$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Başkan Yalçın: Belediyenin 2020 yılı çalışmalarını  değerlendirdi

Akdağmadeni Belediye Başkanı Uzm. Dr. Nezih Yalçın, belediyenin  2020 yılında yapılan ve 2021 yılında yapılması planlanan çalışmaları değerlendirdi.

Başkan Yalçın: Belediyenin 2020 yılı çalışmalarını  değerlendirdi
  • 23.12.2020
  • 993 kez okundu

Akdağmadeni Belediye Başkanı Uzm. Dr. Nezih Yalçın, belediyenin  2020 yılında yapılan ve 2021 yılında yapılması planlanan çalışmaları değerlendirdi.

Belediye Başkanı Nezih Yalçın, yaptığı açıklamada; başkanlık görevini devraldıkları günden bu yana önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirterek, 2020 yılının yoğun bir çalışma temposu ile geçtiğini 2021 yılının Akdağmadeni için alt yapı sorunları çözülmüş modern şehircilik anlamında büyük projelerin gerçekleştirileceği bir yıl olacağını ifade etti.

Başkan Yalçın, özellikle alt yapı eksikliklerinin giderilmesi için büyük çaba sarf edilen 2020 yılında ilçenin önemli problemlerinin çözüldüğünü belirterek şeffaf ve dinamik bir hizmet anlayışıyla hareket ettiklerini vurguladı.

İLÇEMİZİN ALTYAPISINI TAMAMEN ELDEN GEÇİRİYORUZ

Akdağmadeni’nin  birikmiş alt yapı sorunları olduğunu ve bunları çözmek için büyük gayret gösterdiklerini vurgulayan Başkan Yalçın, ilçenin altyapısını tamamen elden geçirdiklerini kaydetti.

Başkan Yalçın, şunları söyledi; ‘’Özellikle kanalizasyon, yağmur suyu drenaj hatları ve içme suyuyla ilgili ciddi şikâyetler vardı. Temel sağlam olmadan üste yapılacak her bina yıkılmaya mahkûmdur anlayışıyla her mahallemizde alt yapı sorunlarını tespit edip gerekli çalışmaları hızlı bir şekilde gerçekleştirdik. Bu çalışmalar doğrultusunda 2020 yılında 4500 metre kanalizasyon hattı, 1500 metre yağmur suyu drenaj hattı ve 1200 metre yeni içme suyu hattı çalışmalarını tamamladık. Akdağmadeni’nin altyapısını tamamen elden geçiriyoruz. Örneğin; 40 yıldan bu tarafa çözülemeyen Hanlar Sokak kanalizasyon sorununu yaptığımız detaylı çalışmalarla giderdik. Bu süreçte yol ve kaldırımlarımızda ciddi tahribat oluyor. Şimdilik çalışma yapılan yerleri geçici tamirat ve yamalarla geçiyoruz. Tabi numune olarak oluşturduğumuz, tamamen yenilenen örnek caddelerimiz de var. Akdağmadeni halkına ara ara onları da gösteriyoruz. İnşallah altyapısını tamamladığımız her cadde ve sokağımızı Barbaros Caddesi, İbn-i Sina Caddesi gibi pırıl pırıl yapacağız.”

3 YILDA YAPILACAK DOĞALGAZ HATTI 1 YILDA YAPILDI

3 yılda yapılacak olan doğalgaz hattı çalışmasının 1 yılda yapıldığını vurgulayan Başkan Yalçın, “Belediyecilik hizmetlerimizin yanı sıra vatandaşlarımızın biran önce doğalgaz’ a kavuşması içinde Sürmeli Gaz şirketiyle koordineli bir çalışma gerçekleştirdik. Hem bizim taleplerimiz hem de Sürmeli Gaz yetkililerinin gayreti ile doğalgaz çalışmalarında ciddi bir mesafe kat edildi. 2020 yılında toplamda 32,500 metre doğalgaz hattı çekilirken bugün itibariyle 2200 yeni aboneyle ilçemizde binlerce vatandaşımız doğalgazın rahatlığına kavuştu. İnşallah önümüzdeki yıl da bu tempoyla gidersek yüzde 90’ını geçmiş olacağız diye ümit ediyorum. Bu çalışmalar doğrultusunda girişimlerimizle ÇEDAŞ tarafından 2500 metre elektrik hattı yer altına alınırken 3000 bin metre fiberoptik internet alt yapı çalışması da Türk Telekom tarafından yapılarak internet olmayan bölgelerimizin de sorunu çözülmüş oldu.”dedi.

2 YENİ SU KAYNAĞINI ŞEBEKE HATTINA BAĞLANTISINI TAMAMLADIK

Bu yıl açıklanan kuraklık haritasında Akdağmadeni’nin olağan üstü kuraklık bölgesinde yer aldığını hatırlatan Başkan Yalçın, buna yönelik tedbirleri aylar öncesinden aldıklarını vurgulayarak, yaşanan kuraklık nedeniyle su sıkıntısının yaşanmaması için belirlenen alanlarda yapılan sondaj çalışmaları sonrasında buldukları 2 yeni su kaynağını şebeke hattına bağlantısını tamamladıklarını ifade etti. Başkan Yalçın, yeni su kaynaklarının artırılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

ANA HEDEFLERİMİZDEN BİRİSİ DE İSTİHDAMA KATKI SAĞLAMAK

2020 yılında istihdama katkı sağlayacak ciddi çalışma içerisine girdiklerini vurgulayan Başkan Yalçın, bu kapsamda ana hedeflerinin işsizliği azaltacak yeni istihdam alanları oluşturacak projeleri hayata geçirmek olduğunu söyledi.

 

Yalçın, “İlçemizin değil, bölgemizin de en önemli problemi ne yazık ki işsizlik. İlçe merkez nüfusumuz 22,300, oysa sadece Viyana’da 17,000 Akdağmadeni nüfusuna kayıtlı vatandaşımız yaşıyor. Bizim ana hedeflerimizden biri de işsizliği azaltıp, istihdamı artırarak göçün ve dolayısıyla hasretliğin ve gurbetliğin önüne geçmektir. Bu alandaki çalışmalarımız her türlü olumsuzluğa rağmen son hızıyla devam ediyor. Hem belediye şirketimizin faaliyet alanını genişleterek hem ilçemizdeki müteşebbislerin önünü açarak, hem de ilçemize dışarıdan yatırımcı getirerek bu alanda etkili çalışmalar yapıyoruz.  Yakın zamanda yüzlerce kardeşimize istihdam sağlayacak bir fabrikanın açılışını yapacağız. Yurtdışına ihracat yapan tekstil ürünleri üretimi yapacak olan bu fabrikanın binasını biz yapıp yatırımcı arkadaşlarımıza kiraya veriyoruz. Fabrika binası inşaat çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor. Firma yetkilisi arkadaşlar ise personel alımı için başvuruları almaya başladılar. Bu fabrikada 250-300 kişi istihdam edilecek diye ümit ediyoruz. Çalışmalarımız bununla sınırlı değil, ilçe halkımızdan yatırım düşünen 5-6 kardeşimiz var. Onların karşılaştıkları problemleri çözerek süreci hızlandırıyoruz, duruma göre yer konusunda yardımcı oluyoruz. 2021 baharıyla birlikte belediye şirketimizin de yaptığı yatırımlarla 5-6 atölye ve fabrikanın açmayı hedefliyoruz.”diye konuştu.

MAHALLELERİMİZİN İHTİYAÇLARINA GÖRE ÇALIŞMALAR YAPTIK

Mahalle sakinlerinin istek ve talepleri doğrultusunda çalışma yaptıklarını söyleyen Başkan Yalçın, “2020 yılı içerisinde belediye olarak değerlendirmelerimiz ve vatandaşlarımız ile yapmış olduğumuz istişareler sonucunda tüm mahallelerimiz de özellikle vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda çalışmalar gerçekleştirdik. Güneyli mahallesinde ihtiyaçları karşılamayan mezarlık alanını genişleterek çevre düzenlemesini bitirdik. Her mahallemize bir park hedefiyle başlattığımız çalışmalar sonucunda 2 adet parkı ilçemize kazandırdık. Yeşiltepe, Yeşildere ve Yeni mahallede büyük sorun teşkil eden derelerimizin ıslah çalışmaları tamamladık. Dere ıslahı yaptığımız bölgelerde çevre düzenlemeleri de gerçekleştirerek bu alanları vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bu kapsamda yeni yol yapımı ve onarım çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Doğalgaz çalışmaları, Türk Telekom ve ÇEDAŞ’ın alt yapı çalışmaları nedeniyle 2020 yılında 40 kilometreden fazla yolumuz kazıldı. Vatandaşımızı mağdur etmemek için 4 koldan kilit taş tamir ekibimiz, aralıklı olarak da asfalt yama ekibimiz çalışıyor. Zahmet çekiyoruz, ama bu hizmetlere kavuşmanın başka bir yolu da ne yazık ki yok. Bu yıl içerisinde toplamda 120.000 metre kare kilitli taş yol çalışması yapılırken sıcak asfalt çalışmasıyla Barbaros Caddesini ilçemize yakışır bir hale getirdik. Ayrıca 19.000 metre kare bordür çalışması ve kaldırım düzenlemeleriyle başta Yeşiltepe Mahallesi , Gültepe Mahallesi ve tüm mahallelerimizde yeni yolları ilçemize kazandırdık. Uzun yıllardan bu tarafa yol sorunu çözülmeyen Esentepe Mezrasının yollarını da sathi kaplama asfalt yaparak vatandaşlarımızı yazın tozdan kışın çamurdan kurtardık. Bu zorlu süreçte yapılan hizmetin kıymetini bilen, çalışmanın ve emeğin değerini takdir eden, zahmet çekse de anlayışla karşılayan hemşehrilerimize canı gönülden teşekkür ediyoruz.”diye konuştu.

AKDAĞMADENİ SALEBİNİ MARKALAŞTIRACAĞIZ

Akdağmadeni Salebini markalaştıracaklarını ve buna yönelik çalışmaların devam ettiğini kaydeden Başkan Yalçın, “Daha önce tarımsal kalkınma ajansları ve üniversitelerle Akdağmadeni Salebi ile üzerine çalışmıştık. Şu anda coğrafi işaret ve patentinin alınması, Akdağmadeni’nde kendi yetiştirdiğimiz salebin öğütülüp, paketlenip Akdağmadeni’ne has bir marka ile satışı noktasında ciddi bir mesafe kat ettik. Belediyemiz öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Oran Kalkınma Ajansı ve Erciyes Üniversitesi işbirliği ile birlikte yapılan projeyle Akdağmadeni salebinin markalaştırılması için çalışmalara devam ediyoruz.”şeklinde konuştu.

SOSYAL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞININ BİR GEREĞİ OLARAK GÖNÜLLERE DOKUNUYORUZ

“Vatandaşını dinleyen, sorunlarına çözüm arayan “sosyal belediyecilik” anlayışı ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.”diyen Başkan Yalçın, “2020 yılı içerisinde bir çok farklı projeyle vatandaşlarımızın, eğitim kurumlarımızın, sporcularımızın,ibadethanelerimizin, engelli vatandaşlarımızın kısacası ilçemizde her kesimin daima yanında olduk. Engelli vatandaşlarımıza akülü tekerlekli araç temini, branş ayrımı yapmadan sporcularımıza malzeme desteği içerisinde köy okullarımızın da bulunduğu 6 okulumuzun boyanması, Eyüp Sultan Cami ve Merkez Haseki Cami başta olmak üzere İmam hatip Külliyesi Camine sağladığımız destekler, ihtiyaç sahibi öğrencilerimizin ihtiyaçlarının karşılanması gibi bir çok proje gerçekleştirdik. Ayrıca Şehit Mehmet KÖKLÜ parkı içerisinde bulunan kafeteryayı kütüphaneye çevirerek burada okuma etkinlikler düzenledik. Tarihi yapılarımıza gerekli hassasiyeti gösterip Eski adıyla Halk Eğitim Merkezi yeni adıyla AK Konağı ilçe turizmine kazandırdık.2021 yılıyla birlikte sosyal belediyecilik çalışmalarımız her alanda devam edecektir.”ifadelerini kullandı.

2020 YILINDA ARAÇ PARKIMIZA 7 ARAÇ KAZANDIRDIK

Makine araç parkına bu yıl içerisinde 7 araç kazandırdıklarını vurgulayan Başkan Yalçın, “

İlçemizin dört bir yanında çalışmalarımız devam ederken vatandaşlarımıza daha iyi ve hızlı bir şekilde hizmet verebilmek için araç filomuzu geliştirmeye devam ediyoruz..”dedi.

PANDEMİ İLE MÜCADELEMİZİ TİTİZLİKLE SÜRDÜRÜYORUZ

Belediye olarak pandemi ile mücadeleyi titizlikle sürdürdüklerini vurgulayan Başkan Yalçın, “

“2020 bütçesinde hiç hesaba katılmayan, giderler kaleminde ciddi bir artış ve merkezi bütçedeki payın azalmasına bağlı gelirler kaleminde azalma söz konusu oldu. Hatta bu dönemde birçok belediye personel maaşlarını ve zaruri ihtiyaçlarını karşılamak için kredilere başvurmak durumunda kaldı. Biz planlamamızı iyi yaptığımız için öyle bir sıkıntımız olmadı. Pandemi sürecinde yerel yönetimler halkla iç içe olduğu için halkın her sıkıntısında yanında oldu. Detaylı bir şekilde anlatmak yerine birkaç örnek vermek istiyorum. Kontroller, maske denetimleri, dezenfeksiyon işlemlerini zaten her belediye yaptı. Biz normal zamanda yaptığımız yardımların 3-4 katı kadar sosyal yardımlarda bulunduk. Halkımıza dezenfekte üniteleri ve tıbbi malzeme dağıtımı yaptık. Süreci iyi yönettiğimizi düşünüyoruz ve bu süreçte tek bir can kaybımız olmasın, bir vatandaşımızın dahi canı yanmasın isterdik ama ne yazık ki onlarca değerimizi kaybettik. Mevla Alem-i İslam’ı, Büyük Türk Milleti’ni ve tüm insanlığı kısa sürede bu musibetten azat eylesin.”temennisinde bulundu.

2021 YILI VİZYON PROJELERİMİZİN HAYATA GEÇTİĞİ YIL OLACAK

Yeni yılla birlikte çalışmaların her yönüyle dolu dolu geçeceğinin altını çizen Başkan Yalçın, “Her zaman olduğu gibi vatandaşlarımızla birlikte hareket edecek ve 2021 yılında Akdağmadeni’ni bölgesinde örnek bir ilçe yapacak projelerimizi hayata geçireceğiz. Projelerimizin dosyaları hazır, planlanması hazır. Ya bakanlıklarda onay bekliyor ya da finansman sağlayacak olan İller Bankası tarafından ihale edilmesi bekliyor. Güneş enerji santralimiz ihale bekliyor, atık su arıtma tesisi proje aşamasında, atık ayrıştırma ve geri dönüşüm ile ilgili projemiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onaylandı, finansmanının tahsilini bekliyoruz. İçme suyu arıtma tesisini biz kendimiz planlayacağız. Jeotermal turizm ile ilgili otel ve mesire alanı çalışmamız şu anda proje aşamasında. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi onayladıktan sonra ihalesine çıkacağız. İlçemizin önemli bir eksiği olarak gördüğümüz çocuk yaşam alanı, gündüz bakım evi, tam gün kreş, kapalı ve açık çocuk oyun alanını da içeren bir projemizin ihalesi tamamlandı. İnşallah yeni eğitim-öğretim döneminde hazır hale getireceğiz Yaptığımız her işte desteklerini esirgemeyen ve zor geçen 2020 yılında büyük bir anlayış göstererek çalışmalarımızı takdir eden değerli halkımıza canı gönülden teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

 

 

Yozgat Valisi Ziya Polat, 2004 yılında Hakkari’nin Çukurca’da şehit olan Jandarma Asteğmen Süleyman Şahin'in vefat eden babası Murat Şahin'in Yerköy...
Başkan Köse: Ortak paydamız Yozgat
Başkanlık görevine geldiği günden bu yana esnaf ve vatandaş ziyaretlerini sürdüren ve istişare toplantıları düzenleyen Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse,...
Yozgat’ta yaban hayatı fotokapanla görüntülendi
Yozgat’ta ormanlık alanlara kurulan fotokapanla; yaban hayatı görüntülendi.
Divanev Yozgat Mağazası açıldı
Yozgat’ta yarım asırdır mobilya sektöründe faaliyet gösteren Köksallar Mobilya bünyesinde hizmet verecek Divanev Yozgat Mağazası, kalabalık bir davetli katılımıyla düzenlenen...
Yozgat’ta kamu kurum misafirhaneleri öğrencilere açıldı
Yozgat Valisi Ziya Polat, ilgili kamu kurum müdürleri ile yaptığı toplantı sonrası il genelinde kamu kurumlarına ait misafirhanelerin, yurt bulamayan...
Sağlıklı yaşam için pedal çevirdiler
“Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında Yozgat Belediyesi tarafından “Bisiklet Sürme Etkinliği kapsamında düzenlenen bisiklet turunda katılımcılar sağlıklı yaşam için pedal çevirdi.
Kavşakta düzenleme çalışması yapıldı
Yozgat Belediyesi tarafından Esentepe Mevkiinde petrol istasyonun olduğu güzergahta yeniden düzenleme yapılarak orta refüj kaldırıldı, yeniden yol açıldı.
İki sporcu Kayseri Bölge Karmasına seçildi
Yozgat Belediyesi Bozokspor Kulübü sporcuları, başarılarına yeni başarı eklemeyi sürdürüyor.
Anket şirketleri manipülasyon yapamayacak
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, “Ekonomik, sosyal ve siyasal konulardaki kamuoyu araştırmalarının doğru ve sağlıklı yapılması, manipülasyonların önlenmesi ile...
Yozgat’ta 684 parça tarihi eser ele geçirildi
Yozgat İl Jandarma Komutalığı ekipleri tarafından Sarıkaya ilçesinde gerçekleştirilen tarihi eser operasyonunda 684 parça obje ele geçirildi. Olayla ilgili  2...
Yozgat TSO’dan 666 öğrenciye çanta ve kırtasiye yardımı
Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Sinan Çelik, Yozgat’taki okullarda eğitim gören 666 öğrenciye okul çantası ve kırtasiye yardımında...
Kaza yapan Başkan Açıkel’in sağlık durumu iyi
Yozgat’ın Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, dün akşam meydana gelen trafik kazasında sağ elinden hafif şekilde yaralandı. Kazada araçta maddi...
Şerefli’den köy okullarına ziyaret
Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli ve beraberinde Yönetim Kurulu Üyesi Bedrettin Dıvrak ile birlikte köy okulu ziyaretleri kapsamında...
Yozgat SMMMO Başkan ve üyelerinden Soysal’a ziyaret
Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, beraberinde yönetim kurulu üyeleri; Harun Evcimen, Tuncer Doğan, Mustafa Aydın...
Yozgat’ta uyuşturucu operasyonunda 1 kişi tutuklandı
Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı Koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında  İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubesi ekipleri tarafından düzenlenen uyuşturucu operasyonunda bir kişi tutuklandı. İl...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ