$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Dünyada 500 Milyon engelli yaşıyor

Yozgat Engelli Memur-Sen Başkanı Mesut Okulu, Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre Dünya genelinde toplam 500 Milyon engelli vatandaşın yaşadığını söyledi.

Dünyada 500 Milyon engelli yaşıyor
  • 12.05.2017
  • 596 kez okundu

Yozgat Engelli Memur-Sen Başkanı Mesut Okulu, Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre Dünya genelinde toplam 500 Milyon engelli vatandaşın yaşadığını söyledi. Okulu, her an bu sayıya herkesin dahil olma ihtimalinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Yozgat Engelli Memur-Sen Başkanı Mesut Okulu, Engelliler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada engellerin sorunlarını dile getirdi.

Her sağlıklı bireyin engelli aday olduğunu ifade eden Okulu, “Bu nedenle sosyal yaşamı engellilerin de rahat ve huzur içinde yaşayabilecekleri şekilde dizayn etmek; gelişmişliğin, insan haklarının ve sosyal adaletin en önemli göstergesidir.  Engeli tanımıyla anılmasından ziyade dezavantajlı guruplar olarak nitelendirilmesi gereken bu kesim için kamu kurum ve kuruluşları pozitif ayrımcılık uygulamalı; topluma asıl engelin fiziksel ve ruhsal olmaktan çok sevgi ve empati yoksunluğu olduğu öğretilmelidir. Yalnızca çiçek sunmaktan ibaret olmaması gereken bu günde farkındalık oluşturmak, engellilikten ziyade engellenmekten kaynaklanan sorunlarla yüzleşmek gerekmektedir. Engelliler, özellikle toplumun kendisine yönelik olumsuz tutumlarından dolayı içe kapanma, işe yaramama, yetersizlik duygusu, güvensizlik, endişe, korku, ümitsizlik gibi duygular yaşayabilirler.  Bu duyguların neticesi olarak etkinliklere katılmama, çekingenlik, yalnız kalma eğilimi gösterebilir,  daha çok bireysel etkinliklere yönelebilir ve uyum sorunları yaşayabilirler.  Ayrıca yaşadıkları kayıp duygusu, buna ilişkin öfke ve çaresizlik ruhsal sorunların ortaya çıkmasını kolaylaştırma ve daha da pekiştirme gücüne sahiptirler. Tüm bu sorunlar engellilere yönelik geliştirilen sağlık ve sosyal politikalarda dikkat edilmesi gereken konulardır.”dedi.

Engellilerin ayrımcılığa maruz kalmadıkları bir yaşam alanın oluşturulması gerektiğini kaydeden Okulu, “Engellilerin insani koşullarda ve ayrımcılığa maruz kalmadıkları bir yaşama ulaşmalarını sağlamak için geliştirilmiş yasal düzenlemelerin ve yasal düzenlemelere uygun kurumsal yapıların en kısa zamanda oluşturulmasını, buna ilişkin sosyal politikaların geliştirilmesini, kamusal bir hizmet olarak yaşama geçirilmesini, bu alana ayrılan bütçenin yeterli düzeye getirilmesini talep ediyoruz. Bu münasebetle tüm engelli kardeşlerimin ve yakınlarının Engelliler haftasını kutluyorum.”diye konuştu.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ