$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Rektör Karadağ’ın sektörel buluşmaları durağı Kayseri oldu

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, endüstriyel Kenevir alanında düzenlediği ve şehre bu yönde yatırımcı gelmesi için gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında Kayseri’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Rektör Karadağ’ın sektörel buluşmaları durağı Kayseri oldu
  • 16.09.2020
  • 808 kez okundu

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, endüstriyel Kenevir alanında düzenlediği ve şehre bu yönde yatırımcı gelmesi için gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında Kayseri’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Rektör Ahmet Karadağ, beraberinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar ile birlikte Kayseri’de bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.

İlk olarak geçtiğimiz aylarda Endüstriyel Kenevir alanında sektörel buluşmalar çerçevesinde Bozok Üniversitesini ziyaret eden Kayseri’nin tekstil alanında faaliyet gösteren köklü firmalarından olan KARSU Tekstil A.Ş.’yi ziyaret eden Rektör Karadağ, Kayseri’nin İncesu ilçesinde yer alan KARSU Tekstil’e ait tesisleri gezdi.

Rektör Karadağ, firma yetkilileri ile yaptığı görüşmed; üniversite olarak YÖK tarafından “endüstriyel kenevir” alanında ihtisaslaşma belgesi aldıktan sonra kenevirin biyokütlesinin endüstriye kazandırılması hususunda bir dizi sektörel buluşmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.  KARSU Tekstil’in ise kendilerini ziyaret ederek, bu alanda Üniversitenin de destekleri ile Yozgat’a yatırım yapabileceklerini ifade ettiklerini, bu ziyaretin de yapılacak çalışmaları sağlam bir zemine oturtmak ve ileri boyuta taşımak maksatlı olduğunu ifade etti.

İhtisas Üniversitesi olma sorumluluğu ile hareket ettiklerini belirten  Karadağ, “Gerçekleştirilecek işbirliği neticesinde özellikle Boğazlıyan bölgesinde konuşlanacak yatırımların Yozgat’ın ve bölge insanının ekonomik açıdan rahatlamasına vesile olacaktır.” dedi.

KARSU Tekstil A.Ş. adına konuşan Dr. Bilgehan Ülger ise Kenevir’e dayalı olarak üretilecek iplik, elyaf ve diğer tekstile hammadde teşkil edecek ürünler ile Kenevir merkezli üretimde sürekliliği sağlamak niyetinde olduklarını ifade etti. Ülger,  bu faaliyetleri yürütürken Yozgat Bozok Üniversitesi’nin teknik, birikim ve himayelerinde bu işleri yürütmek istediklerini belirterek, yapacakları yatırımın Boğazlıyan ilçesi sınırları içerisinde olmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar ise İlçelerinde geniş arazilerin yer aldığını, sulama imkânlarının geniş olduğunu ve kenevir ekimi için Üniversite öncülüğünde her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi.  Bu manada KARSU Tekstil’in bölgeye yapacakları yatırımın kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı.

Kayseri ziyaretinin ikinci durağında Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi bünyesinde faaliyetini sürdüren Hayvan Hastanesi ziyaret edildi. Ziyarete Rektör Karadağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Yozgat Bozok Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Gönülalan, Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Murat Kanbur, Prof. Dr. Ali Cesur Onmaz katıldı.

Ziyarette; hastanede yer alan cerrahi üniteler, müdahale odaları, analiz laboratuvarları, ameliyat sonrası müşahede odaları gibi bölümler yerinde görülerek, yetkililerden bilgi alındı.Karadağ, ziyarette yaptığı konuşmada Erciyes Üniversitesi bünyesinde uzun zamandır faaliyet gösteren Hayvan Hastanesi’ni yerinde incelemek istediklerini, buradaki bilgi, birikim ve tecrübeden de istifade ederek Bozok Üniversitesi bünyesinde kurulacak olan hayvan hastanesinde bu tecrübelerden yararlanmak istediklerini ifade etti.

Ziyaret kapsamında son durak Erciyes Üniversitesi Safiye Çıkrık Meslek Yüksekokulu Süt Ürünleri İşletme Tesisi oldu. Günlük 2 ton süt işlenerek, süt ürünlerine (peynir, yoğurt, kefir vb.)  dönüştürüldüğü tesise yapılan ziyarette Üniversitenin katkı sağlayarak yapılması planlanan süt işletme tesisi kurulumu için fikir alışverişinde bulunulup, yetkililerden bilgiler alındı. Yapılan incelemede tesisin kapasitesi, hijyen durumu, çevreye etkisi, pazarlama ağı gibi konular değerlendirildi.

 

AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Av. Yusuf Başer, Sağlık Bakanlığı’nca Yozgat’a ve ilçelerine 15 uzman olmak...
Hayırsever vatandaş 5 kişinin 2 Bin 500 lira veresiye borcunu kapattı
Yozgat’ta kimliğini açıklamayan bir hayırsever vatandaş, 5 kişinin 2 Bin 500 Lira olan veresiye borcunu kapattı.
İHH Yozgat Şubesi’nden Azerbaycan’a destek konvoyu
İHH İnsani Yardım Vakfı Yozgat Şubesi tarafından Azerbaycan ve Ermenistan arasında devam eden Dağlık Karabağ krizinde Bakü’ye destek için Yozgat’ta...
Ekmek’te kampanya başlattı, ekmek ve pide çeşitlerini 1 Lira
Yozgat’ta faaliyetini sürdüren Sürmeli Pide Fırını başlattığı kampanya ile  piyasada 200 gram olan ve 1 lira 25 kuruşa satılan ekmek,...
Kovid-19 denetimleri aralıksız sürdürülüyor
Kovid-19 salgınına karşı, Yozgat Valisi Ziya Polat Başkanlığında  toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu  üyelerince alınan kararlar kapsamında denetimler aralıksız sürdürülüyor.
Başhekim Kozan, birimlerdeki işlemleri gözlemledi
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan ve hastane yönetimi, vatandaşlara daha kaliteli sağlık hizmeti sunulması noktasında hastanenin birimlerini...
Başkan Köse, gazetecilerin gününü kutladı
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, yayınladığı mesajında Yozgat’ta görev yapan gazetecilerin “21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü” kutladı.
İl Emniyet Müdürü Esertürk’ten bekçilere hizmet içi eğitim
Yozgat İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, İl ve ilçelere atanan 28 çarşı ve mahalle bekçilerine mesleklerinde kanunlara uymaları ve davranış...
Vatandaşı uzaktan erişim programı ile dolandıran şüpheli İstanbul’da yakalandı
Yozgat'ta, telefonda  kendisini banka görevlisi olarak tanıtarak aradığı Mustafa Kayıp'ın (55) telefonuna uzaktan erişim programıyla bağlanıp, kendi hesabına 28 bin 200 lira aktaran...
Başkan Dursun: Basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir
AK Parti Yozgat İl Başkanı Çelebi Dursun, “Basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir.”dedi.
Jandarma’dan kaçak kazıya dron’lu baskın
Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Çekerek İlçesinde sit alanı bölgesinde kaçak kazı yapan şüphelileri dron ile tespit ederek suçüstü yakaladı.
Yerköy Terminalinde sona gelindi
Yerköy Belediyesi tarafından 2018 yılında Şel Mevkisi Yerköy- Ankara Karayolu yakınında yapım inşaatına başlanılan Yerköy Şehirlerarası Otobüs Terminali Belediye Başkanı...
Kılıç: Gazetecilik, fedakarlık ve sorumluluk isteyen önemli bir meslektir
AK Parti Yozgat Merkez İlçe Başkanı Kürşat Kılıç, gazeteciliğin fedakarlık ve sorumluluk isteyen önemli bir meslek olduğunu söyledi.
Sedef, öncülüğünde 20 Milletvekili, yerel basının sorunlarını  meclise taşıdı
Yozgat ve ülke genelinde ekonomik anlamda büyük fedakarlıklarla faaliyetini sürdürmeye çalışan yerel basının sorunlarına duyarsız kalmayan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)...
Vali Polat, muhtarların gününü kutladı
Yozgat Valisi Ziya Polat,  19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında muhtarların gününü kutladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ