$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Diş Hekimi Boyraz: Diş çürüğü ihmale gelmez

Diş Hekimi Ebubekir Boyraz, Diş çürüğünün, kalp-damar hastalıkları, romatizma, ülser, böbrek, karaciğer sorunları ve hatta kanserin de nedenleri arasında yer aldığını belirterek, diş çürüğünün ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Diş Hekimi Boyraz: Diş çürüğü ihmale gelmez
  • 19.11.2020
  • 1.165 kez okundu

Diş Hekimi Ebubekir Boyraz, Diş çürüğünün, kalp-damar hastalıkları, romatizma, ülser, böbrek, karaciğer sorunları ve hatta kanserin de nedenleri arasında yer aldığını belirterek, diş çürüğünün ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Yozgat’ta Yimpaş AVM Arkası TOKİ İş Merkezi 3 Blok 1. Katta özel kliniğinde hizmet veren Diş Hekimi Ebubekir Boyraz, yaptığı açıklamada; ağız ve diş sağlığının önemine değindi.

Diş çürüğünün birçok hastalığa davetiye çıkardığına vurgu yapan Diş Hekimi Boyraz, “ Sağlıklı dişlere sahip olmak için ağız ve diş sağlığına gereken önemi vermeliyiz. Günlük rutin olarak dişlerimizi sabah akşam mutlaka fırçalamalıyız. Diş ağrısının baş göstermesiyle birlikte hemen bir diş hekimine giderek önceden dişlerimizin tedavisini yaptırmalıyız. Dişle ilgili erken tedavi uygulaması dişlerin kanal tedavisi ve dolgu ile kurtarılmasına da olanak sağlar. Geç kalınmış bir diş tedavisinde dişi kurtarmakta zor olur. Bu bakımdan ağız ve diş sağlığı ihmale gelmez.”dedi.

6 AYDA BİR MUTLAKA DİŞ HEKİMİNE GİTMELİYİZ

“Ağız ve diş salığımız için mutlaka 6 ayda bir diş hekimine gitmemiz gerekir” diyen Boyraz,

İhmal edilen küçük bir çürük; kalp-damar hastalıklarına, böbrek sorunlarına hatta kansere bile neden olabilmektedir Ağız ve diş sağlığının öneminin farkında olan ülkelerde diş hekimine 6 ayda bir gitme zorunluluğu varken, ülkemizde böyle bir zorunluluk olmamakla birlikte ancak 2 yılda bir diş hekimine gidilmektedir. Buda mecburiyetten ağrı veya çürük diş rahatsız etmeye başlayınca gidilmektedir. İleride oluşabilecek sistematik rahatsızlıkların önüne geçebilmek için ağız ve diş bakımını düzenli yapmak, gerekir.”diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZA DİŞ FIRÇALAMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMALIYIZ

Çocuklarda diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmasının son derece önemli olduğuna dikkat çeken Diş Hekimi Boyraz, şöyle devam etti: “Ata sözünden de anlaşılacağı üzere “Ağaç yaş iken eğilir” sözü bu manada önem teşkil ediyor. Küçük yaşta kazanılan diş fırçalama alışkanlığı çocukların büyüdüklerinde sağlıklı dişlere sahip olmasına büyük katkı sağlayacaktır. Anaokuluna yeni başlayan çocukların yüzde 40’ında süt dişi çürükleri görüldüğünü hesaba katarsak, erken yaşta diş fırçalama alışkanlıklarının gelişmesinin önemi daha da artmaktadır.”

FINDIK CEVİZ GİBİ SERT BESİNLER DİŞLERLE KIRILMAMALIDIR

Sert kabuklu besinlerin dişlerle kırılmaması gerektiğini vurgulayan Boyraz, “Fındık, ceviz gibi sert besinler dişlerle kırılmamalıdır. Sabah ve akşam dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağız gargaraları ile dişlerin detaylı temizliğini yapmak. Diş ipi çok yaygın olmamakla beraber diş temizliğini tamamlayan işlemdir. Şeker, çikolata, lokum gibi gıdalardan sonra dişlerin özellikle fırçalanması gerekmektedir. Özellikle çocukluk çağında dişlerin çıkması ile birlikte azı dişlere fissür örtücü uygulanması çürükleri önlemektedir. Şekersiz sakız çiğnemek dişlerin temizlenmesine yardımcı olur. Genel sağlığımızın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş bakımına her zaman gereken önemi göstermeliyiz. Vatandaşlarımızın mutlaka 6 ayda bir ağız ve diş sağlığı bakımı için bir diş hekimine gitmesi gerekmektedir.”şeklinde konuştu.

Yozgat Valisi Ziya Polat ve Belediye Başkanı Celal Köse, Avrupa Spor ve Hareketlilik Haftası nedeniyle Spor Vadisi’nde düzenlenen Spor Şenliği’ne...
Bilal Şahin İlahiyat Fakültesinde mezuniyet sevinci
Bozok Üniversitesi Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi’nde 2020-2021 akademik yılı lisans eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler düzenlenen törenle diplomalarını aldı.
Down sendromlu çocuğu bulmak için emniyet seferber oldu
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kaybolan 5 yaşındaki Emir Talha Erdem isimli down sendromlu çocuk için polis ekipleri seferber oldu.
Musatafa Yağız’a Nefes Ol
Antalya’da yaşayan Didem (36) ve Gökhan (39) Gülmez çiftinin bebeği SMA hastalığıyla mücadele ediyor.
Kaçırılmak istenen öğrenciyi moto kurye kurtardı
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kaçırılmak istenen öğrenciyi moto kurye kurtardı.
Yozgat en yüksek iller sıralamasında ilk 7’de
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11-17 Eylül arasındaki vaka sayılarını açıkladı. Yozgat en yüksek iller arasında ilk 7’de yer alarak, yüzde...
Bozkır’ın Tezenesi vefatının 9. yıl dönümünde anılıyor
Bozkırın Tezenesi" olarak bilenen ve 25 Eylül 2012'de vefat eden halk ozanı merhum Neşet Ertaş, başta memleketi Kırşehir olmak üzere...
Vali Polat, Şehit babası Şahin’in cenazesine katıldı
Yozgat Valisi Ziya Polat, 2004 yılında Hakkari’nin Çukurca’da şehit olan Jandarma Asteğmen Süleyman Şahin'in vefat eden babası Murat Şahin'in Yerköy...
Başkan Köse: Ortak paydamız Yozgat
Başkanlık görevine geldiği günden bu yana esnaf ve vatandaş ziyaretlerini sürdüren ve istişare toplantıları düzenleyen Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse,...
Yozgat’ta yaban hayatı fotokapanla görüntülendi
Yozgat’ta ormanlık alanlara kurulan fotokapanla; yaban hayatı görüntülendi.
Divanev Yozgat Mağazası açıldı
Yozgat’ta yarım asırdır mobilya sektöründe faaliyet gösteren Köksallar Mobilya bünyesinde hizmet verecek Divanev Yozgat Mağazası, kalabalık bir davetli katılımıyla düzenlenen...
Yozgat’ta kamu kurum misafirhaneleri öğrencilere açıldı
Yozgat Valisi Ziya Polat, ilgili kamu kurum müdürleri ile yaptığı toplantı sonrası il genelinde kamu kurumlarına ait misafirhanelerin, yurt bulamayan...
Sağlıklı yaşam için pedal çevirdiler
“Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında Yozgat Belediyesi tarafından “Bisiklet Sürme Etkinliği kapsamında düzenlenen bisiklet turunda katılımcılar sağlıklı yaşam için pedal çevirdi.
Kavşakta düzenleme çalışması yapıldı
Yozgat Belediyesi tarafından Esentepe Mevkiinde petrol istasyonun olduğu güzergahta yeniden düzenleme yapılarak orta refüj kaldırıldı, yeniden yol açıldı.
İki sporcu Kayseri Bölge Karmasına seçildi
Yozgat Belediyesi Bozokspor Kulübü sporcuları, başarılarına yeni başarı eklemeyi sürdürüyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ