursun, “Basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir.”dedi.
Jandarma’dan kaçak kazıya dron’lu baskın
Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Çekerek İlçesinde sit alanı bölgesinde kaçak kazı yapan şüphelileri dron ile tespit ederek suçüstü yakaladı.
Yerköy Terminalinde sona gelindi
Yerköy Belediyesi tarafından 2018 yılında Şel Mevkisi Yerköy- Ankara Karayolu yakınında yapım inşaatına başlanılan Yerköy Şehirlerarası Otobüs Terminali Belediye Başkanı...
Kılıç: Gazetecilik, fedakarlık ve sorumluluk isteyen önemli bir meslektir
AK Parti Yozgat Merkez İlçe Başkanı Kürşat Kılıç, gazeteciliğin fedakarlık ve sorumluluk isteyen önemli bir meslek olduğunu söyledi.
Sedef, öncülüğünde 20 Milletvekili, yerel basının sorunlarını  meclise taşıdı
Yozgat ve ülke genelinde ekonomik anlamda büyük fedakarlıklarla faaliyetini sürdürmeye çalışan yerel basının sorunlarına duyarsız kalmayan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)...
Vali Polat, muhtarların gününü kutladı
Yozgat Valisi Ziya Polat,  19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında muhtarların gününü kutladı.
Başkan Köse: Muhtarlarımız demokrasimizin mihenk taşıdır
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Türkiye’de 1829 tarihinden günümüze muhtarlıkların faaliyetini sürdürdüğünü belirterek, muhtarların demokrasinin mihenk taşlarından birisi olduğunu söyledi.
Başkan Ekinci: Muhtarlarmız yerel yönetimlerin omurgasını oluşturmaktadır
Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci, muhtarların önemli bir görevi yerine getirdiğini belirterek, yerel yönetimlerin omurgasını muhtarların oluşturduğunu söyledi.
Yazıcı, Sorgun ve Saraykent’te öğrencilerle bir araya geldi
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, ilçelerde okul ziyaretleri kapsamında Sorgun ve Saraykent’te okulları ziyaret ederek sınıflarda öğrencilerle bir...
TKDK’dan 48 Projeye 8 Milyon 207 Bin 400 TL hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, IPARD 9. Çağrı Dönemi Birinci Grupta desteklenmek üzere seçilen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ