$ DOLAR → Alış: 18,55 / Satış: 18,62
€ EURO → Alış: 18,34 / Satış: 18,41

Keven:  Çiftçiden 3 liraya alıyorlar, çiftçiye tekrar 11 liradan satıyorlar

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, çiftçilerin ürünlerinin maliyetini karşılayamadıklarından yakındıklarını belirterek, “Çiftçimizden 3 liraya nohudunu alıyorlar, tekrar çiftçimize tohumluk diye 11 liraya satıyorlar. Böyle bir fiyat politikası olur mu?” dedi.

Keven:  Çiftçiden 3 liraya alıyorlar, çiftçiye tekrar 11 liradan satıyorlar
  • 22.07.2018
  • 977 kez okundu

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, çiftçilerin ürünlerinin maliyetini karşılayamadıklarından yakındıklarını belirterek, “Çiftçimizden 3 liraya nohudunu alıyorlar, tekrar çiftçimize tohumluk diye 11 liraya satıyorlar. Böyle bir fiyat politikası olur mu?” dedi.

Milletvekili Ali Keven, Doğankent TMO Ofisini ziyaret etti. Burada çiftçilerin sorun ve isteklerini dinleyen Keven, üreticilerin bütün sorunlarının takipçisi olacağını söyledi.

Milletvekili Keven, “Ofis bu şubede alım yapıyor. Çiftçilerimiz Ofis şubesi kapalı olan diğer ilçelerde olduğu gibi 25 kilometre  fazladan yol gitmek zorunda kalmıyorlar. Ancak aynı özel depoculuk şirketi Sorgun anayolu üzerinde tesis yapıyor seneye Ofis diğer örnekleri gibi kapanmaz umarım” diye konuştu. Ve bir kez daha TMO kurumu özelleştirilmeye mi çalışılıyor?” diye sordu.

Yetkililerden bilgi alan Keven,  “Aldığımız bilgiye göre yeşil mercimek alımı yapılıyor. Belirtilen kota doldurulmuş ancak bu miktarın artırılması için bunu Meclis’te dile getireceğim. Ancak yeşil mercimeğin kilogram  fiyatı 2.5 TL civarında, geçen yıl bu fiyat 4TL civarındaydı. Maliyetler artarken ürün fiyatı düşüyor. Çiftçi böyle yoksullaşıyor. Çiftçinin alım gücü böyle düşüyor” diye konuştu.

SORGUN TMO’YU DA ZİYARET ETTİ

Doğankent TMO ziyaretinin ardından Sorgun’u da  ziyaret eden Keven, “Çiftçilerimiz buğday alım fiyatından dertli. Buğday alım fiyatı maliyetleri karşılamıyor. Geçen seneyle aynı fiyat, yani 87 kuruş buğday fiyatı olur mu? Düşük fiyat için Süne zararlısı ve yağmurun zamansız yağması sonucu ilacın etki etmediği gerekçesi ileri sürülüyor. Peki, bu mücadeleyi bir bütün olarak hangi kurum yürütecek? Süne ve Kımıl zararlısıyla mücadelede İl ve İlçe Tarım yetkililerini daha duyarlı davranmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Nohut fiyatlarına da değinen Keven,“Ofis 3 lira 25 kuruş fiyat açıkladı. Beklenenin çok altında. Zaten ortalama fiyatın da bundan düşük olacağı söyleniyor. Nohut tohumu satışıyla ilgili bakanlığın bir yazısı var.Azkan nohut tohumunu resmi yazıyla kilosu 11 liraya satıyorlar. Sonrada nohudu çiftçiden 3 liraya alıyorlar. Sonra perakende 8.50 liraya satıyorlar. Böyle bir fiyat politikası olur mu? Çiftçi ne yapsın şimdi?” diye konuştu.

 

ReklamReklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ