$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Çiftçiler kurbanlıklarını ağıllarda besiye çekmeye başladı

Yozgat’ta geçimini hayvancılıkla sağlayan besiciler, Kurban Bayramına’na birkaç ay kala meralarda otlattıkları kurbanlıklarını ağıllarda besiye çekerek, bayramı beklemeye koyuldu.

Çiftçiler kurbanlıklarını ağıllarda besiye çekmeye başladı
  • 22.05.2017
  • 520 kez okundu

 

Yozgat’ta geçimini hayvancılıkla sağlayan besiciler, Kurban Bayramına’na birkaç ay kala meralarda otlattıkları kurbanlıklarını ağıllarda besiye çekerek, bayramı beklemeye koyuldu.

Yerköy’ün Orhan  Köyünde besicilik yapan  Hasan İnan,  bu yıl kurbanlık fiyatlarının geçen yıla oranla biraz yüksek olacağına işaret ederek, nedenini  hayvanları beslemek için kullandıkları yem fiyatlarının pahalı olmasına bağladı. İnan, “Yerköy’de yıllardır besicilik yaparak, evimin geçimini sağlıyorum. 10 gün öncesine kadar  yaylımda olan büyükbaş  hayvanımı ağıla çekerek besiye aldım. Kurban Bayramına kadar hiç dışarı çıkarmadan burada besleyeceğim. Et fiyatının yükselmesinden dolayı şimdilerde hayvancılık işiyle uğraşanların sayısında bir hayli artış yaşanıyor. İlçeden ayrılmış büyük şehirlere göçmüş vatandaşlar, şimdi tekrar memleketlerine gelerek hayvancılık işiyle uğraşmaya başladı. Ben bu yıl, kurbanlık fiyatlarının geçen yıla göre biraz yüksek olacağı inancındayım.”dedi.

Kurban fiyatlarının, önceki yıllara göre biraz daha yüksek olmasını arzuladıklarını ifade eden Nizam Bozkurt ‘ta  yem fiyatlarının yüksek olmasının besicileri sıkıntıya soktuğunu söyledi. Bozkurt, “Bahar dönemiyle  birlikte birkaç ay yaylımda olana hayvanlarımız meralarta otlak alanlarda beslendi. Bu yıl bölgemizde yağışın az olması otların yeterince büyümemesine sebep oldu. Bizde hayvanlarımıza takviye olsun diye yiyeceklerini biraz daha artırmak zorunda kaldık. Bizim gibi besicilik yapan çiftçilerin yeterince desteklenmesi gerekir. “diye konuştu.

Yozgat Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hacı Selvi, son yıllarda et fiyatlarında yaşanan artışın, hayvancığın önemini bir kez daha ortaya çıkardığını söyledi.  Selvi, Yozgat’ın konumu itibariyle tarım ve hayvancılığa dayandığını, tarım ve hayvancılığın bölgede önemli bir geçim kaynağı olduğunu ifade etti. Devletin kırsal kalkınmaya yönelik destekleri ile hayvancılığın daha da gelişeceğini kaydeden Selvi, “Önceki yıllara göre bu yıl kurbanlık hayvan varlığı sayısının daha az olacağını düşünüyorum. Hayvan girdi maliyetlerinin yüksek olması hayvancılıkla uğraşanları zor duruma düşüyor. Her yıl kurban bayramında hayvan üreticileri kendi hayvanlarının ucuz gittiğini düşünürken kurban alıcıları da fiyatların yüksek olduğunu ifade ediyor.  İşte bunun sebebi de hayvan yem fiyatlarının pahalı olması fiyatlara yansıyor. Buda elbette vatandaşımızın cebine yansıyor. Bu yıl yine büyükbaş kurbanlıkların Bin 500 liradan başlayacağını küçükbaşta ise bin Liraya kadar çıkacağını tahmin ediyorum. İnşallah hem hayvan üreticilerimiz hem de vatandaşlarımız açısından hayırlı ve bereketli bir kurban geçiririz.”dileklerinde bulundu.

 

 

 

Sürmeligaz Yozgat İşletme Müdürü İhsan Salman, İl genelinde çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü söyledi.
Yozgat’ta patates hasadı yapıldı
Patates tohumunda dışa bağımlılığı sona erdirmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğüne bağlı Niğde Patates Araştırma Enstitüsü...
24 yıl sonra Gazi olarak kabul edildi
1996 yılı, Diyarbakır’ın Kulp İlçesi kırsalında bölücü  terör örgütü PKK ile girilen çatışmada kafasından, boynundan ve kolundan yaralanarak  bir süre...
Vali Polat, 1923 doğumlu Cumhuriyet çınarlarını unutmadı
Yozgat Valisi Ziya Polat, Cumhuriyet’imizle yaşıt 1923 doğumlu nine ve dedeleri evinde ziyaret ederek bir süre sohbet etti, gönüllerini aldı.
Sarıkaya’da kaldırım yenileme çalışmalarına başlandı
Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, ilçede Nevzat Şener Bulvarı güzergahında yer alan kaldırımlarda yenileme çalışmalarına başladıklarını söyledi.
Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı
Cumhuriyet’in kuruluşunun 97’nci yılı ülke genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da coşkuyla kutlandı.  
Bilal Şahin: En büyük yatırım insana olan yatırımdır
Yozgat İl genelinde yaptığı hizmetler ve hayır işleri ile adından söz ettiren Yozgat ve İstanbul Kraft Torba Ambalaj Grubu Yönetim...
Yozgat’ta 4 DEAŞ militanı tutuklandı
Yozgat’ta DEAŞ terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Irak uyruklu 4 DEAŞ militanı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Sorgun Belediyesinden örnek teşkil eden hizmetler
Sorgun Belediye Başkanı M Erkut Ekinci, belediye bünyesinde kurduğu atölye ile ilçede ; banklardan kamelyalara, oturma gruplarından, piknik masasına, pergoleden,...
Milletvekili Başer: Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Başer, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağının millet...
Şimşek: Cumhuriyet her şeyden önce büyüyen demokrasi ağacıdır
Yozgat Barosu Başkanı Mehmet Şimşek, Cumhuriyet’in her şeyden önce barışın ve huzurun gölgesinde büyüyen demokrasi ağacı olduğunu söyledi.
Akdağmadeni Belediye Başkanı Yalçın’dan kandil mesajı
Akdağmadeni Belediye Başkanı Nezih Yalçın, yayınladığı mesajında ilçe halkının ve İslam aleminin Mevlid Kandilini kutladı.
Cumhuriyet Bayramı Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı
Tüm yurt genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ