$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Bozdağ: ABD’ye FETÖ elebaşının iadesi ve tutuklanması için gidiyoruz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ABD ziyaretiyle ilgili, “ABD’ye terörist baş Gülen’in iadesi için gidiyorum.

Bozdağ: ABD’ye FETÖ elebaşının iadesi ve tutuklanması için gidiyoruz
  • 06.05.2017
  • 487 kez okundu

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ABD ziyaretiyle ilgili, “ABD’ye terörist baş Gülen’in iadesi için gidiyorum.

Bu dosyaların üzerinde çalışan bazı savcılarda bana refakat edecekler, orada teknik görüşmelerde yapılacaktır” dedi.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Memleketi Yozgat’ta AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katıldı. Bakan Bozdağ burada yaptığı konuşmada ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bozdağ, Türkiye’nin Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadelesini etkin bir şekilde sürdürdüğünü vurguladı.

Pazartesi günü ABD Adalet Bakanı ile FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesi ve geçici olarak tutuklanması konusunu görüşeceklerini kaydeden Bakan Bozdağ, ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminden itibaren 149 bin 833 kişi hakkında adli işlem yapıldığını açıkladı.

 

FETÖ ile mücadelenin devam ettiğini vurgulayan Bakan Bozdağ, “Bir yandan devletin içine sızmış bu örgüt üyelerini tespit edip devlet içinden uzaklaştırırken öte yandan da örgüt üyesi olan ve suç işleyenlerle ilgili aktif soruşturmalar devam etmektedir. Açılmış davalarla orada da yargılamalar devam etmektedir. 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünden bugüne kadar 149 bin 833 kişi hakkında adli işlem yapılmıştır. Bunlardan 48 bin 636 kişi tutuklanmıştır. Tutukluların 166’sı general, 6 bin 810 albay ve alt rütbedeki askerlerden oluşuyor 8 bin 667’si emniyet mensuplarından oluşmaktadır. Diğerleri de diğer görevlerde veya görevde olamayan kişilerden oluşmaktadır. 35 bin 783 kişi hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. Tutuklama yerine verilen bir tedbirdir. Hakkında yakalama kararı bulunan 6 bin 791 kişi vardır. Yani kaçak durumda olan 6 bin 791 kişi var bunun 139’u asker, 364’ü emniyet mensubudur. Halen gözaltında bulunanlar 822 kişidir. Tabi bundan sonra yargılamalar devam edecektir, soruşturmalar devam edecektir. Suç işleyenler hakkında suç isnatı bulunanlarla ilgili hukuk ne diyorsa hukukun gereği yapılacaktır” dedi.
“TÜRK YARGISI ANAYASA VE YASALARIN VERDİĞİ YETKİLERİ KULLANMAKTADIR”
Türk yargısının anayasa ve yasaların verdiği yetkilerini kullandığı ifade eden Bozdağ, “Görevlerini anayasaya, kanuna, hukuka ve vicdanı kanaatlerine bağlı olarak yerine getirmektedir. Yargılamalar veya soruşturmalar sırasında soruşturulan kişilerin bir kısmı tutuklu soruşturulduğu gibi bir kısmı adli kontrol altında soruşturulabilir, bir kısmı da tutuksuz adli kontrol olmaksızın soruşturulabilir. Yargılamalar da aynı şekilde yapılabilir. Tutuklu olan birinin tahliyesi, adli kontrol olanın birisinin adil kontrolünün kaldırılması, yargılanma nihai bir kararla sonuçlanıncaya kadar o kişilerin aklandığı anlamına gelmez. Yargılama devam edecek ve yargılama sonucunda nihai bir karar çıkacak, ya berat kararı ya da ceza kararı çıkacaktır. Beraat çıkar bu temyiz aşamalarını geçerse aklanmış olacaktır. Ceza çıkar temyiz aşaması neticelenirse cezası kesinleşmiş olacaktır, infaz aşamasına geçecektir. Tutuklu bir tahliye olduğu zaman da veya adli kontrol verdiği zamanda soruşturma aşmasındaki soruşturması, yargılanma aşamasındaysa yargılanması devam edecektir. Bunu herkesin bilmesi lazımdır” şeklinde konuştu.

 

“BİZİM YARGIMIZIN NASIL İŞLEYECEĞİ KONUSUNDA AHKAM KESMEYİ BIRAKIN”

 

Medyadaki tartışmalar üzerinden yargının yönlendirilmesini hesap edenlerin yanlış yaptığını aktaran Bozdağ, “Türk yargısı anayasa, hukuk ve kanununa uygun vicdani kanaatle hareket etti. Bundan sonra da aynı kanaatle hareket etmeye, hukuka uygun davranmaya devam edecektir. Bu yargılamalarda hukuk için de hukuka uygun bir biçimde devam ediyor, bundan sonra da devam edecektir. Avrupa’dan, başka yerlerden yargılamalara dönük eleştirileri takip ediyoruz ve biliyoruz ki bu eleştiriler Fetullahçı Terör Örgütü, PKK Terör Örgütü ve diğer terör örgütlerinin onlara ilettiği ve onların da dillendirdiği şeylerden başka bir anlam ifade etmemektedir. Terör örgütlerinin görüşlerini yansıtan, eleştirileri bizim bakımımızdan bir öneminin olmadığını buradan bir kez daha ifade etmek isterim. Türkiye yöneltilen eleştiriler adil ve objektif olduğu zaman Türkiye olarak buna kıymet verip gereklerini hep teveccüh ettik. Ama terör örgütlerinin görüşleri bir takım kurum ve kuruluşların imzasıyla Türkiye’ye gönderenler şunu bilmesi lazım. Türkiye adil olan objektif olan doğru olan ve size ait olanı biliyor bunun dışında olanları da biliyor ve biz ona göre bu konularda kararlarımızı alacağız ve uygulamalarımızı yapacağız ve yapmaya da devam ediyoruz. Yargı bizim iç işimizdir. Biz Almanya’da Fransa’da ve ya ABD’de de yargının nasıl işleyeceğine karışıyor muyuz? Karışmıyoruz. Öyleyse siz de bizim yargımızın nasıl işleyeceği konusunda ahkam kesmeyi bırakın yatıyorlar, kalkıyorlar Türkiye’yi konuşuyorlar. Almanya’da da başka yerlerde de aynı şey. Yani sizin Türkiye’den başka derdiniz yok mu? Sizin Türkiye’den başka işiniz meseleleriniz yok mu? Hepsi aynı şeyi yapmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

“GÜLEN’İ ENİNDE SONUNDA TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİZ”

 

FETÖ ve diğer terör örgütlerinin Türk milletine, Türk yargısına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hesap vereceğini söyleyen Bakan Bozdağ, “Türk yargısı adaletin tecellisi için millet adına görev yapmaktadır ve millet adına karar vermektedir. Bundan sonrada millet adına görev yapacak ve millet adına kararını verecektir. Bundan hiç kimsenin endişesi olmaması lazım ve yargısal süreçleri herkesin yakından takip etmesinde fayda var. Buradan bir kez daha altını çizmek istiyorum. Öte yandan FETÖ ele başı terörist başı Fetullah Gülen hala Pensilvanya’dadır. Cumhurbaşkanımızın bildiğiniz gibi yakında ABD’ye bir seyahati olacaktır. Bu seyahatten önce yarın ben de ABD’ye bir ziyarette bulunacağım. ABD Adalet Bakanı ile Pazartesi günü bir görüşme yapacağız. Görüşmemizin konusu terörist başı Fetullah Gülen’in geçici tutuklanması ve Türkiye’ye iadesi olacaktır. Eninde sonunda onların bulundukları yerlerden alıp Türkiye’ye getireceğiz ve Türk yargısına teslim edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

 

“TÜRKİYE’NİN FETÖ İLE MÜCADELESİNDE GEVŞEME YOKTUR”

 

FETÖ’nün ABD ziyaretini çarpıtmak için haber yaptığını da belirten Bozdağ, “Zarrab için geliyormuşuz. Yalan söylüyorsunuz. FETÖ için geliyoruz FETÖ için. Terörist başı Gülen’in geçici olarak tutuklaması için geliyoruz ABD’ye. Türkiye’ye iadesi için gidiyorum. Bu dosyaların üzerinde çalışan bazı savcılarda bana refakat edecekler, orada teknik görüşmelerde yapılacaktır. Ama hep beraber oradan buradan çarpıtmaya başka başka noktaya çekmeye başlıyorlar. İstedikleri kadar çarpıtsınlar. Türkiye’nin bu mücadelesi devam edecektir. Bu örgütün gerçek yüzünü herkes görecektir. Tehlike ve tehdit boyutunu herkes çok iyi anlayacaktır. Türkiye’nin ödediği bedellerin başka ülkelerin ödememesi için dost bir ülke olarak bütün ülkeleri uyarmaya da bundan sonra devam edeceğiz. Bundan da Türkiye’nin endişesi olmamalıdır, olmayacaktır da. Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesinde gevşeme savsaklama yoktur, olmayacaktır” dedi.

 

AK Parti Yozgat Milletvekili ve Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Av. Yusuf Başer, Sağlık Bakanlığı’nca Yozgat’a ve ilçelerine 15 uzman olmak...
Hayırsever vatandaş 5 kişinin 2 Bin 500 lira veresiye borcunu kapattı
Yozgat’ta kimliğini açıklamayan bir hayırsever vatandaş, 5 kişinin 2 Bin 500 Lira olan veresiye borcunu kapattı.
İHH Yozgat Şubesi’nden Azerbaycan’a destek konvoyu
İHH İnsani Yardım Vakfı Yozgat Şubesi tarafından Azerbaycan ve Ermenistan arasında devam eden Dağlık Karabağ krizinde Bakü’ye destek için Yozgat’ta...
Ekmek’te kampanya başlattı, ekmek ve pide çeşitlerini 1 Lira
Yozgat’ta faaliyetini sürdüren Sürmeli Pide Fırını başlattığı kampanya ile  piyasada 200 gram olan ve 1 lira 25 kuruşa satılan ekmek,...
Kovid-19 denetimleri aralıksız sürdürülüyor
Kovid-19 salgınına karşı, Yozgat Valisi Ziya Polat Başkanlığında  toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu  üyelerince alınan kararlar kapsamında denetimler aralıksız sürdürülüyor.
Başhekim Kozan, birimlerdeki işlemleri gözlemledi
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan ve hastane yönetimi, vatandaşlara daha kaliteli sağlık hizmeti sunulması noktasında hastanenin birimlerini...
Başkan Köse, gazetecilerin gününü kutladı
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, yayınladığı mesajında Yozgat’ta görev yapan gazetecilerin “21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü” kutladı.
İl Emniyet Müdürü Esertürk’ten bekçilere hizmet içi eğitim
Yozgat İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, İl ve ilçelere atanan 28 çarşı ve mahalle bekçilerine mesleklerinde kanunlara uymaları ve davranış...
Vatandaşı uzaktan erişim programı ile dolandıran şüpheli İstanbul’da yakalandı
Yozgat'ta, telefonda  kendisini banka görevlisi olarak tanıtarak aradığı Mustafa Kayıp'ın (55) telefonuna uzaktan erişim programıyla bağlanıp, kendi hesabına 28 bin 200 lira aktaran...
Başkan Dursun: Basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir
AK Parti Yozgat İl Başkanı Çelebi Dursun, “Basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir.”dedi.
Jandarma’dan kaçak kazıya dron’lu baskın
Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Çekerek İlçesinde sit alanı bölgesinde kaçak kazı yapan şüphelileri dron ile tespit ederek suçüstü yakaladı.
Yerköy Terminalinde sona gelindi
Yerköy Belediyesi tarafından 2018 yılında Şel Mevkisi Yerköy- Ankara Karayolu yakınında yapım inşaatına başlanılan Yerköy Şehirlerarası Otobüs Terminali Belediye Başkanı...
Kılıç: Gazetecilik, fedakarlık ve sorumluluk isteyen önemli bir meslektir
AK Parti Yozgat Merkez İlçe Başkanı Kürşat Kılıç, gazeteciliğin fedakarlık ve sorumluluk isteyen önemli bir meslek olduğunu söyledi.
Sedef, öncülüğünde 20 Milletvekili, yerel basının sorunlarını  meclise taşıdı
Yozgat ve ülke genelinde ekonomik anlamda büyük fedakarlıklarla faaliyetini sürdürmeye çalışan yerel basının sorunlarına duyarsız kalmayan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)...
Vali Polat, muhtarların gününü kutladı
Yozgat Valisi Ziya Polat,  19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında muhtarların gününü kutladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ