$ DOLAR → Alış: 8,13 / Satış: 8,17
€ EURO → Alış: 9,67 / Satış: 9,71

Kurbanlık fiyatları netleşmeye başladı

Tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip Yozgat’ta besiciler, yaklaşan kurban bayramı öncesi, kurbanlık hayvan fiyatlarını belirlemeye başladı. Büyükbaş kurbanlıklar 6 bin ile 15 Bin TL, küçükbaş kurbanlıklar ise Bin ile Bin 500 TL arasında değişen fiyattan satışa sunulacağı ifade ediliyor.

Kurbanlık fiyatları netleşmeye başladı
  • 06.07.2018
  • 760 kez okundu

 

Tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip Yozgat’ta besiciler, yaklaşan kurban bayramı öncesi, kurbanlık hayvan fiyatlarını belirlemeye başladı. Büyükbaş kurbanlıklar 6 bin ile 15 Bin TL, küçükbaş kurbanlıklar ise Bin ile Bin 500 TL arasında değişen fiyattan satışa sunulacağı ifade ediliyor.

Yozgat Merkeze Bağlı Örencik Köyünde uzun yıllar hayvancılık üzerine faaliyetini sürdüren Harun Emrebaş, kurban bayramının yaklaşmasıyla kurbanlık fiyatlarının da netleşmeye başladığını söyledi.

Yerköy ve Ankara’da da farklı sektörlerde faaliyetini sürdüren Harun Emrebaş, Örencik köyündeki çiftliklerinde yaklaşık 100 adet büyükbaş ve 150 adette küçükbaş kurbanlık hayvanlarının olduğunu söyledi.

Emrebaş,  bu yıl kurbanlık fiyatlarının geçen yıla oranla biraz daha yüksek olacağına işaret ederek, nedenini  hayvanları beslemek için kullandıkları yem fiyatlarının pahalı olmasına bağladı. Emrebaş, “Hayvancılık, bizlerinde geçim kaynağı. Köyde sonradan büyüttüğümüz işletmemizde hem küçükbaş hem de büyükbaş üretimi yapıyoruz.  yaklaşık 3 ay öncesinde büyükbaş hayvanlarımızı ağıla ağıla çekerek besiye aldık. Kurban Bayramına kadar hiç dışarı çıkarmadan burada besliyoruz. Geçen yıla oranla bu yıl kurbanlık fiyatlarının biraz daha yüksek olacağını tahmin ediyoruz. Sebebi ise hayvan yem girdi maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Bir torba yemin fiyatı 70 küsür lira aynı şekilde saman fiyatlarının da yüksek olması ister istemez biz üreticilerin maliyetini yükseltiyor. Biz bu açıdan hayvanımızın ucuz gittiğini düşünürken vatandaşımız da kurban fiyatının pahalı olduğundan yakınıyor. Devlet yetkililerimiz özellikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, biz üreticileri köylüleri düşünerek ithal konusuna yönelmesi gerekir. Girdi maliyetleri düşmeli ki üretici köylü hayvancılığa daha ağırlık versin. Hal böyle olunca çiftçide, üreticide hayvancılıktan elini ayağını çeker hale geldi. Yetkililerimiz bizim gibi besicilik yapan çiftçileri yeterince desteklenmesi gerekir. “diye konuştu.

VATANDAŞIMIZ ÇAYINI YUDUMLARKEN KURBANINI KESİP KENDİSİNE ÇİFTLİKTE TESLİM EDİYORUZ

Kurbanlık hayvanların kesimlerini de istenildiği takdirde kendilerinin yaptığını söyleyen Emrebaş, “Ayrıca köyümüze gelerek kurbanlıklarını alan vatandaşımızın aldığı hayvana kurbana kadar bakıyor ve kesimini yine istedikleri takdirde onlar çaylarını yudumlarken kendimiz kesimini yapıp parçalayıp teslim ediyoruz.  Dileyen vatandaşlarımız şimdiden kurbanlıklarını seçip alabilir kurbana kadar da bakımını yine biz yaparız”diye konuştu.

Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi,  yaptığı açıklamada Yozgat’ın konumu itibariyle tarım ve hayvancılığa dayandığını, tarım ve hayvancılığın bölgede önemli bir geçim kaynağı olduğunu söyledi. Devletin kırsal kalkınmaya yönelik destekleri ile hayvancılığın daha da geliştiğini vurgulayan Selvi, “Önceki yıllara göre bu yıl kurbanlık hayvan varlığı sayısının daha az olacağını düşünüyorum. Hayvan girdi maliyetlerinin yüksek olması hayvancılıkla uğraşanları zor duruma düşüyor. Her yıl kurban bayramında hayvan üreticileri kendi hayvanlarının ucuz gittiğini düşünürken kurban alıcıları da fiyatların yüksek olduğunu ifade ediyor.  İşte bunun sebebi de hayvan yem fiyatlarının pahalı olması fiyatlara yansıyor. Buda elbette vatandaşımızın cebine yansıyor. Bu yıl yine büyükbaş kurbanlıklar 6 Bin ile 15 Bin TL, küçükbaş ise bin ile Bin 500 TL arasında olacağını tahmin ediyorum. Tabi bu fiyatlar hayvanın  büyüklüğüne ağırlığına göre değişir. İnşallah hem hayvan üreticilerimiz hem de vatandaşlarımız açısından hayırlı ve bereketli bir kurban geçiririz.”temennisinde bulundu.

 

Türk Polis Teşkilatı'nın 176. Kuruluş yıl dönümü ve Polis Haftası nedeniyle İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk ve Polis Meslek Eğitim...
Vatandaş’tan görevi başındaki polise çay ikramı
Yozgat’ta sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması kapsamında görev yapan polislere vatandaşlar çay ikramında bulundu. Yozgat Merkez Köprülü Kavşakta kar yağışı altında...
Yozgat Merkezli uyuşturucu operasyonu: 23 gözaltı
Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Yozgat merkezli 3 ilde uyuşturucu tacirlerine yönelik düzenlenen operasyonda, 23 şüpheli gözaltına alındı.
Yazıcı, Okul Müdürleri ile toplantı yaptı
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, İl Merkezindeki Okul Müdürleri ile toplantı yaparak, eğitim ve pandemi sürecini değerlendirdi.
4.Sınıflara özel sınav Mayıs ayında yapılacak
Yozgat’ta 4. sınıf öğrencileri kapsayan Proje Ortaokulları Kabul Sınavı, pandemi süreci dikkate alınarak veli ve öğrencilerin bilgilendirilmesi ile Mayıs ayının...
FETÖ Operasyonunda 15 şüpheli gözaltına alındı
Aralarında Yozgat’ın da bulunduğu Çanakkale Merkezli FETÖ / PDY operasyonunda adliye ve cezaevleri yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda 15 şüpheli gözaltına...
AK Parti Yozgat Gençlik Kollarında Taşdemir dönemi
AK Parti Yozgat Gençlik Kolları Başkanlığına partide uzun yıllar görev yapan Yaşar Taşdemir, atandı.
Başkan Köse’den projelere sıkı takip
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat’ın vitrini konumundaki Tarihi Çapanoğlu Çevre Düzenleme Projesi, inşaat çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.
Sedef, Meclis Grup Yönetim Kuruluna seçildi
MHP Yozgat Milletvekili Dijital Mecralar Komisyonu üyesi İbrahim Ethem Sedef, MHP Meclis Grup Yönetim Kuruluna seçildi.
Sivas Ticaret Borsası’ndan Başkan Erkekli’ye ziyaret
Sivas Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu ve yönetim kurulu üyeleri Yozgat Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erkekli’yi makamında ziyaret...
Yozgat Şehir Hastanesi yeni düzenlemeye gitti
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan ve yönetimi artan Kovid-19 vakalarına karşı servisler için yeniden düzenlemeye gitti.
Yozgat Merkez Ortaokulu’ndan örnek çalışma
Yozgat Merkez Ortaokulu, yaklaşan Ramazan ayı için örnek bir çalışmaya imza atarak öğretmen,veli, öğrenci ve Okul Aile Birliği işbirliği ile...
Bozokspor, Sivasspor’un dikkatini çekti
  Yozgat Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Yozgat Belediyesi Bozokspor Kulübü, Süper Lig’in köklü ekiplerinin Sivas Spor’un dikkatini çekti. Süper Lig’e...
Yerköy’de elektrik hatları yer altına alınıyor
Yerköy’de görüntü kirliliğine neden olan yer üstündeki elektrik kabloları yer altına alınması için elektrik dağıtım şirketi ile protokoller imzalandı. Yerköy...
Müftü Sezik’ten veda ziyareti
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İzmir Müftülüğü ’ne atanan İl Müftümüz Salih Sezik Gazetemiz Yeniufuk’a  veda ziyaretinde bulundu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ