$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Vali Polat: Yozgat’ta toplam 442 projeye 206.50 Milyon TL hibe sağlandı

Yozgat Valisi Ziya Polat, 2011 yılından bu yana hizmet veren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu  İl Koordinatörlüğünün Yozgat’ta toplam 442 projeye 206 Milyon 50 Bin TL hibe desteği sağlandığını söyledi.

Vali Polat: Yozgat’ta toplam 442 projeye 206.50 Milyon TL hibe sağlandı
  • 30.11.2020
  • 1.106 kez okundu

Yozgat Valisi Ziya Polat, 2011 yılından bu yana hizmet veren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu  İl Koordinatörlüğünün Yozgat’ta toplam 442 projeye 206 Milyon 50 Bin TL hibe desteği sağlandığını söyledi.

TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğü 9. Çağrı döneminde kabul edilen 182 projeden 110 tanesiyle sözleşme yapılarak imzalar atıldı. Boğazlıyan İlçesinde 17 dönüm topraklı maydanoz serası kurumak için TKDK hibe desteği almaya hak kazanan girişimciler Valilik Salonunda düzenlenen imza töreni ile sözleşmeleri imzalar atıldı.

 

İSTİHDAM SAĞLAYAN TÜM GİRİŞİMCİLERİMİZİN YANINDAYIZ

Vali Polat, imza töreni sonrası yaptığı açıklamada; Yozgat’a istihdam sağlayan tüm girişimcilerin  yanında olduklarını söyledi.

Vali Polat, “AB Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Hibelerini (IPARD) 2011 yılından bugüne Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Yozgat İl Koordinatörlüğü tarafından Yozgat ilinde yatırımcılara kullandırıyoruz. Türkiye genelinde Yozgat ilinin de içinde olduğu 42 ilde bu hibeler kullandırılmaktadır. Tarım ve hayvancılık başta olmak üzere kırsalda 16 sektördeki yatırımlara yüzde 40, yüzde 70 arasında hibe verilmektedir. (Süt, kırmızı et ve kanatlı yatırımları, et-süt işleme ve pazarlama yatırımları meyve-sebze depolama ve paketleme, su ürünleri, arıcılık, tıbbi-aromatik bitkiler, seracılık, yerel ürünler, zanaatkarlık, kırsal turizm, yenilebilir enerji). Bu hibelerde de kadın ve gençlere pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Yozgat, 42 il içinde en fazla hibe ödenen 6. İldir. Şuana kadar Yozgat’ta toplam 442 projeye 206.50 Milyon TL hibe sağlanmıştır. Bu hibenin 163.40 Milyon TL’si ödendi, 43.10 Milyon TL’yi önümüzdeki dönemde ödeyeceğiz. Yozgat il genelinde bu hibeler sayesinde 400.80 Milyon TL yatırım yapılmıştır. Ayrıca bu yatırımların 5 yıl boyunca sürekli takipleri yapılmaktadır. Yozgat’a; 92 süt üretim çiftliği, 42 besi çiftliği, 3 kanatlı et üretim tesisi, 1 süt işleme tesisi, 3 süt toplama merkezi, 4 kırmızı et işleme tesisi, 225 bitkisel üretim, işleme ve pazarlama projesi, 42 arıcılık projesi, 8 zanaatkârlık ve katma değerli ürünler projesi, 17 kırsal turizm tesisi, 1 su ürünleri üretim tesisi, 2 makine parkı, 2 yenilenebilir enerji tesisi, kazandırılmıştır.”dedi.

YOZGAT’A YATIRIM YAPMAK İSTEYEN GİRİŞİMCİLERİMİZE KAPIMIZ HER ZAMAN AÇIKTIR

Yozgat’a yatırım yapmak isteyen girişimcilere kapılarının her zaman açık olduğunu vurgulayan Vali Polat, “Yozgat’ın yatırım olanaklarının girişimcilere tanıtılması ile ilgili olarak hem Yozgat’ta hem diğer illerde hem de yurt dışında yoğun çaba sarf etmekteyiz. Bu tanıtımların meyvelerini de almaya başladık. Yozgat ilinde yatırım yapmak isteyen girişimcilere kapılarımız her zaman açık olacaktır. Bunun için ilgili bütün Kurumlarımızın tamamı hazır haldedir ve yatırım yapacak girişimcilerimize her türlü kolaylığı sağlayacaktır. Hedefimiz birkaç yıl içerisinde tarım ve hayvancılık sektörünü, sanayisi ile birlikte en üst seviyeye taşımak ve bununla birlikte tarım istihdamını da arttırmaktır. Yozgat tarımsal ve hayvansal üretimin yoğun olduğu bir il haline gelecektir. TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğü 9. Çağrı döneminde 182 proje kabulü gerçekleştirmiştir. Bu projelerin 110 tanesinin sonucu belli olmuş ve sözleşmeleri imzalanmaktadır. Diğer projelerin ise incelemeleri hızlı bir şekilde devam etmektedir. İncelemeleri bitenlerle de sözleşme en kısa zamanda imzalanacaktır. 9. Çağrı döneminde yer alan başvurularda da Yozgat’a değer katacak birçok projemiz bulunmaktadır.

Bugün burada imzalayacağımız proje ise Hollanda’da yaşayan aslen Yozgatlı olan bir yatırımcımıza aittir. Kendisi Hollanda da seracılık üzerine çalışmaktadır. Boğazlıyan Belediyesi tarafından tahsis edilen arazide 17.472 m² topraklı maydanoz serası kurmayı hedeflemektedir. Projenin toplam yatırım tutarı 3.613.260,30-TL olup verilecek hibe tutarı ise 2.348.619-TL olarak gerçekleşecektir.  Projenin hayata geçmesi ile yılık 1.397.767 demet maydanoz üretimi gerçekleşmesi düşünülmektedir. Doğrudan 5 kişi, dolaylı olarak ise 10 kişi istihdam edilecektir. Yozgat’ımıza  hayırlı olmasını ve örnek oluşturmasını diliyorum. Yatırımcılarımızı tekraren Yozgat’a yatırıma davet ediyorum.  Hayırlı olsun.”ifadelerini kullandı.

Valilik Salonunda düzenlenen imza törenine TKDK İl Koordinatörü Selim Türker ve Hollanda’lı girişimciler katıldı.

 

Yozgat Valisi Ziya Polat ve Belediye Başkanı Celal Köse, Avrupa Spor ve Hareketlilik Haftası nedeniyle Spor Vadisi’nde düzenlenen Spor Şenliği’ne...
Bilal Şahin İlahiyat Fakültesinde mezuniyet sevinci
Bozok Üniversitesi Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi’nde 2020-2021 akademik yılı lisans eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler düzenlenen törenle diplomalarını aldı.
Down sendromlu çocuğu bulmak için emniyet seferber oldu
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kaybolan 5 yaşındaki Emir Talha Erdem isimli down sendromlu çocuk için polis ekipleri seferber oldu.
Musatafa Yağız’a Nefes Ol
Antalya’da yaşayan Didem (36) ve Gökhan (39) Gülmez çiftinin bebeği SMA hastalığıyla mücadele ediyor.
Kaçırılmak istenen öğrenciyi moto kurye kurtardı
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kaçırılmak istenen öğrenciyi moto kurye kurtardı.
Yozgat en yüksek iller sıralamasında ilk 7’de
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11-17 Eylül arasındaki vaka sayılarını açıkladı. Yozgat en yüksek iller arasında ilk 7’de yer alarak, yüzde...
Bozkır’ın Tezenesi vefatının 9. yıl dönümünde anılıyor
Bozkırın Tezenesi" olarak bilenen ve 25 Eylül 2012'de vefat eden halk ozanı merhum Neşet Ertaş, başta memleketi Kırşehir olmak üzere...
Vali Polat, Şehit babası Şahin’in cenazesine katıldı
Yozgat Valisi Ziya Polat, 2004 yılında Hakkari’nin Çukurca’da şehit olan Jandarma Asteğmen Süleyman Şahin'in vefat eden babası Murat Şahin'in Yerköy...
Başkan Köse: Ortak paydamız Yozgat
Başkanlık görevine geldiği günden bu yana esnaf ve vatandaş ziyaretlerini sürdüren ve istişare toplantıları düzenleyen Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse,...
Yozgat’ta yaban hayatı fotokapanla görüntülendi
Yozgat’ta ormanlık alanlara kurulan fotokapanla; yaban hayatı görüntülendi.
Divanev Yozgat Mağazası açıldı
Yozgat’ta yarım asırdır mobilya sektöründe faaliyet gösteren Köksallar Mobilya bünyesinde hizmet verecek Divanev Yozgat Mağazası, kalabalık bir davetli katılımıyla düzenlenen...
Yozgat’ta kamu kurum misafirhaneleri öğrencilere açıldı
Yozgat Valisi Ziya Polat, ilgili kamu kurum müdürleri ile yaptığı toplantı sonrası il genelinde kamu kurumlarına ait misafirhanelerin, yurt bulamayan...
Sağlıklı yaşam için pedal çevirdiler
“Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında Yozgat Belediyesi tarafından “Bisiklet Sürme Etkinliği kapsamında düzenlenen bisiklet turunda katılımcılar sağlıklı yaşam için pedal çevirdi.
Kavşakta düzenleme çalışması yapıldı
Yozgat Belediyesi tarafından Esentepe Mevkiinde petrol istasyonun olduğu güzergahta yeniden düzenleme yapılarak orta refüj kaldırıldı, yeniden yol açıldı.
İki sporcu Kayseri Bölge Karmasına seçildi
Yozgat Belediyesi Bozokspor Kulübü sporcuları, başarılarına yeni başarı eklemeyi sürdürüyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ