$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı

Cumhuriyet’in kuruluşunun 97’nci yılı ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da coşkuyla kutlandı.  

Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı
  • 29.10.2020
  • 1.009 kez okundu

Cumhuriyet’in kuruluşunun 97’nci yılı ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da coşkuyla kutlandı.

Saygı duruşu ve  İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, fiziksel mesafe kurallarına uygun bir şekilde yapıldı. Yozgat Valisi Ziya Polat, Tebrikat Töreni’nde sırasıyla protokol üyelerinin tebriklerini kabul etti.

Ardından öğrenci ve askerleri selamlayan Vali Polat, törende konuşma yaptı. Vali Polat, “Türk Milletinin tarih sahnesinde dirilişinin simgesi olan Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun, 97. Yıl dönümünü birlikte kutlamanın coşkusu, mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz” dedi.

Vali Polat, Atatürk’ün ortaya koyduğu ‘Egemenlik Kayıtsız, Şartsız Milletindir’ ilkesinin devletin ve rejimin temelini oluşturduğunu söyledi. Cumhuriyet’in Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olduğuna vurgu yapan Vali Polat, “Cumhuriyet, getirdiği açılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır” diye konuştu.

Cumhuriyetin temel hedefini görevlerini yerine getiren, haklarını kullanabilen, özgüveni gelişmiş, üretken bireyleri topluma kazandırmak olarak niteleyen Polat, şunları kaydetti; “Cumhuriyeti ayakta tutan yegâne kuvvet, milletin kendisidir. Türk Milleti, Cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. 15 Temmuz gecesi de bunun en yakın ispatıdır. Ülkemiz, üzerinde bulunduğu coğrafya itibarı ile politik, stratejik ve ekonomik bir cazibeye sahiptir. Bu nedenledir ki, yüzyıllardır bu topraklar da aynı bayrak altında yaşayan insanlar üzerinde hep plan üstüne plan yapılmış, oyun içinde oyun oynanmıştır. İç ve dış tehditlerin, şer odakların milletimizi karıştırmak istediklerini görüyoruz. Ancak onların hesap etmedikleri şudur ki: Milletimizi bölünmez bütünlüğü, devlet ve milletçe sergilediğimiz kararlı duruş sayesinde bu oyunlar boşa çıkmıştır. Millet olarak tefrikalara prim vermez isek bundan sonra yapılacak planlar da bozulmaya mahkûmdur. Yeter ki birlik ve beraberliğimizden ödün vermeyelim.”

Kamu çalışanlarının öncelikli amacının halka hizmet olduğuna değinen Polat, “Zorlaştırıcı değil kolaylaştırıcı olmalıyız. Devlet-Millet birlikteliğini pekiştiren davranışlar sergileyin. Kapınız herkese açık olsun. Toplumsal kalkınma ve refah için projeler üretin. Şehrimizin gelişmesine yönelik her gayrete ve her düşünceye destek olun. Halka yakın ve halkın içinde olun. Göreceksiniz ki Yozgat insanı kendine özgü kadirşinaslığı ile sizleri kucaklayacaktır. Bu sevgi ve gönül bağı daha güzel hizmetlere yol açacaktır” şeklinde konuştu.

Yeni nesillerin sağlıklı, topluma faydalı bireyler halinde yetişmesinin eğitimciler, öğretmenler sayesinde olduğunu anımsatan Vali Polat, “ Bilginin en önemli kazanım ve güç olduğu günümüzde bilimin aydınlatıcı ışığında Erdemli İnsan Yetiştirmek düsturu ile gelecek nesilleri şekillendirin. Bu amaçları gerçekleştirdiğinizde, Atatürk’ün ‘Milletleri Kurtaran Öğretmenleri’ arasına girmiş olursunuz. Sizler, Cumhuriyeti koruyarak, yükseltecek ve yüceltecek kişilikli, nitelikli bireyler yetiştirdikçe, gaflet dalalet ve hatta her çeşit hıyanet sonuçsuz kalacak, Cumhuriyetimizin nice yıl dönümleri huzur ve mutluluk içerisinde kutlanacaktır” diye konuştu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’i gençlere emanet ettiğini belirten Polat, gençlerin de bu emanete sahip çıkması gerektiğini kaydetti. Polat, gençlerin geleceğin ümidi olduğunu belirterek, “Sizler, Atamızın deyimiyle ‘Geleceğin ümidi, ışıklı çiçeklersiniz.’ Büyük önderimizin ‘Bu eseri O’na bırakacağım ve gözüm arkada kalmayacak’ sözleri ile işaret ettiği ve Cumhuriyeti emanet ettiği gençlersiniz. Taşıdığı bu emanetin ağırlığı ve sorumluluğunun bilincinde olan onurlu gençlerimiz,  sizler var olduğunuz sürece gözümüz arkada kalmayacaktır” dedi.

Türkiye cumhuriyeti Devleti’nin Cumhuriyet rejimi sayesinde bölgenin en güçlü devleti haline geldiğine vurgu yapan Vali Polat, “ Büyük Atatürk önderliğindeki kadın-erkek, genç-yaşlı tüm milletimizin kahramanlıkları ile yazılmış bir destan olan Cumhuriyet, kısa zamanda bizi bölgemizin en güçlü devleti haline getirmiştir. Türkiye artık her alanda dev atılımlar gerçekleştirmiş bir dünya devletidir. Ekonomik, Siyasi ve kültürel alanlarda elde edilen kazanımlar, bunun en önemli göstergesidir. Türk insanı bugünlere nasıl geldiğini unutmayacak ve şanlı geçmişini koruyarak, aydınlık geleceğine sımsıkı sarılmaya devam edecektir. Aydınlık geleceğimizi görmenin huzuru içinde, tüm Yozgatlı Hemşehrilerim ve aziz milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı tekrar kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Aziz Şehitlerimiz ve gazilerimizin huzurlarında şükran ve saygı ile eğiliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Yozgat Valisi Ziya Polat ve Belediye Başkanı Celal Köse, Avrupa Spor ve Hareketlilik Haftası nedeniyle Spor Vadisi’nde düzenlenen Spor Şenliği’ne...
Bilal Şahin İlahiyat Fakültesinde mezuniyet sevinci
Bozok Üniversitesi Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi’nde 2020-2021 akademik yılı lisans eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler düzenlenen törenle diplomalarını aldı.
Down sendromlu çocuğu bulmak için emniyet seferber oldu
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kaybolan 5 yaşındaki Emir Talha Erdem isimli down sendromlu çocuk için polis ekipleri seferber oldu.
Musatafa Yağız’a Nefes Ol
Antalya’da yaşayan Didem (36) ve Gökhan (39) Gülmez çiftinin bebeği SMA hastalığıyla mücadele ediyor.
Kaçırılmak istenen öğrenciyi moto kurye kurtardı
Yozgat'ın Sorgun ilçesinde kaçırılmak istenen öğrenciyi moto kurye kurtardı.
Yozgat en yüksek iller sıralamasında ilk 7’de
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11-17 Eylül arasındaki vaka sayılarını açıkladı. Yozgat en yüksek iller arasında ilk 7’de yer alarak, yüzde...
Bozkır’ın Tezenesi vefatının 9. yıl dönümünde anılıyor
Bozkırın Tezenesi" olarak bilenen ve 25 Eylül 2012'de vefat eden halk ozanı merhum Neşet Ertaş, başta memleketi Kırşehir olmak üzere...
Vali Polat, Şehit babası Şahin’in cenazesine katıldı
Yozgat Valisi Ziya Polat, 2004 yılında Hakkari’nin Çukurca’da şehit olan Jandarma Asteğmen Süleyman Şahin'in vefat eden babası Murat Şahin'in Yerköy...
Başkan Köse: Ortak paydamız Yozgat
Başkanlık görevine geldiği günden bu yana esnaf ve vatandaş ziyaretlerini sürdüren ve istişare toplantıları düzenleyen Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse,...
Yozgat’ta yaban hayatı fotokapanla görüntülendi
Yozgat’ta ormanlık alanlara kurulan fotokapanla; yaban hayatı görüntülendi.
Divanev Yozgat Mağazası açıldı
Yozgat’ta yarım asırdır mobilya sektöründe faaliyet gösteren Köksallar Mobilya bünyesinde hizmet verecek Divanev Yozgat Mağazası, kalabalık bir davetli katılımıyla düzenlenen...
Yozgat’ta kamu kurum misafirhaneleri öğrencilere açıldı
Yozgat Valisi Ziya Polat, ilgili kamu kurum müdürleri ile yaptığı toplantı sonrası il genelinde kamu kurumlarına ait misafirhanelerin, yurt bulamayan...
Sağlıklı yaşam için pedal çevirdiler
“Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında Yozgat Belediyesi tarafından “Bisiklet Sürme Etkinliği kapsamında düzenlenen bisiklet turunda katılımcılar sağlıklı yaşam için pedal çevirdi.
Kavşakta düzenleme çalışması yapıldı
Yozgat Belediyesi tarafından Esentepe Mevkiinde petrol istasyonun olduğu güzergahta yeniden düzenleme yapılarak orta refüj kaldırıldı, yeniden yol açıldı.
İki sporcu Kayseri Bölge Karmasına seçildi
Yozgat Belediyesi Bozokspor Kulübü sporcuları, başarılarına yeni başarı eklemeyi sürdürüyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ