$ DOLAR → Alış: 8,57 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,10 / Satış: 10,14

Kurbanlık fiyatları netleşmeye başladı

Tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip Yozgat’ta besiciler, yaklaşan kurban bayramı öncesi, kurbanlık hayvan fiyatlarını belirlemeye başladı. Büyükbaş kurbanlıklar 6 bin ile 15 Bin TL, küçükbaş kurbanlıklar ise Bin ile Bin 500 TL arasında değişen fiyattan satışa sunulacağı ifade ediliyor.

Kurbanlık fiyatları netleşmeye başladı
  • 06.07.2018
  • 881 kez okundu

 

Tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip Yozgat’ta besiciler, yaklaşan kurban bayramı öncesi, kurbanlık hayvan fiyatlarını belirlemeye başladı. Büyükbaş kurbanlıklar 6 bin ile 15 Bin TL, küçükbaş kurbanlıklar ise Bin ile Bin 500 TL arasında değişen fiyattan satışa sunulacağı ifade ediliyor.

Yozgat Merkeze Bağlı Örencik Köyünde uzun yıllar hayvancılık üzerine faaliyetini sürdüren Harun Emrebaş, kurban bayramının yaklaşmasıyla kurbanlık fiyatlarının da netleşmeye başladığını söyledi.

Yerköy ve Ankara’da da farklı sektörlerde faaliyetini sürdüren Harun Emrebaş, Örencik köyündeki çiftliklerinde yaklaşık 100 adet büyükbaş ve 150 adette küçükbaş kurbanlık hayvanlarının olduğunu söyledi.

Emrebaş,  bu yıl kurbanlık fiyatlarının geçen yıla oranla biraz daha yüksek olacağına işaret ederek, nedenini  hayvanları beslemek için kullandıkları yem fiyatlarının pahalı olmasına bağladı. Emrebaş, “Hayvancılık, bizlerinde geçim kaynağı. Köyde sonradan büyüttüğümüz işletmemizde hem küçükbaş hem de büyükbaş üretimi yapıyoruz.  yaklaşık 3 ay öncesinde büyükbaş hayvanlarımızı ağıla ağıla çekerek besiye aldık. Kurban Bayramına kadar hiç dışarı çıkarmadan burada besliyoruz. Geçen yıla oranla bu yıl kurbanlık fiyatlarının biraz daha yüksek olacağını tahmin ediyoruz. Sebebi ise hayvan yem girdi maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Bir torba yemin fiyatı 70 küsür lira aynı şekilde saman fiyatlarının da yüksek olması ister istemez biz üreticilerin maliyetini yükseltiyor. Biz bu açıdan hayvanımızın ucuz gittiğini düşünürken vatandaşımız da kurban fiyatının pahalı olduğundan yakınıyor. Devlet yetkililerimiz özellikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, biz üreticileri köylüleri düşünerek ithal konusuna yönelmesi gerekir. Girdi maliyetleri düşmeli ki üretici köylü hayvancılığa daha ağırlık versin. Hal böyle olunca çiftçide, üreticide hayvancılıktan elini ayağını çeker hale geldi. Yetkililerimiz bizim gibi besicilik yapan çiftçileri yeterince desteklenmesi gerekir. “diye konuştu.

VATANDAŞIMIZ ÇAYINI YUDUMLARKEN KURBANINI KESİP KENDİSİNE ÇİFTLİKTE TESLİM EDİYORUZ

Kurbanlık hayvanların kesimlerini de istenildiği takdirde kendilerinin yaptığını söyleyen Emrebaş, “Ayrıca köyümüze gelerek kurbanlıklarını alan vatandaşımızın aldığı hayvana kurbana kadar bakıyor ve kesimini yine istedikleri takdirde onlar çaylarını yudumlarken kendimiz kesimini yapıp parçalayıp teslim ediyoruz.  Dileyen vatandaşlarımız şimdiden kurbanlıklarını seçip alabilir kurbana kadar da bakımını yine biz yaparız”diye konuştu.

Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi,  yaptığı açıklamada Yozgat’ın konumu itibariyle tarım ve hayvancılığa dayandığını, tarım ve hayvancılığın bölgede önemli bir geçim kaynağı olduğunu söyledi. Devletin kırsal kalkınmaya yönelik destekleri ile hayvancılığın daha da geliştiğini vurgulayan Selvi, “Önceki yıllara göre bu yıl kurbanlık hayvan varlığı sayısının daha az olacağını düşünüyorum. Hayvan girdi maliyetlerinin yüksek olması hayvancılıkla uğraşanları zor duruma düşüyor. Her yıl kurban bayramında hayvan üreticileri kendi hayvanlarının ucuz gittiğini düşünürken kurban alıcıları da fiyatların yüksek olduğunu ifade ediyor.  İşte bunun sebebi de hayvan yem fiyatlarının pahalı olması fiyatlara yansıyor. Buda elbette vatandaşımızın cebine yansıyor. Bu yıl yine büyükbaş kurbanlıklar 6 Bin ile 15 Bin TL, küçükbaş ise bin ile Bin 500 TL arasında olacağını tahmin ediyorum. Tabi bu fiyatlar hayvanın  büyüklüğüne ağırlığına göre değişir. İnşallah hem hayvan üreticilerimiz hem de vatandaşlarımız açısından hayırlı ve bereketli bir kurban geçiririz.”temennisinde bulundu.

 

Yozgat’ta faaliyetini sürdüren  İnfak Derneği, Somali’de yaklaşık 10 Bin aileye kurban dağıtımı gerçekleştirdi
Kurban Bayramıyla birlikte fırınlarda kıymalı pide mesaisi başladı
Yozgat’ın kıymalı pidesiyle ünlü ilçesi olan Yerköy’de pide fırınlarında kıymalı pide yoğunluğu başladı. Vatandaşlar kıyma olarak çektirdikleri kurban etini kıymalı...
Market ve kasaplarda kurban etini kıyma çektirme yoğunluğu
Yozgat’ta Kurban Bayramı‘nın 1. Gününden itibaren market ve kasaplar, kurban etlerini kıyma olarak çektirmek ve sucuk yaptırmak isteyenlerin akınına uğruyor.
Yozgat’ta trafik kazasında 1 kişi öldü,4 kişi yaralandı
Yozgat'ta meydana gelen trafik kazasında otomobil şarampole uçtu aynı aileden 1 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.
Yozgat ESOB Başkanı Altın’ın mutlu günü
Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Latif Altın, hayatta en mutlu günlerinden birini oğlu Burak Altın’ın düğün töreninde yaşadı.
Bir hafta sonra düğünleri olacaktı
Yozgat’ta bir hafta sonra düğünleri yapılacak olan Uzman Çavuş  Hacı Y. (30), yakın zamanda nikahlandığı  öğretmen Aysel Y.'yi (29) tabancayla ateş ederek öldürüp,...
Yılmaz ve Kaya ailelerinin mutlu günü
DEVA Partisi Yozgat İl Başkan Yardımcısı Gökhan Yılmaz’ın kızı, Hizmet İş Sendikası Yozgat Şubesi Başkanı ve Hak İş İl Başkanı...
Muhteşem Sünnet Düğünü ile erkekliğe ilk adımını attı
AK Parti Yozgat İl Başkan Yardımcısı Suat Tinel ve Seda Tinel çiftinin biricik oğlu Mert Talha Tinel, muhteşem bir sünnet...
Demirer, Partilileri ile bir araya geldi
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Taner Demirer, Partisinin Yozgat İl Başkanlığı ziyaretinde  partilileri ile bir araya geldi.
Muhtarlardan Başkan’a teşekkür plaketi
Yerköy’e bağlı bazı köy muhtarları köylerinde yapılan çalışmalara destek olduğu için Köseli Belediye Başkanı Bekir Yılmaz’a teşekkür plaketi takdim etti.
Bozdağ, Boğazlıyan’da vatandaşlarla bir araya geldi
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Boğazlıyan’da vatandaşlarla bir araya gelerek  sorun ve isteklerini dinledi.
Başhekim Yardımcılığına Dr. Karaarslan atandı
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcılığı görevine daha önceki yıllarda Yozgat Halk Sağlığı Müdürü olarak görev yapan  M. Akif Karaarslan atandı.
Vatandaşlar 15 Temmuz’da Cumhuriyet Meydanını doldurdu
Yozgat'ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte vatandaşlar Cumhuriyet Meydanını doldurdu.
Hayırseverlikte sınır tanımıyor
Hayırsever işadamı Bilal Şahin, Elazığ İl Müftülüğüne bağlı Yatılı Kur’an Kurslarında hafızlığını tamamlayan öğrencileri de unutmadı. Hafızlık eğitimini tamamlayan 175...
Otomobil şarampole devrildi: 2 kişi yaralandı
Yozgat'ta sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi ile  meydana gelen trafik kazasında otomobil şarampole devrildi, 2 kişi yaralandı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ