$ DOLAR → Alış: 7,91 / Satış: 7,94
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Lider Çocuk Tarım Kampı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen “Lider Çocuk Tarım Kampı” bu yıl ‘Sıfır Atık’ teması ile düzenlendi. 

Lider Çocuk Tarım Kampı
  • 08.05.2019
  • 1.265 kez okundu

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen “Lider Çocuk Tarım Kampı” bu yıl ‘Sıfır Atık’ teması ile düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayım Dairesi Başkanlığı Koordinasyonluğunda İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin katıldığı “Lider Çocuk Tarım Kampı” ile öğrencilerde doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknikleri hakkında bilgi vermek amaçlandı.


Her yıl geleneksel olarak düzenlenen kampın bu yılki teması ‘Sıfır Atık’ olarak belirlendi. Bu kapsamda; israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin toplama sistemlerinin önemi, atıkların geri dönüştürülmesi, atık önleme yaklaşımının benimsenmesi konularında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Yozgat Belediyesi ile işbirliğine geçilerek tarım kampına katılan çocuklara farkındalık eğitimleri verilmesi planlandı.


Yozgat Merkez Sakarya İlkokulu 4-C Sınıfı öğrencilerinin okuldan alınması ve hediyelerinin verilmesiyle başlayan 3 günlük kamp etkinliğinin ilk gününde çocuklara, Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gezdirildi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün birimleri, yapılan  işler, çalışmalar ve devam eden projelere dair çocuklara bilgiler verildi. Aynı gün içerisinde Et ve Süt Kurumu Yozgat Kombinesi ve Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesine de ziyaret gerçekleştirildi. İlgili kurumlarda teknik personeller tarafından kurum çalışmaları hakkında bilgilendirmeler ve ‘Sıfır Atık’ temasına uygun olarak çevrecilik konusunda eğitimler verildi.


Kampın ikinci gününde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde uzman teknik personel ve mühendisler tarafından “Sıfır Atık” hakkında farkındalık eğitimi verildi.  Daha sonra ilde bulunan Geri Dönüşüm Tesisleri ve Katı Atık Bertaraf Tesislerine gidilerek Lider Çocuklar geri dönüşümün nasıl ve ne kadar önemli olduğunu yerinde gördü. Burada tesislerin çalışmaları ve gündelik hayatımıza katkıları hakkında kurum mühendisleri tarafından bilgiler verildi. Yine aynı tesis içerisinde çocukların çevreye duyarlılıklarını artırmak ve farkındalık kazanmalarına destek olmak amacıyla bizzat çocuklar tarafından çam ağaçları dikilmesi sağlandı.
Kampın son gününde Sorgun İlçesinde Pankobirlik kurumu tarafından çocuklara tarım alet ve makinaları,tohum,gübre,tarım ilaçları ve Yozgat’ta yetiştirilen ürünler hakkında teknik personeller tarafından bilgi verildi. Öğle yemeği sonrası Milli Parklar Genel Müdürlüğü personelleri tarafından Yozgat Çamlık Milli Parkı içerisinde eğitim ve sunum çalışması gerçekleştirildi. Park alanı içerisinde yaşayan canlı türleri, çam ağacı çeşitleri ve diğer bitkiler çocuklara eğlenceli uygulamalar ve gösteriler eşliğinde anlatıldı.
Tarım ve Orman İl Müdürü Ziyaattin Özdemir etkinliğin son günü düzenlenen vedalaşma töreninde çocuklara çevrecilik ve tarım hakkında çeşitli sorular sorup, katılım belgelerini alan tüm öğrencilere başarılar diledi.

 

Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek, kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için temel öğenin, mevcut toplumsal zihniyetin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.
24 Kasım Öğretmenler Günü törenle kutlandı
Ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da 24 Kasım Öğretmenler günü düzenlenen törenle kutlandı.
Başkan Köse, eski İl Başkanı Avşar’ı makamında ağırladı
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, geçmişte AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı yaptığı döneminde İl Başkanı olarak görev yapan Zekeriya Avşar’ı...
Başkan Ekinci: Vatandaşlarımızın fikir ve görüşlerini önemsiyoruz
Sorgun Belediye Başkanı M Erkut Ekinci, ilçe halkının fikir ve görüşlerini önemsediklerini belirterek, belediye olarak yapılan çalışmaları da vatandaşların istek...
Bulut: Bilirkişilik yenileme eğitim süresi 2021 yılı sonuna uzatıldı
Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, Kovid-19 salgını sebebiyle 2018  yılında  sicil  ve    listeye    kaydedilen...
Başkan Irgatoğlu: Öğretmenlik kutsal bir meslektir
Milliyetçi, Hareket Partisi (MHP) Yozgat İl Başkanı Tekin Irgatoğlu, öğretmenliğin hiçbir maddi kıyas kabul etmeyecek ölçüde ulvi niteliklere sahip olan...
Sürmeli Gaz işlemleri internet üzerinden yapılabiliyor
Sürmeligaz İşletme Müdürlüğü, Kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında doğal gaz işlemlerinin ev ortamında internet üzerinden gerçekleştiriyor.
Vali Polat: Öğretmenler toplumun en saygıdeğer ve cefakar insanlarıdır
Yozgat Valisi Ziya Polat, öğretmenlerin toplumun en saygıdeğer ve cefakar insanları olduğunu söyledi.
Başkan Metin: Üretimin artırılması için girdi maliyetleri düşürülmeli
Yerköy Ziraat Odası Başkanı Cahit Metin, Yozgat’ın tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, bölgede daha fazla...
Yozgat’ta, TKDK ile Yeni Tesisler Hayata Geçiyor
Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılık bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun sağladığı desteklerle nohut, mercimek ve...
Şerefli: Öğretmenlik Meslek Kanunu vaatte kalmasın, hayat bulsun
Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla eğitim çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmek ve öğretmenlerin...
Milletvekili Başer’den Öğretmenler Günü mesajı
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle yayınladığı mesajında başta Yozgat’ta...
Sorgun’da dere ıslah çalışmaları devam ediyor
Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci, ilçenin içerisinden geçen dere yatakları ıslah çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Başkan Köse, Öğretmenlerin gününü kutladı
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında öğretmenlerin gününü kutladı.
Başkan Dursun, öğretmenlerin gününü kutladı
AK Parti Yozgat İl Başkanı Çelebi Dursun, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında öğretmenlerin gününü kutladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ