$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,25 / Satış: 9,28

Karacabey: Üniversitemizde huzur ve güven hakimdir

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Üniversitelerinin kuruluşundan bugüne kadar önemli atılımlar yaparak Türkiye’nin saygın üniversiteleri arasında yer almayı başardığını belirterek, Bozok Üniversitesinde huzur ve güvenin hakim olduğunu söyledi.

Karacabey: Üniversitemizde huzur ve güven hakimdir
  • 11.10.2017
  • 530 kez okundu

 

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Üniversitelerinin kuruluşundan bugüne kadar önemli atılımlar yaparak Türkiye’nin saygın üniversiteleri arasında yer almayı başardığını belirterek, Bozok Üniversitesinde huzur ve güvenin hakim olduğunu söyledi.

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektörlük binasında düzenlediği basın toplantısında üniversitenin gelişim sürecini ve geleceğe dönük hedeflerini anlattı. Toplantıya Rektör Yrd. Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayip Duman, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taha Niyazi Karaca’da katıldı.

“ÜNİVERSİTEMİZİ GELECEĞE HAZIRLIYORUZ”

Üniversiteyi geleceğe hazırladıklarını vurgulayan  Rektör Karacabey, “Kuruluşundan bugüne kadar önemli atılımlar yaparak Türkiye’nin saygın üniversiteleri arasında yer almayı başaran üniversitemizi geleceğe taşıyacak fiziki ve beşeri altyapıyı şimdiden oluşturuyoruz.” dedi.

 

Yeni akademik yılın açılışını gerçekleştirdiklerini ve eğitim öğretim faaliyetlerinin sorunsuz devam ettiğini ifade eden Karacabey, “Üniversitemize huzur ve güven hakimdir. Yozgat ilimizin huzurlu olduğu için biz de bu ortamda huzur içerisinde görev yapıyoruz. Verdiğimiz eğitimi planlarken, mezunlarının rahatlıkla iş bulacağı bir yapıdan ziyade, mezunlarının iş üreteceği bir yapıyı meydana getirmek istiyoruz” diye konuştu.

DEVAMLI OLARAK GELİŞEN, KENDİNİ YENİLEYEN BİR DÜŞÜNCE YAPISIYLA HAREKET EDİYORUZ

Devamlı olarak gelişen, kendini yenileyen bir düşünce yapısıyla hareket ettiklerini vurgulayan Karacabey, Bozok Üniversitesinin Türkiye’de kurulmuş bulunan birçok üniversiteye göre çok yeni sayıldığını hatırlatarak, şunları söyledi: “Üniversitemiz, uzun bir geçmişinin olmaması ve diğer bazı dezavantajlara rağmen, önemli sayılabilecek bir büyüme trendi yakalamış, çok önemli atılımlar yapmış, dolayısıyla ülkemizin saygın üniversiteleri arasındaki yerini almıştır. Bugünlere gelmemizde emeği geçen tüm idareci ve personele, desteğini esirgemeyen siyasetçi ve işadamlarına bir kez daha teşekkür ediyorum. Elbette biz bulunduğumuz yeri hiçbir zaman yeterli görmüyor, çok daha büyük hedeflerin peşinde koşuyoruz. Gelişime ayak uyduramayan ve 1 gün bile olsa yerinde duran, geride kalmış olur. Devamlı olarak gelişen, kendini yenileyen bir düşünce yapısıyla hareket ediyoruz. Bu nedenle göreve geldiğimiz ilk günden itibaren üniversitemiz için bir vizyon ortaya koyduk ve bu amaç doğrultusunda planlı, programlı çalışmalar başlattık. Yönetim olarak çok büyük önem verdiğimiz iki ana faaliyet sahamız bulunmaktadır. Bunlardan ilki; eğitim ve öğretim faaliyetlerinin nitelikli ve sorunsuz yürütülmesidir. Üniversitemizdeki eğitim ve öğretim faaliyetlerinin daha nitelikli hale gelmesi için devamlı olarak kendimizi yeniliyoruz. Hem fiziki hem de beşeri altyapımızı geliştirerek,  öğrencilerimize çağdaş eğitim sisteminin gereklerine uygun içerikler sunuyoruz. Çok büyük önem verdiğimiz diğer faaliyet alanımız ise bilimsel üretimin artırılması ve bulunduğumuz coğrafyanın ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına öncülük etmektir. Bu amaçları gerçekleştirmek ve üniversitemizin gelişimini sürdürülebilir kılmak için ben ve ekip arkadaşlarım, geceli gündüzlü çalışıyor, tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Bu konuda da önemli bir mesafe kat ettiğimizi de belirtmek istiyorum. Üniversite bünyemizde 1 araştırma ve uygulama hastanesi, 13 araştırma merkezi, 4 araştırma destek birimi ve rektörlüğe bağlı 5 birim ile birlikte bilimsel çalışmaları aralıksız olarak sürdürüyoruz. Bilimsel yayın sayımız her sene artarken, Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezimiz de çok önemli çalışmalar ortaya koymaktadır.”

 

ÖĞRENCİ SAYIMIZ 18 BİN’İ AŞTI

Üniversitenin gelişimini her geçen gün artırarak sürdürdüğünü vurgulayan Karacabey, öğrenci sayısının 18 Bin’i aştığını söyledi. Rektör Karacabey şunları kaydetti: “Türkiye’nin yükseköğretim konusunda 2000’li yıllardan sonra olumlu yönde çok büyük bir değişim yaşadığını ve 81 ile üniversite kurulduğunu anlatan Prof. Karacabey, bu nedenle birçok üniversitenin öğretim üyesi temini konusunda bazı sorunlarla karşılaştığını kaydetti. YÖK’ün bu sorunu çözmek için büyük çaba sarf ettiğini anlatan Prof. Dr. Karacabey, “Biz de Bozok Üniversitesi olarak bu konuda sıkıntılar yaşıyoruz. Bu nedenle bazı bölümlerimizi henüz açamadık. İçinde bulunduğumuz şartları bilmek durumundayız. Ne yazık ki bulunduğumuz coğrafyadan ve bazı üniversitelerin daha iyi şartları sunmasından dolayı bazı dezavantajlarımız var. Bu dezavantajlara rağmen büyümemizi sürdürüyoruz.  Göreve geldiğimiz 2015 yılında 12 bin öğrencimiz bulunurken, bugün öğrenci sayımız 18 bini aşmış durumdadır. Öğrenci sayımızda 2 yıl içerisinde yüzde 35 oranında bir artış söz konusu olmuştur. Yine bu dönemde akademik personel sayımızda önemli artış meydana geldi. 27 olan profesör sayımız 35’e, 33 olan doçent sayımız, 45’ye, 180 olan yardımcı doçent sayımız ise 245’e yükseldi. Toplam akademisyen sayısı hain darbe girişiminden sonraki ihraçlara rağmen, 694’ten 785’e çıktı. Bu rakamlar yılsonuna kadar daha da artacak. İdari personel sayımız hizmet alımlarıyla birlikte 800’ü aşmıştır.”

FAKÜLTE SAYIMIZI 11’E YÜKSEKOKUL SAYIMIZI 15’E YÜKSELTTİK

Göreve geldiği günden bu yana fakülte ve yüksekokul sayısını artırdıklarını kaydeden Karacabey, “2015 yılında 8 olan fakülte sayımız 11’e, 11 olan yüksekokul ve meslek yüksekokulu sayımız 15’e yükseldi. Yeni bölümler eklediğimiz Sağlık Yüksekokulu’nun Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürülmesi ile ilgili talebimiz YÖK tarafından kabul edildi. Bakanlar Kurulu ve Sayın Cumhurbaşkanımızın onayından sonra fakülte sayımız 12’ye çıkacak. Bu dönemde açılan bölüm ve program sayısında da önemli artışlar sağladık. Bu yıl; Lisans olarak Arkeoloji, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Radyo Televizyon ve Sinema, İş Sağlığı ve Güvenliği, Spor Yöneticiliği, Ebelik bölümleri; önlisans olarak Bahçe Tarımı, Elektronik Teknolojisi, Laborant ve Veteriner Sağlık, Tıbbı Dokümantasyon ve Sekreterlik, Optisyenlik, Otomotiv Teknolojisi, Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri programlarına öğrenci almış bulunuyoruz. Gelecek dönemlerde ise Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde Sanat Tarihi Bölümü, Yabancı Diller bünyesinde İngilizce Bölümü, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde Uluslararası İlişkiler, Maliye ve Sağlık Yönetimi Bölümü, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde ise Radyo Televizyon Yayımcılığı programını açmayı planlıyoruz. Akademik personel teminini sağladığımız takdirde İletişim Fakültesi’nin Halkla İlişkiler ve Gazetecilik bölümlerine de gelecek yıl öğrenci almak için gayret gösteriyoruz. 13. fakülte olarak da Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nu düşünüyoruz. Açmış olduğumuz program ve bölümleri geleceğin şartlarına göre şekillendiriyoruz. Geleceğin mesleki ve toplumsal ihtiyaçlarına göre kendimizi konumlandırıyoruz. Tercih edilmeyen bölümleri kapatıp, yerine daha çok rağbet görecek bölüm ve programları açıyoruz. Ekip arkadaşlarım, bu konuda titiz bir çalışma yürütüyorlar.”diye konuştu.

ÜNİVERSİTEMİZ YOZGAT EKONOMİSİNE SOSYAL VE KÜLTÜREL ANLAMDA BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

Üniversitenin Yozgat’a ekonomik, sosyal ve kültürel olarak büyük katkı sağladığını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, “Bozok Üniversitesi, Yozgat ili başta olmak üzere bulunduğu coğrafyanın ve ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmişliğine katkı sunmayı önemli bir görev olarak görmektedir. Bulunduğu şehirle bütünleşmiş, şehir tarafından benimsenmiş bir kurum olarak, Yozgat’ın ekonomik, tarihi ve kültürel değerlerini ortaya çıkaran, geliştiren, tanıtan ve bunu ekonomik değere dönüştüren bir yapı oluşturuyoruz. İlimizin tarihi ve doğal güzelliklerinin keşfedilmesi ve tanıtılıp ekonomik değere dönüştürülmesine yönelik araştırmalarımız devam ediyor. Üniversitemizde iki yıl üst üste Uluslararası Bozok Sempozyumu düzenledik. Her yıl farklı ülkelerden 250’yi aşkın bilim adamı Yozgat’a gelerek bilimsel faaliyetlerini icra ettiler. Burada Yozgat’ın turizm potansiyeli ve sorunlarını etraflı bir biçimde ele aldık. Yozgat’ın enerji altyapısı ve potansiyeli ile ilgili çalışmaları ortaya koyduk.” dedi.

Üniversitenin Yozgat için çok büyük bir nimet olduğunu ve herkesin bu bakış açısıyla üniversiteyi sahiplenmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Karacabey, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Şu hususun altını özellikle çizmek istiyorum. 18 bin öğrenci, 2 bine yakın personelimizin ilimize doğrudan ekonomik katkısının yıllık 300-400 Milyon lira civarında olduğunu tahmin ediyoruz.Yıl içerinde düzenlenen çok sayıda bilimsel etkinliğin yanında sosyal ve kültürel etkinliklerle de şehrimizin sosyal ve kültürel hayatına önemli ölçüde canlılık katıyoruz. İlimizin tanıtılması noktasında da 18 bin gönüllü elçimiz var. 81 ilden öğrencilerimiz var. Biz bu öğrencileri memnun edersek, hoşgörü çerçevesinde misafirperverliğimizi gösterirsek, ilimizin tanıtılması ve imajının doğru anlaşılmasına da önemli katkı sağlamış oluruz. Bu noktada hepimize çok önemli görevler düşmektedir.”

Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, devam eden yatırımlarla ilgili ise şu bilgileri verdi: “Hâlihazırda tamamlanan projelerimizin yanında devam eden önemli yatırımlarımız da bulunmaktadır. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuzun yeni binasının projesi tamamlanmış olup, ihale aşamasına gelmiş bulunmaktadır. Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu’nun temelini attık, inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. İlahiyat Fakültesi ikinci binasının yer teslimi yapılmış olup temel atma aşamasına gelinmiştir. Tıp fakültemizin morfoloji binası ve 280 yatak kapasiteli Araştırma ve Uygulama Hastanemizi de tamamlayarak hizmete sunacağız. Burada modern tıbbın tüm imkanlarını halkımız için seferber edeceğiz. Üniversite kampusumuzun ağaçlandırma çalışmalarını aralıksız devam ettirirken, kampusumuzdaki sosyal hayatı canlandırma adına da iki yeni kafeteryanın yapımına başlamış bulunuyoruz. Ayrıca üniversitemizin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olan bir gölet yapılması için girişimlerimiz sonuç verdi. DSİ tarafından üniversitemizin kuzey doğusuna 500 bin ton su kapasiteli bir gölet inşa edilecektir.

DÜNYADAKİ 63 BİN ÜNİVERSİTE ARASINDA BOZOK İLK 2 BİN ARASINDA YER ALMAKTADIR

Dünyadaki 63 bin üniversite arasında yapılan sıralamada Bozok Üniversitesi ilk 2000 üniversite arasında yer almaktadır. Türkiye’den bu sıralamaya sadece 71 üniversite girebiliyor. Günümüz dünyasında artık ülkeler arasındaki rekabet şehirler ve üniversiteler arası rekabete dönüşmüş durumdadır. Şehirlerin gelişmişlik düzeyi, üniversitelerin başarıları ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Biz de bu gerçeğin bilincinde olarak, ülkemiz ve diğer dünya üniversiteleri ile rekabet edebilecek bir üniversite olmayı arzu ediyor, bütün çalışmalarımızı, planlamalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz. Mevcut potansiyelimizi harekete geçirerek, en iyi yere gelmeyi arzu ediyoruz. Bugün çalışmalarımızı sürdürürken, bundan 10 yıl sonrasını, 50 yıl sonrasını, 100 yıl sonrasını da düşünüyoruz.  Bozok Üniversitesi’nin daha çok başarılı olması, daha çok büyümesi ve daha çok ilerlemesi için herkesin azami derecede gayret göstermesi gerektiğine inanıyoruz.”

Rektör Prof. Dr. Karacabey, Yozgat ve bölge açısından; eğitim başta olmak üzere, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan çok büyük bir değer olan Bozok Üniversitesi’ni el birliği ile geleceğe taşımaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

 

 

Yozgat Valisi Ziya Polat,  19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında muhtarların gününü kutladı.
Başkan Köse: Muhtarlarımız demokrasimizin mihenk taşıdır
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Türkiye’de 1829 tarihinden günümüze muhtarlıkların faaliyetini sürdürdüğünü belirterek, muhtarların demokrasinin mihenk taşlarından birisi olduğunu söyledi.
Başkan Ekinci: Muhtarlarmız yerel yönetimlerin omurgasını oluşturmaktadır
Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci, muhtarların önemli bir görevi yerine getirdiğini belirterek, yerel yönetimlerin omurgasını muhtarların oluşturduğunu söyledi.
Yazıcı, Sorgun ve Saraykent’te öğrencilerle bir araya geldi
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, ilçelerde okul ziyaretleri kapsamında Sorgun ve Saraykent’te okulları ziyaret ederek sınıflarda öğrencilerle bir...
TKDK’dan 48 Projeye 8 Milyon 207 Bin 400 TL hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, IPARD 9. Çağrı Dönemi Birinci Grupta desteklenmek üzere seçilen...
Araç sahiplerine kışlık bakım uyarısı
Yozgat’ta oto tamir ustaları yaklaşan kış mevsimi öncesi araçlarının bakımlarını yaptırmaları hususunda uyardı.
Yozgat’ta otobüs devrildi: 17 yaralı
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde, belediye otobüsünün  kontrolden çıkarak devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 16 kişi yaralandı.
MHP İl Başkanlığında Irgatoğlu dönemi başladı
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 13.Olağan Kongresinde İl Başkanlığına önceki dönem Merkez İlçe Başkanı Tekin Irgatoğlu seçildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz doğalgazı 2023 yılında milletimize kavuşturmak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi'nde yeni rezervi açıkladı. Erdoğan, “Tuna1 kuyusunda keşfettiğimiz 405 milyar metreküp doğalgazı burada kurulacak...
İnce, Yozgat’ta esnafları ziyaret etti
4 Eylül'de Sivas'ta başlattığı "Bin Günde Memleket Hareketi" programı kapsamında Tokat’tan sonra Yozgat'a gelen Eski CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce,...
DEVA Partisi Yozgat Merkez İlçe Başkanlığına Bulut seçildi
Ali Babacan liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Yozgat Merkez İlçe 1. Olağan Kongresinde tek liste ile gidilen...
Başsavcı Uçak’tan suç mağdurlarına yönelik hassas bir çalışma
Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, adliyede ilk defa uygulanacak olan suç mağdurlarına yönelik yeni bir çalışmayı hayata geçirerek; bilgilendirme, yönlendirme,...
Milli Eğitim’den 28 Bin 81 öğrenci kodlama eğitim aldı
Yozgat Valiliği himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinesinde 2017 yılında kurulan KoduluYoz programından 28 Bin 81 öğrencinin eğitim aldığı bildirildi.
Atatürk’ün Yozgat’a gelişi törenle kutlandı
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Yozgat’a gelişinin 96’ncı yıl dönümü, Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle kutlandı.
Yozgat Hayvan Hastanesi ve Borsası 2021 yılında hizmete girecek
Yozgat’ın Çalatlı köyü yakınlarında toplam 95 Bin Metrekare alana kurulacak proje ile ilde hayvancılığın gelişmesine büyük katkı sağlaması planlanan Hayvan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ