$ DOLAR → Alış: 5,92 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Kayseri Şeker yatırımları ile ülke ve bölge ekonomisine katkısı devam ediyor

Sektöründe lider kuruluşlar arasında gösterilen Kayseri Şeker, yeni yatırım alanları ile ülke ve bölge ekonomisine katkı sunmaya devam ediyor.

Kayseri Şeker yatırımları ile ülke ve bölge ekonomisine katkısı devam ediyor
  • 29.04.2019
  • 668 kez okundu

Sektöründe lider kuruluşlar arasında gösterilen Kayseri Şeker, yeni yatırım alanları ile ülke ve bölge ekonomisine katkı sunmaya devam ediyor.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Şeker’e ait Sivas-Gemerek’te Etçi Damızlık Sığır Yetiştirme Çiftliğinin hizmete açılışında yaptığı konuşmada; Türkiye’ye ekonomik saldırıların olduğu bir dönemde onlara verilebilecek en güzel cevabın Kayseri şeker gibi yatırımcı şirketlerin yeni tesisler kurmak suretiyle verdiğini belirterek, “Birlik ve beraberliğimizi kuvvetlendirerek üretim yapmaktır. Bizim ülkemizin buna ihtiyacı var.”dedi.

Kayseri Şeker’e ait Pandoğa şirketi tarafından Sivas-Gemerek’te Etçi Damızlık Sığır Yetiştirme Çiftliği açılış törenine ; Sivas Valisi Salih Ayhan, Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, Gemerek Kaymakamı Cengiz Nayman, Sivas İl ve İlçe Protokolü, Belediye Başkanları, Siyasi Parti ve STK temsilcileri, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri,  Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyeleri, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez, Genel Müdür yardımcıları, Bölge Müdürleri, Şeker-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı İbrahim Dayı ve Bölge çiftçileri katıldı.

Gemerek Etçi Damızlık Sığır Yetiştirme Çiftliği’nin açılışında konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, “Bizleri en çok mutlu eden, bu şekilde üretim odaklı, herkesin yüzünün güldüğü, gülümsediği, heyecan duyduğu programlardır, açılışlardır. Burada ocaklar tütecek, bereketli işler yapılacak, herkesin yüzü gülecek.” diye konuştu.

Kayseri Şeker’in tarımda model olduğunu dile getiren Ayhan, “İş doğru ve emin insanların elinde olduğu zaman da güzel işler ortaya çıkmaktadır. Kayseri Şeker, hem çiftçisine güven veriyor, çiftçisinden emin bir şekilde ürününü alıyor hem de ürün aldığı bölgede bu şekilde projeler geliştiriyor. Türkiye’ye ekonomik saldırıların olduğu bir dönemde onlara verilebilecek en güzel cevap bu şekilde tesisler kurmak, birliğimizi beraberliğimizi kuvvetlendirerek üretim yapmaktır. Bizim ülkemizin buna ihtiyacı var. Geniş bir coğrafyada hizmet veren Kayseri Şeker’in, objektif, eşit, adil bir şekilde bütün çiftçilerini kucaklaması da yönetimin bir hassasiyetinin, birlikteliğinin, beraberliğin, bu anlayışın ürünüdür. Bu bağlamda  Gemerek’e kurduğu bu tesis yaklaşık 20 Milyon TL’ ye mal olmuştur. Bu bölgeye gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu.

AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş da yaptığı konuşmada; Kayseri Şeker Fabrikasının yaptığı yatırımların ülke ve bölge ekonomisine sağladığı katkıları gördükçe gurur duyduğunu brlitti.

Elitaş, “ Çünkü bu şirketin 80 bin ortağı, 22 bin civarında aktif pancar ekicisine verdiği emekleri görmek bizleri heyecanlandırıyor. Kayseri Şeker’in bütün faaliyetlerini yakından takip ediyorum. Çünkü burası çiftçinin malı, çiftçinin alın teri emeği ürünüdür. 80 bin çiftçi Kayseri Pancar Kooperatifi dolayısıyla bu tesislerin tamamına ortaktır. Bu tesislere gözümüz gibi bakmalı ve muhafaza etmeliyiz. Kayseri Şeker, Kayseri, pancar Kooperatifi üyelerinin bulunduğu Kayseri, Yozgat ve Sivas bölgelerine de katma değer üretebilecek yatırımlar yapmaya gayret ediyor. Fabrikalarında 400 bin ton civarında şeker üretebilen bir tesis İç Anadolu’nun güzide kuruluşlarından bir tanesidir. Aynı zamanda Hayvancılıkla ilgili yaptığı faaliyetler de bir öncülük göstergesidir. Bu sayede pancar ekilen tarlaların münavebe yıllarında da yem bitkisi ekimi konusunda bir rehberlik yapacağına inanmaktayız.” dedi.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’da Kayseri Şeker’e bağlı Pandoğa Şirketinin Üçüncü çiftliğinin  yedi ayda tamamlanarak Gemerek’te  hizmete açıldığını vurguladı.

Başkan Akay, Gemerek- Etçi Damızlık Sığır Yetiştirme Çiftliği Projesinin 174 bin metrekarelik alana sahip olduğunu ve tesisin 42 Bin metrekarelik alanına çiftlik,  geri kalan bölümüne ise çiftlikteki hayvanlar için yem bitkisi ekimi yapılacağını belirtti.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk etapta Tesisin ihtiyacı için bölge çiftçilerinden;  sap balyası, silajlık mısır  alımı yapıldı. Hizmete açılan tesisimiz, Gemerek  ve çevresi için önemli bir yatırım olması yanında  aynı zamanda rol model bir yatırım da olma özelliğini de taşımaktadır. Bir taraftan çiftçilerimizden alınacak yem bitkileri  ile onların üretimlerine katkı sağlanırken  diğer taraftan hayvancılık konusundaki modern uygulamalar da çiftçilerimize örnek  teşkil edecektir. Zamanla, öncelik Bölge çiftçilerimizde olmak üzere damızlık besi  talepleri de karşılanacaktır. Böylece  Gemerek bölgesine önemli katkı sağlaması beklenmektedir. Kayseri Şeker- Pandoğa şirketi 2017 yılı aralık ayında Pınarbaşı besi çiftliğinin hizmete girmesinden 16 ay sonra böyle bir tesisi de işletmeye açarak büyük bir başarı gerçekleştirmiştir. Pandoğa şirketimizin şu an itibariyle 50 Milyon TL olan sermayesinin tamamı Kayseri Şeker’e ait olup Gemerek Etçi Damızlık Sığır Yetiştirme Çiftliğinde 795, Pınarbaşı-Pazarören Besi Çiftliği, İncesu Gebe düve   çiftliği olmak üzere üç çiftlikte toplam 4.037 Büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Bilindiği üzere, 2018 yılı Temmuz ayından itibaren ülkemiz önemli bir ekonomik saldırının etkisindedir ve bu sebeple genel ekonomide olduğu gibi Tarım ve Hayvancılık sektöründe  ve özelinde Şeker sektöründe  de pek çok problemler yaşanmasına rağmen  Kayseri Şeker, 2018 yılında Turhal Şeker Fabrikasını  bünyesine katma başarısı göstermenin yanında gücünü ortaya koyarak, ülkemizin geleceğine olan inançla, sektöre çiftçilerimize moral olacak bu yatırımları yapmaya devam etmektedir. Pek çok kuruluşun yatırımlardan kaçındığı bir ortamda Kayseri Şeker’in bu çabası ve başarısı umuyorum örnek alınacak ve takdir görecektir. Biz Büyük Kayseri Şeker ailesinin  emanetçileri olarak yüksek bir sorumluluk duygusu ile büyük bir gayret içerisinde, ciddiyetle, disiplinle, cesaretle, çiftçinin emaneti olan her bir kuruşu dikkatlice harcayarak  işlerimizi başarıyoruz. En büyük hedefimiz Türk çiftçisinin gelirini artırmak, işini kolaylaştırmak ve geliştirmek, ileri tarım uygulamalarını yapma ve başarma konusunda dünya ile yarışır hale getirmektir.Bu güne kadar yaptığımız pek çok uygulama ve başardıklarımızla  Kayseri Şeker, Şeker sektöründe  ve Kooperatifçilikte Türkiye’de örnek noktaya gelmiştir. Başarılarımız dostlarımız tarafından gıpta ile takip edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından  Gemerek Taşıyıcılar Kooperatifi  Başkanı Dursun Şahin ve Gemerek Ziraat Odası Başkanı Ferman Çilkaya tarafından Sivas Valisi Salih Ayhan ve Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’a bölge tarım ve hayvancılığına katkılarından dolayı plaket takdim etti.

ReklamReklam
Sedef: Her zaman işçilerimizin yanındayız
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, özel işletmelerin şehrin ekonomisi ve istihdamına katkısının büyük olduğunu belirterek, her zaman...
Başer, Kar kış demeden ilçe ziyaretlerini sürdürüyor
Her fırsatta meclisten arta kalan zamanlarını memleketi Yozgat’ta geçiren Ak Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer,...
Başkan Yalçın istişareye önem veriyor
Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, esnaf ziyaretleri kapsamında vatandaşlarla bir araya gelerek sorun ve isteklerini dinliyor, fikir alışverişinde bulunuyor.
Hasta ve hasta yakınlarına moral verdiler
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Op. Dr. İbrahim Akkurt, beraberinde Başhekim yardımcıları ve hastane yönetimi ile birlikte hastanede tedavi gören hasta...
Başkan Köse, kar temizleme çalışması yapan işçileri ziyaret etti
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, gece geç saatlerde kar temizleme çalışmasını sürdüren belediye temizlik işçilerini ziyaret ederek ikramlarda bulundu.
TSO Başkan ve üyeleri Aydın Fuarına katıldı
Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sinan Çelik ve bazı yönetim kurulu üyesi,  Kobi Fuarcılık tarafından bu yıl 10 uncusu...
“Toprak Dede” anısına fidan dikildi
Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından özel bir kolejin bahçesinde düzenlenen programda, fidanlar İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, okul idarecileri,...
Jandarma ekipleri cezaevi firarisini varil içerisinde yakaladı
Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Ankara'da hırsızlık suçundan 12 yıl hapis cezası bulunan ve kaldığı Ayaş Açık Cezaevi'nden firar eden...
Yozgat Belediyesinde Tapu işlemleri de artık yapılabilecek
Yozgat Belediyesi ve Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından imzalanan yeni protokolle, tapuda yapılan birçok hizmetin belediyede de elektronik ortamda yapılacağı ve...
Sorgun Belediyesi yaban hayvanları için doğaya yiyecek bıraktı
Sorgun Belediyesi, kar yağışı nedeniyle yiyecek bulmakta zorlanan yaban hayvanları ve kuşlar için karla kaplı kırsal alana yiyecek bıraktı.
Bozok Üniversitesi Aşçılık Programı öğrencilerinden büyük  başarı
Bozok üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Aşçılık Programı öğrencileri, Antalya’da gerçekleştirilen ‘3. Gelenekten Geleceğe Mutfak Yarışması’nda da dereceye girdi.
Başer: TKDK, Yozgat’a 332 projeye 151 Milyon TL hibe destek verdi
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, Yozgat Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)nın kurulduğu...
Bölükbaşı Halı Saha Tesislerinden çocuklara karne hediyesi
Yozgat’ta uzun yıllar Bölükbaşı Halı Saha Tesisleri olarak faaliyetini sürdüren işletme sahibi Ertuğrul Bölükbaşı, ilköğretim okullarında eğitim gören öğrencilere karne...
Sorgun Belediyesi, evde sağlık ve bakım hizmetlerine devam ediyor
Sorgun Belediyesi, Sosyal ve Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından ilçede günlük yaşam faaliyetlerini tek başına sürdüremeyen, evde bakım ve sağlık hizmetine...
Başkan Köse: Ekiplerimiz kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, kar yağışıyla birlikte Belediye ekiplerinin kar temizleme çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü söyledi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

escort istanbul