$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

Diş Hekimi Boyraz: Diş çürüğü ihmale gelmez

Diş Hekimi Ebubekir Boyraz, Diş çürüğünün, kalp-damar hastalıkları, romatizma, ülser, böbrek, karaciğer sorunları ve hatta kanserin de nedenleri arasında yer aldığını belirterek, diş çürüğünün ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Diş Hekimi Boyraz: Diş çürüğü ihmale gelmez
  • 19.11.2020
  • 831 kez okundu

Diş Hekimi Ebubekir Boyraz, Diş çürüğünün, kalp-damar hastalıkları, romatizma, ülser, böbrek, karaciğer sorunları ve hatta kanserin de nedenleri arasında yer aldığını belirterek, diş çürüğünün ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Yozgat’ta Yimpaş AVM Arkası TOKİ İş Merkezi 3 Blok 1. Katta özel kliniğinde hizmet veren Diş Hekimi Ebubekir Boyraz, yaptığı açıklamada; ağız ve diş sağlığının önemine değindi.

Diş çürüğünün birçok hastalığa davetiye çıkardığına vurgu yapan Diş Hekimi Boyraz, “ Sağlıklı dişlere sahip olmak için ağız ve diş sağlığına gereken önemi vermeliyiz. Günlük rutin olarak dişlerimizi sabah akşam mutlaka fırçalamalıyız. Diş ağrısının baş göstermesiyle birlikte hemen bir diş hekimine giderek önceden dişlerimizin tedavisini yaptırmalıyız. Dişle ilgili erken tedavi uygulaması dişlerin kanal tedavisi ve dolgu ile kurtarılmasına da olanak sağlar. Geç kalınmış bir diş tedavisinde dişi kurtarmakta zor olur. Bu bakımdan ağız ve diş sağlığı ihmale gelmez.”dedi.

6 AYDA BİR MUTLAKA DİŞ HEKİMİNE GİTMELİYİZ

“Ağız ve diş salığımız için mutlaka 6 ayda bir diş hekimine gitmemiz gerekir” diyen Boyraz,

İhmal edilen küçük bir çürük; kalp-damar hastalıklarına, böbrek sorunlarına hatta kansere bile neden olabilmektedir Ağız ve diş sağlığının öneminin farkında olan ülkelerde diş hekimine 6 ayda bir gitme zorunluluğu varken, ülkemizde böyle bir zorunluluk olmamakla birlikte ancak 2 yılda bir diş hekimine gidilmektedir. Buda mecburiyetten ağrı veya çürük diş rahatsız etmeye başlayınca gidilmektedir. İleride oluşabilecek sistematik rahatsızlıkların önüne geçebilmek için ağız ve diş bakımını düzenli yapmak, gerekir.”diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZA DİŞ FIRÇALAMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMALIYIZ

Çocuklarda diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmasının son derece önemli olduğuna dikkat çeken Diş Hekimi Boyraz, şöyle devam etti: “Ata sözünden de anlaşılacağı üzere “Ağaç yaş iken eğilir” sözü bu manada önem teşkil ediyor. Küçük yaşta kazanılan diş fırçalama alışkanlığı çocukların büyüdüklerinde sağlıklı dişlere sahip olmasına büyük katkı sağlayacaktır. Anaokuluna yeni başlayan çocukların yüzde 40’ında süt dişi çürükleri görüldüğünü hesaba katarsak, erken yaşta diş fırçalama alışkanlıklarının gelişmesinin önemi daha da artmaktadır.”

FINDIK CEVİZ GİBİ SERT BESİNLER DİŞLERLE KIRILMAMALIDIR

Sert kabuklu besinlerin dişlerle kırılmaması gerektiğini vurgulayan Boyraz, “Fındık, ceviz gibi sert besinler dişlerle kırılmamalıdır. Sabah ve akşam dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağız gargaraları ile dişlerin detaylı temizliğini yapmak. Diş ipi çok yaygın olmamakla beraber diş temizliğini tamamlayan işlemdir. Şeker, çikolata, lokum gibi gıdalardan sonra dişlerin özellikle fırçalanması gerekmektedir. Özellikle çocukluk çağında dişlerin çıkması ile birlikte azı dişlere fissür örtücü uygulanması çürükleri önlemektedir. Şekersiz sakız çiğnemek dişlerin temizlenmesine yardımcı olur. Genel sağlığımızın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş bakımına her zaman gereken önemi göstermeliyiz. Vatandaşlarımızın mutlaka 6 ayda bir ağız ve diş sağlığı bakımı için bir diş hekimine gitmesi gerekmektedir.”şeklinde konuştu.

Yozgat İl Jandarma Komutanlığı tarafından temel eğitimlerini tamamlayan 46 acemi er için yemin töreni düzenlendi.
Destici’den Vali Polat’a ziyaret
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Yozgat Valisi  Ziya Polat'a nezaket ziyaretinde bulundu.
İl Başkanı Başer Mazbatasını aldı
AK Parti Yozgat İl Başkanı Yusuf Başer, İl Seçim Kurulundan İl Başkanlığı Mazbatasını aldı.
Başer, yatırım ve projeleri görüştü
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, il genelinde yapımı devam eden  baraj ve göletlerin ödenek...
Sağlık Sen Yozgat Şubesinden Alan’a tepki
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas,  Sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik taleplerini ‘rüşvetçilikle’ ilişkilendiren Yeni Akit’in Haber Müdürü Murat...
Sedef’ten Şefaatli Belediye Başkanı Karacay’a ziyaret
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İ Ethem Sedef, Şefaatli Belediye Başkanı Müjdat Karaca’yı makamında ziyaret etti.
Şerefli: Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı
Memur-Sen Yozgat  İl Temsilcisi Kenan Şerefli, “Gelirde adalet için seyyanen zam yapılmalı, vergide adalet için oran sabitlenmeli, matrah artmalıdır" dedi.
Saraykent Belediyesinde toplu iş sözleşmesi sevinci
Saraykent Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanlığı arasında 3 yıl süreli toplu iş sözleşmesi imzalandı.
Diyanet Vakfı Yozgat Şubesinden 400 öğrenciye kıyafet yardımı
Yozgat İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı ile WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu iş birliğiyle Yozgat’taki 400 ihtiyaç sahibi öğrenciye...
Erciyas: Hayal kırıklığı yaşamaktan yorulduk
Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas, sağlık çalışanlarının bugüne kadar Kovid-19 salgınına karşı verdiği mücadelede birçok kıymetli neferini şehit...
Koranavirüse karşı aşı uygulaması başladı
Yozgat’ta Koranavirüse karşı (Corona Vac) aşı uygulaması ilk olarak sağlık çalışanlarından başlamak üzere yapılmaya başlandı.
Ticaret Borsası modern yeni hizmet binasını hizmete açtı
Yozgat Ticaret Borası son derece modern olarak tasarlanan Onur Kaytan Plaza'da bulunan yeni hizmet binasını düzenlenen törenin ardından dualar ve...
Türkiye’nin 1 numarası Kolatar Ev Konsepti Mondi Mağazası oldu
Yozgat’ta sahipliğini Ali ve Mustafa Kolatar kardeşlerin yaptığı Kolatar İstikbal ve Mondi mağazaları, 2020 yılı içerisinde Türkiye genelinde  İstikbal ve...
Yozgat Şehir Hastanesinde aşı odaları hazırlandı
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan, aşı uygulamalarının sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığının genelgesi...
Engelli evde bakım hizmeti destek miktarları artırıldı
Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti’nden (SED), engeli evde bakım hizmeti ödemeleri için yapılan destek miktarlarını artırıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ