$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Rektör Karadağ’ın sektörel buluşmaları durağı Kayseri oldu

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, endüstriyel Kenevir alanında düzenlediği ve şehre bu yönde yatırımcı gelmesi için gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında Kayseri’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Rektör Karadağ’ın sektörel buluşmaları durağı Kayseri oldu
  • 16.09.2020
  • 997 kez okundu

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, endüstriyel Kenevir alanında düzenlediği ve şehre bu yönde yatırımcı gelmesi için gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında Kayseri’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Rektör Ahmet Karadağ, beraberinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar ile birlikte Kayseri’de bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.

İlk olarak geçtiğimiz aylarda Endüstriyel Kenevir alanında sektörel buluşmalar çerçevesinde Bozok Üniversitesini ziyaret eden Kayseri’nin tekstil alanında faaliyet gösteren köklü firmalarından olan KARSU Tekstil A.Ş.’yi ziyaret eden Rektör Karadağ, Kayseri’nin İncesu ilçesinde yer alan KARSU Tekstil’e ait tesisleri gezdi.

Rektör Karadağ, firma yetkilileri ile yaptığı görüşmed; üniversite olarak YÖK tarafından “endüstriyel kenevir” alanında ihtisaslaşma belgesi aldıktan sonra kenevirin biyokütlesinin endüstriye kazandırılması hususunda bir dizi sektörel buluşmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.  KARSU Tekstil’in ise kendilerini ziyaret ederek, bu alanda Üniversitenin de destekleri ile Yozgat’a yatırım yapabileceklerini ifade ettiklerini, bu ziyaretin de yapılacak çalışmaları sağlam bir zemine oturtmak ve ileri boyuta taşımak maksatlı olduğunu ifade etti.

İhtisas Üniversitesi olma sorumluluğu ile hareket ettiklerini belirten  Karadağ, “Gerçekleştirilecek işbirliği neticesinde özellikle Boğazlıyan bölgesinde konuşlanacak yatırımların Yozgat’ın ve bölge insanının ekonomik açıdan rahatlamasına vesile olacaktır.” dedi.

KARSU Tekstil A.Ş. adına konuşan Dr. Bilgehan Ülger ise Kenevir’e dayalı olarak üretilecek iplik, elyaf ve diğer tekstile hammadde teşkil edecek ürünler ile Kenevir merkezli üretimde sürekliliği sağlamak niyetinde olduklarını ifade etti. Ülger,  bu faaliyetleri yürütürken Yozgat Bozok Üniversitesi’nin teknik, birikim ve himayelerinde bu işleri yürütmek istediklerini belirterek, yapacakları yatırımın Boğazlıyan ilçesi sınırları içerisinde olmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar ise İlçelerinde geniş arazilerin yer aldığını, sulama imkânlarının geniş olduğunu ve kenevir ekimi için Üniversite öncülüğünde her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi.  Bu manada KARSU Tekstil’in bölgeye yapacakları yatırımın kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı.

Kayseri ziyaretinin ikinci durağında Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi bünyesinde faaliyetini sürdüren Hayvan Hastanesi ziyaret edildi. Ziyarete Rektör Karadağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Yozgat Bozok Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Gönülalan, Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Murat Kanbur, Prof. Dr. Ali Cesur Onmaz katıldı.

Ziyarette; hastanede yer alan cerrahi üniteler, müdahale odaları, analiz laboratuvarları, ameliyat sonrası müşahede odaları gibi bölümler yerinde görülerek, yetkililerden bilgi alındı.Karadağ, ziyarette yaptığı konuşmada Erciyes Üniversitesi bünyesinde uzun zamandır faaliyet gösteren Hayvan Hastanesi’ni yerinde incelemek istediklerini, buradaki bilgi, birikim ve tecrübeden de istifade ederek Bozok Üniversitesi bünyesinde kurulacak olan hayvan hastanesinde bu tecrübelerden yararlanmak istediklerini ifade etti.

Ziyaret kapsamında son durak Erciyes Üniversitesi Safiye Çıkrık Meslek Yüksekokulu Süt Ürünleri İşletme Tesisi oldu. Günlük 2 ton süt işlenerek, süt ürünlerine (peynir, yoğurt, kefir vb.)  dönüştürüldüğü tesise yapılan ziyarette Üniversitenin katkı sağlayarak yapılması planlanan süt işletme tesisi kurulumu için fikir alışverişinde bulunulup, yetkililerden bilgiler alındı. Yapılan incelemede tesisin kapasitesi, hijyen durumu, çevreye etkisi, pazarlama ağı gibi konular değerlendirildi.

 

Yozgat Valisi Ziya Polat ve Belediye Başkanı Celal Köse, Avrupa Spor ve Hareketlilik Haftası nedeniyle Spor Vadisi’nde düzenlenen Spor Şenliği’ne...
Bilal Şahin İlahiyat Fakültesinde mezuniyet sevinci
Bozok Üniversitesi Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi’nde 2020-2021 akademik yılı lisans eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler düzenlenen törenle diplomalarını aldı.
Down sendromlu çocuğu bulmak için emniyet seferber oldu
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kaybolan 5 yaşındaki Emir Talha Erdem isimli down sendromlu çocuk için polis ekipleri seferber oldu.
Musatafa Yağız’a Nefes Ol
Antalya’da yaşayan Didem (36) ve Gökhan (39) Gülmez çiftinin bebeği SMA hastalığıyla mücadele ediyor.
Kaçırılmak istenen öğrenciyi moto kurye kurtardı
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kaçırılmak istenen öğrenciyi moto kurye kurtardı.
Yozgat en yüksek iller sıralamasında ilk 7’de
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11-17 Eylül arasındaki vaka sayılarını açıkladı. Yozgat en yüksek iller arasında ilk 7’de yer alarak, yüzde...
Bozkır’ın Tezenesi vefatının 9. yıl dönümünde anılıyor
Bozkırın Tezenesi" olarak bilenen ve 25 Eylül 2012'de vefat eden halk ozanı merhum Neşet Ertaş, başta memleketi Kırşehir olmak üzere...
Vali Polat, Şehit babası Şahin’in cenazesine katıldı
Yozgat Valisi Ziya Polat, 2004 yılında Hakkari’nin Çukurca’da şehit olan Jandarma Asteğmen Süleyman Şahin'in vefat eden babası Murat Şahin'in Yerköy...
Başkan Köse: Ortak paydamız Yozgat
Başkanlık görevine geldiği günden bu yana esnaf ve vatandaş ziyaretlerini sürdüren ve istişare toplantıları düzenleyen Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse,...
Yozgat’ta yaban hayatı fotokapanla görüntülendi
Yozgat’ta ormanlık alanlara kurulan fotokapanla; yaban hayatı görüntülendi.
Divanev Yozgat Mağazası açıldı
Yozgat’ta yarım asırdır mobilya sektöründe faaliyet gösteren Köksallar Mobilya bünyesinde hizmet verecek Divanev Yozgat Mağazası, kalabalık bir davetli katılımıyla düzenlenen...
Yozgat’ta kamu kurum misafirhaneleri öğrencilere açıldı
Yozgat Valisi Ziya Polat, ilgili kamu kurum müdürleri ile yaptığı toplantı sonrası il genelinde kamu kurumlarına ait misafirhanelerin, yurt bulamayan...
Sağlıklı yaşam için pedal çevirdiler
“Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında Yozgat Belediyesi tarafından “Bisiklet Sürme Etkinliği kapsamında düzenlenen bisiklet turunda katılımcılar sağlıklı yaşam için pedal çevirdi.
Kavşakta düzenleme çalışması yapıldı
Yozgat Belediyesi tarafından Esentepe Mevkiinde petrol istasyonun olduğu güzergahta yeniden düzenleme yapılarak orta refüj kaldırıldı, yeniden yol açıldı.
İki sporcu Kayseri Bölge Karmasına seçildi
Yozgat Belediyesi Bozokspor Kulübü sporcuları, başarılarına yeni başarı eklemeyi sürdürüyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ