$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Rektör Karadağ: Bu yıl 23 bin öğrencimizle eğitim dönemine başlayacağız

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Bozok Üniversitesinde bu yıl 23 Bin öğrenci ile eğitim, öğretim dönemine başlayacaklarını söyledi.

Rektör Karadağ: Bu yıl 23 bin öğrencimizle eğitim dönemine başlayacağız
  • 17.08.2019
  • 1.054 kez okundu

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Bozok Üniversitesinde bu yıl 23 Bin öğrenci ile eğitim, öğretim dönemine başlayacaklarını söyledi.

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Karadağ, gazetemize yaptığı açıklamada üniversitenin fiziki ve genel durumunun yanı sıra ileriye dönük  yapacakları çalışmalara değindi.

Bozok Üniversitesine yeni dönem için 5 bin 550 kontenjan verildiğini söyleyen Rektör Karadağ, “Üniversitemize  4 bin 600 tercih yapılmış durumda. Kayıtlarımız başlıyor. Şuan fakültelerimizde doluluk durumu yüzde 86 seviyesindedir. 7 Fakültemiz tam dolmuştur. 2 Fakültemiz henüz öğrenci kabul edecek bir durumda olmadığı için bu konuda da çalışmalarımız olumlu yönde devam etmektedir. Yozgat Bozok Üniversitemizde bu yıl 23 bin öğrenci ile eğitim ve öğretim dönemine başlayacağız.” dedi.

Şehir ile Kampüs arasında daha önce yaşanan ulaşım sorununun bu yıl çözüme kavuştuğunu vurgulayan Rektör Karadağ, “ Bu konuda Valiliğimiz ve Belediyemiz ile birlikte önemli adımlar atılmıştır, bu yıl ulaşımda bir sorun yaşanmayacaktır, vatandaşlarımız ve öğrencilerimiz endişe etmesinler, iyi bir yıl olacak.”dedi.

Projelerle ilgili çalışmalara da değinin Karadağ,  hayalinin, Yozgat Bozok Üniversitesi’ni daha ileri seviyelere ulaştırmak olduğunu belirtti.
Bozok Üniversitesinin marka üniversite olma hedefinin yanı sıra yaptığı projelerle bölgesine ve ülkesine katkı sağlayan bir üniversite haline getirmek için de çalışacaklarını vurgulayan Karadağ, üniversite olarak bölgedeki yerli tohumları geleceğe aktarmak için ‘Tohum Bankası’ oluşturmayı hedeflediklerini ifade etti.

Rektör Karadağ, “Tohum stratejik bir durum. Türkiye’de artık bu konuda bir farkındalık oluştu. Yerli tohumlarımızı geleceğe aktarmak için ‘tohum bankası’ oluşturmak istiyoruz. Eğer burada orta ölçekli bir tohum bankasını oluşturabilir, onun altyapısın sağlar ve hayata geçirebilirsek, hem üniversitemiz, hem ilimiz hem de ülkemiz için önemli bir çalışma yapmış oluruz. Biz bunu başaracağımıza inanıyoruz. Bir alanda ihtisaslaşan bölgesine katkı sunan, ayakları yere basan bir proje, bölgenin kalkınmasını öncülük edecek, ülkesine katkı sunacak belki de iddialı bir söz ve şehrin demografik yapısını değiştiren geri göçün olacağı proje hayalim var.” diye konuştu.

Mevlana Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı ile Pakistan Goverment College Lahore Üniversitesi’nden Prof. Dr. Muhammed Nauman ile birlikte  önemli bir stratejik  enerji kaynağı olan BİOETANOL projesine başladıklarını hatırlatan Prof. DR. Ahmet Karadağ, “Başvuran 30 proje arasından ilk 10 girerek desteklenmeye değer bulunan bir projemiz henüz birinci senesini tamamladı. Bu bioyakıt, BİOETANOL yanma verimi yüksek sürdürülebilir enerji kaynağıdır.  BİOETANOL’ün Oktan sayısının yüksek olması daha temiz, daha çevreci bir enerji kaynağı olduğu anlamına geliyor. ABD’nin yıllık bazda 45 milyar tonunun üzerinde bir bioetanol üretimi var, bu üretimle petrol ithalatında yüzde 13’lük önemli bir azalma sağladı. ABD bunu 45 milyar tonunun üzerinde üretirken, ülkemizde bioetanol üretiminin sadece yıllık olarak 150 milyon ton civarındadır. Böylesine stratejik bir enerji kaynağının ülkemizde çok az üretilmesi enerjide yüzde 95 oranında dışa bağımlı olan bir ülke olarak  manidar olarak karşılanmaktadır. Böylesine önemli bir enerji kaynağının milyar tonlara çıkarılmasının elzem, hayati önem taşıması gerekmektedir.”ifadelerini kullandı.

 

Başhekim Kozan’ın ataması asaleten yapıldı
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekim Vekili olarak görev yapan Uzman Dr. Mustafa Kozan, hastaneye Başhekim olarak asaleten atandı.
Şube Müdürlerine veda yemeği
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapan Şube Müdürleri; Metin Halıcı, Öner Tikilo ve Adem Öztürk’ün farklı illere tayinlerinin çıkması...
Bahçesinde kenevir yetiştirirken yakalandı
Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Sorgun İlçesinde evinin bahçesinde kenevir yetiştiren bir kişiyi suçüstü yakalandı.
Yozgat Barosu’ndan “Çoklu Baro” açıklaması
Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek, çoklu baro sisteminin baroların parçalanmasına neden olacağını belirterek, çoklu baronun; bağımsız savunma yerine siyasete ya...
Başer: Barolar iyi bir demokrasi sınavı vermemiştir
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, Avukatlık Kanunu ve Barolarla ilgili yapılan kanun teklifi üzerine...
Vali Polat’tan Şehit ailesine ziyaret
Yozgat Valisi Ziya Polat, 1992 Yılında, Tunceli’nin Pülümür İlçesinde bölücü terör örgütü PKK ile girilen çatışmada Şehit düşen Uzman Çavuş...
Başkan Ekinci: İnsan sağlığı bizim için her şeyden önemli
Başkan Ekinci,  asbestli boruların değiştirilmesine yönelik çalışma başlattıklarını vurgulayarak, “Adım adım Asbestli borulardan kurtuluyoruz.”dedi.
Belediyede Toplu İş Sözleşmesi sevinci
Kırşehir’in Çiçekdağı İlçe Belediyesinde sözleşme sevinci yaşandı. Hizmet-İş Sendikası Yozgat Şubesine bağlı çalışan 64 işçiyi kapsayan 2 yıl süreli toplu...
Kurbanlıklarınızı Ünsür Besi Çiftliğinden temin edebilirsiniz
Kurbanlıklarınızı Ünsür Besi Çiftliğinden temin edebilirsiniz
Yozgat Amatöründe bir ilk
Yozgat’ta da koronavirüs salgını sebebiyle oynanamayan ikinci amatör küme ligindeki takımlar, TFF Amatör İşler Kurulu ile TFF İl Temsilciliği kararı...
Yozgat’ta otomobil şarampole yuvarlandı: 5 yaralı
Yozgat’ta kontrolden çıkan otomobilin şarampole yuvarlandığı kazada, 5 kişi yaralandı.
Vali Polat, Termal Tesiste incelemede bulundu
Yozgat Valisi Ziya Polat, Saraykent’te yapımı tamamlanmak üzere olan Termal Tesis inşaatında incelemelerde bulundu.
Tinel’e Daimi Encümen Üyeliği görevi
Yozgat Belediyesi Meclis Üyesi Nuri Tinel, Belediye Meclisi Daimi Encümen Üyeliğine seçildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ