$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Doğu ‘da hasadı Yozgat yapıyor, Urfa, Adana ise Yozgat’ta saman yapıyor

Türkiye’de en çok biçerdövere sahip illerin başında gelen Yozgat’ın Yerköy İlçesinde biçerdöver sahipleri, her yıl Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesin e giderek o bölgenin hububat hasadını yapıyor, Adana ve Şanlıurfalı saman üreticileride Yozgat’a gelerek bölgenin samanını yapıyor.

Doğu ‘da hasadı Yozgat yapıyor, Urfa, Adana ise Yozgat’ta saman yapıyor
  • 11.07.2017
  • 784 kez okundu

 

Türkiye’de en çok biçerdövere sahip illerin başında gelen Yozgat’ın Yerköy İlçesinde biçerdöver sahipleri, her yıl Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesin e giderek o bölgenin hububat hasadını yapıyor, Adana ve Şanlıurfalı saman üreticileride Yozgat’a gelerek bölgenin samanını yapıyor.

Biçerdöverci Menderes Bulut, yıllardır doğu illerinde hububat hasadı yaptıklarını belirterek, şöyle dedi: “İlçemiz biçeröver sayısı bakımından Türkiye’de en fazla olan şehirdir. Her yıl doğu illerine giderek oraların hasadını yapıyoruz. Eskiden işlerimiz daha fazla olurdu, şimdilerde biçerdöver sayısı arttı bizlerinde işlerinde biraz azalma oldu. Şoför ve diğer masraflarımızı hesaplayınca eskisi gibi bir kazanç elde edemiyoruz. Yine de allah bereket versin idare ediyoruz. Ramazan bayramında geldik ve Yerköyümüzde hasada başladık. Doğu bitince İç Anadolu hasadı başlıyor. Biz orada hububat hasadı ediyoruz, oralardan da buraya samancılar gelerek tarlaların saplarını balya ve saman yapıyor.”

20 YILDIR ADANA’DAN YOZGAT’A GELEREK SAMAN YAPIYOR

Adana’dan Yerköy Orhan Köyüne yaklaşık 20 yıldır geldiğini belirten saman üreticisi Abdullah Arslan, kardeşleri ve yeğenleri ile birlikte 20 yıldır aynı bölgenin samanını yaptığını söyledi. Samanın, hububat hasadına göre biraz daha zor olduğunu belirten Arslan, “Çünkü biçerdöver ekinlerin saplarını biçiyor bizlerde o biçilen tarladaki sapları samana dönüştürüyoruz. Bazen makine arıza veriyor, kendimiz tarlada sorunu gidermeye çalışıyoruz, baktık olmadı hemen en yakın sanayiye giderek tamiratını yaptırıyoruz. Yozgat bölgesinde yaklaşık 2 ay çalışıyor tamamladıktan sonra Sivas’a doğru gidiyoruz. İşlerimizden memnunuz. Eskiden saman daha fazla tercih ediliyordu, şimdilerde ise saman kadar balya da tercih ediiyor. Sebebi ise Yozgat’ta hayvan tesisilerinin artmasından dolayı üreticiler balya yapılmasını istiyor.”dedi.

Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz’da samana olan ihtiyaç dolayısıyla anız yangınlarında ciddi derecede azalma olduğunu ifade etti. Çiftçinin kendi ihtiyacını karşıladıktan sonra ihtiyaç fazlasını ise satttığını söyleyen Başkan Yılmaz, “Samana olan ihtiyaç dolayısıyla anız yangınlarına karşı duyarlılığı da arttırdı. Ayrıca çiftçimiz anız yakılmasının toprağa verdiği zararın da farkına vardı. Bizlerde oda olarak gerekli bilgilendirmeyi çiftçimize sürekli yapıyoruz. Bu vesile ile hasat döneminin ilçemize ve bölgemize hayırlı uğurlu olmasını dileriz.”diye konuştu.

Yaklaşık 3 Buçuk Milyon dekar alanda arpa ve buğday hasadı yapılacak olan Yozgat genelinde saman kilosu 14- 15 kuruştan satışa sunulduğu belirtilirken, balyanın tanesi ise 1 lira ile bir buçuk lira arasında satışa sunulduğu kaydedildi.

 

 

Kovid-19 salgınına karşı, Yozgat Valisi Ziya Polat Başkanlığında  toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu  üyelerince alınan kararlar kapsamında denetimler aralıksız sürdürülüyor.
Başhekim Kozan, birimlerdeki işlemleri gözlemledi
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan ve hastane yönetimi, vatandaşlara daha kaliteli sağlık hizmeti sunulması noktasında hastanenin birimlerini...
Başkan Köse, gazetecilerin gününü kutladı
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, yayınladığı mesajında Yozgat’ta görev yapan gazetecilerin “21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü” kutladı.
İl Emniyet Müdürü Esertürk’ten bekçilere hizmet içi eğitim
Yozgat İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, İl ve ilçelere atanan 28 çarşı ve mahalle bekçilerine mesleklerinde kanunlara uymaları ve davranış...
Vatandaşı uzaktan erişim programı ile dolandıran şüpheli İstanbul’da yakalandı
Yozgat'ta, telefonda  kendisini banka görevlisi olarak tanıtarak aradığı Mustafa Kayıp'ın (55) telefonuna uzaktan erişim programıyla bağlanıp, kendi hesabına 28 bin 200 lira aktaran...
Başkan Dursun: Basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir
AK Parti Yozgat İl Başkanı Çelebi Dursun, “Basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir.”dedi.
Jandarma’dan kaçak kazıya dron’lu baskın
Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Çekerek İlçesinde sit alanı bölgesinde kaçak kazı yapan şüphelileri dron ile tespit ederek suçüstü yakaladı.
Yerköy Terminalinde sona gelindi
Yerköy Belediyesi tarafından 2018 yılında Şel Mevkisi Yerköy- Ankara Karayolu yakınında yapım inşaatına başlanılan Yerköy Şehirlerarası Otobüs Terminali Belediye Başkanı...
Kılıç: Gazetecilik, fedakarlık ve sorumluluk isteyen önemli bir meslektir
AK Parti Yozgat Merkez İlçe Başkanı Kürşat Kılıç, gazeteciliğin fedakarlık ve sorumluluk isteyen önemli bir meslek olduğunu söyledi.
Sedef, öncülüğünde 20 Milletvekili, yerel basının sorunlarını  meclise taşıdı
Yozgat ve ülke genelinde ekonomik anlamda büyük fedakarlıklarla faaliyetini sürdürmeye çalışan yerel basının sorunlarına duyarsız kalmayan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)...
Vali Polat, muhtarların gününü kutladı
Yozgat Valisi Ziya Polat,  19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında muhtarların gününü kutladı.
Başkan Köse: Muhtarlarımız demokrasimizin mihenk taşıdır
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Türkiye’de 1829 tarihinden günümüze muhtarlıkların faaliyetini sürdürdüğünü belirterek, muhtarların demokrasinin mihenk taşlarından birisi olduğunu söyledi.
Başkan Ekinci: Muhtarlarmız yerel yönetimlerin omurgasını oluşturmaktadır
Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci, muhtarların önemli bir görevi yerine getirdiğini belirterek, yerel yönetimlerin omurgasını muhtarların oluşturduğunu söyledi.
Yazıcı, Sorgun ve Saraykent’te öğrencilerle bir araya geldi
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, ilçelerde okul ziyaretleri kapsamında Sorgun ve Saraykent’te okulları ziyaret ederek sınıflarda öğrencilerle bir...
TKDK’dan 48 Projeye 8 Milyon 207 Bin 400 TL hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, IPARD 9. Çağrı Dönemi Birinci Grupta desteklenmek üzere seçilen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ