$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

Ülke genelinde şeker pancarı üretiminin yüzde 9’unu Yozgat karşılıyor

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat, ülke genelinde üretilen şeker pancarının yüzde 9’luk bölümünü karşılıyor.

Ülke genelinde şeker pancarı üretiminin yüzde 9’unu Yozgat karşılıyor
  • 25.09.2017
  • 514 kez okundu

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat, ülke genelinde üretilen şeker pancarının yüzde 9’luk bölümünü  karşılıyor.  Yozgat’ta şeker pancarı hem bölge çiftçisi hem de güneydoğu illerinden gelen tarım işçilerinin geçim kaynağını oluşturuyor.

İlde en fazla şeker pancarı üretiminin yapıldığı Boğazlıyan, Yerköy, Şefaatli ve Sarıkaya’da şeker pancarı hasadı bazı yerde makine bazı yerde ise tarım işçileri tarafından yapılıyor. Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz, il genelinde yaklaşık 170 bin dekar pancar ekimi yapıldığını ve bölgede en fazla Boğazlıyan, Yerköy ve Şefaatli ilçelerinde üretim yapıldığını söyledi.

Başkan Yılmaz, “Bölgemizde şeker pancarı bölge çiftçilerimizin en önemli geçim kaynağıdır. Bu yıl Yozgat genelinde yaklaşık 170 bin dekar pancar hasadının yapılması planlanmaktadır.İlçemizde ise bu rakam 30 bin dekar olduğunu tahmin ediyoruz. Şu an için pancar hasadımız yeni başladı. Bazı çiftçimiz makine ilen söküm yaparken, bazı çiftçilerimiz ise Güneydoğu bölgemizden gelen tarım işçilerine söküm yaptırmaktadır. Pancar veriminin bölge ortalaması ise bir dekardan yaklaşık 5 ile 8 ton arasında değişiyor. Makine ile bir dekar pancar hasadı 140 lira, tarım işçileri söküm ve yüklemesi 150 lira, tarım işçilerinin sadece söküm yapması ise dönüm başı 130 lira olarak yapılmaktadır.”dedi.

Yozgat’ta  biri Sorgun diğeri Boğazlıyan olmak üzere iki şeker fabrikasının bulunduğunu hatırlatan Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz,  “Fabrikaların bölgemizde olması şeker pancarı üretiminin önemini gözler önüne seriyor. Pancar üretimi diğer ürünlere göre zor ve meşakkatli uğraş gerektiriyor. Çiftçimiz pancar ekimini yaptıktan sonra söküm hasadına kadar tarlasından çıkmayarak büyük emek harcıyor. Çapası otunu almas ve devamlı sulaması zor uğraş ve ayrı bir masraf gerektiriyor. Türkiye  genelinde şeker fabrikaları, pancardaki kilogramda şeker oranı 16 polar üzerinden fiyat veriyor. Buna göre 16 polar, her bir polar artış yada düşüş 12 kuruş üzerinden hesaplanıyor. Şuan ilçemizde pancarın söküm hasadı devam ediyor. Bazı köylerimizde ise pancara son suyu veriliyor. Bu vesile ile pancar üreticimize hayırlı, bereketli hasatlar diliyoruz.”diye konuştu.
Kenan Ersungur, pancar üreticisi yıllardır çiftçilik yaptığını belirterek, her yıl 100 dekarın üzerinde  pancar ekimi yaptığını söyledi. Ersungur, “130 dönüm şeker pancarım var. Pancar en fazla ilgi ve bakım gerektiren bir bitkidir. Çünkü ekimi ve sonrasında yapılan, çapası, otunun alınması, gübresi ve devamlı olarak sulanması çok büyük uğraş ve masraf gerektiriyor. Biz yıllardır bu işle geçimimizi sağlıyoruz. Şuan pancarımıza son suyunu verdik ve bir hafta sonra sökümü yapmayı planlıyoruz. Şuana kadar yaklaşık 80 Bin lira bir masrafımız oldu. Sökümü ve nakliyesi ile yaklaşık 100 Bin lirayı bulur diye tahmin ediyorum. Teknolojik imkanlardan fayadalanarak sökümü birkaç yıldır makine ile yapıyoruz. Bu yılda yine kendi makinemizle söküm yapacağız.”ifadelerini kullandı.

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı tarafından temel eğitimlerini tamamlayan 46 acemi er için yemin töreni düzenlendi.
Destici’den Vali Polat’a ziyaret
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Yozgat Valisi  Ziya Polat'a nezaket ziyaretinde bulundu.
İl Başkanı Başer Mazbatasını aldı
AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer, İl Seçim Kurulundan İl Başkanlığı Mazbatasını aldı.
Başer, yatırım ve projeleri görüştü
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, il genelinde yapımı devam eden  baraj ve göletlerin ödenek...
Sağlık Sen Yozgat Şubesinden Alan’a tepki
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas,  Sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik taleplerini ‘rüşvetçilikle’ ilişkilendiren Yeni Akit’in Haber Müdürü Murat...
Sedef’ten Şefaatli Belediye Başkanı Karacay’a ziyaret
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef, Şefaatli Belediye Başkanı Müjdat Karaca’yı makamında ziyaret etti.
Şerefli: Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı
Memur-Sen Yozgat  İl Temsilcisi Kenan Şerefli, “Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı, vergide adalet için oran sabitlenmeli, matrah artmalıdır" dedi.
Saraykent Belediyesinde toplu iş sözleşmesi sevinci
Saraykent Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanlığı arasında 3 yıl süreli toplu iş sözleşmesi imzalandı.
Diyanet Vakfı Yozgat Şubesinden 400 öğrenciye kıyafet yardımı
Yozgat İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı ile WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu iş birliğiyle Yozgat’taki 400 ihtiyaç sahibi öğrenciye...
Erciyas: Hayal kırıklığı yaşamaktan yorulduk
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas, sağlık çalışanlarının bugüne kadar Kovid-19 salgınına karşı verdiği mücadelede birçok kıymetli neferini şehit...
Koranavirüse karşı aşı uygulaması başladı
Yozgat’ta Koranavirüse karşı (Corona Vac) aşı uygulaması ilk olarak sağlık çalışanlarından başlamak üzere yapılmaya başlandı.
Ticaret Borsası modern yeni hizmet binasını hizmete açtı
Yozgat Ticaret Borası son derece modern olarak tasarlanan Onur Kaytan Plaza'da bulunan yeni hizmet binasını düzenlenen törenin ardından dualar ve...
Türkiye’nin 1 numarası Kolatar Ev Konsepti Mondi Mağazası oldu
Yozgat’ta sahipliğini Ali ve Mustafa Kolatar kardeşlerin yaptığı Kolatar İstikbal ve Mondi mağazaları, 2020 yılı içerisinde Türkiye genelinde  İstikbal ve...
Yozgat Şehir Hastanesinde aşı odaları hazırlandı
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan, aşı uygulamalarının sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığının genelgesi...
Engelli evde bakım hizmeti destek miktarları artırıldı
Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti’nden (SED), engeli evde bakım hizmeti ödemeleri için yapılan destek miktarlarını artırıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ