$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Alperenlerden “Asımın Nesli” semineri

Alperen Ocakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Yozgat İl Temsilciliği tarafından “Asımın nesli” adlı seminer verildi.

Alperenlerden “Asımın Nesli” semineri
  • 31.10.2017
  • 550 kez okundu

 

Alperen Ocakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Yozgat İl Temsilciliği tarafından “Asımın nesli” adlı seminer verildi.

Seminere Alperen Ocakları İl Başkanı Mustafa Çıtak, Alperenler ve konuşmacı olarak Emekli öğretmen, Araştırmacı-Yazar Yusuf Karakaya katıldı.

Karaya,  Alperenlerle birlikte olduğu için mutlu olduğunu belirterek, “Sizin gibi genç Alperenlere bu konuyu anlatacağım için büyük heyecan duyuyorum. Rahmetli cennet mekân Mehmet Akif Ersoy; “Asım’ınnesli. diyordumya nesilmiş gerçek, İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmeyecek.” Derken burada Safahat’taki 6 bölümden biri olarak “Asım “ bölümünü, Asım’ı ise Hocazade’nin oğlu olarak ele almıştır. Fakat bazı yazarlar “Asım’ın Nesli” derken sahabelerden Asım bin Sabit(r.a) olarak değerlendirme yaparlar. Ben de bu kanaatteyim. Çünkü Asım’ı tüm okuduğumuz zaman “Haksızlık karşısında hiçbir zaman susmayan ve ‘Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır’.” Hadis-i şerifine paralel bütün kötülükleri önlemeye çalışan bir insan olarak tanıtmaya çalışılıyor. Yani merhum Akif’in burada Asım bin Sabit(r.a)i kastettiği inancındayım.”dedi.

CEHALET VE KİBİR DÜŞMANDIR

Alperen Ocaklarının iki düşmanı olduğunu bunlardan biricinin cehalet diğerinin ise kibir olduğunu

Vurgulayan Karakaya, “Bizim Alperen Ocakları gibi ulvi bir vakfımız var. Alperen Ocakları’nın iki tane düşmanı var; biri cehalet diğeri ise kibirdir. Ben Alperen Ocakları’na gidiyorum diyen gencin örnek teşkil etmesi gerekiyor. Örnek teşkil eder ve gönüllere hitap ederse gönülleri kazanır. Bu yüzden Peygamber Efendimizin(sav) önem verdiği gençliğin iyi yetişmesi gerekir. Arşın gölgesinden faydalanacak olan sınıf Allah ve Resulünün yolundan giden gençliktir. İşte bu gençlik Asım’ın gençliğidir. Peki, kim bu Asım? Sahabelerden olan Asım bin Sabit (r.a), genç yaşına rağmen kendisini yetiştirmiş bir sahabedir. Bir kabile intikam alabilmek için Peygamber Efendimiz(sav)’e gelip;“Ya Resulullah(sav) biz İslam’a yeni girdik, emir ve yasakları bilmiyoruz, bize amelleri öğretecek bir hoca gönder.” diyorlar. Peygamberimiz (sav) Asım bin Sabit (r.a) başkanlığında bir heyet gönderir. Giderken nehir kenarında heyeti 100 düşman çevirir;  şehit ve teslim olanlar olur. Asım (r.a) daha öncesinde Allah’a şöyle yalvarıyor; “Ya Rabbi ben müşriklerle hiçbir zaman temas etmeyeceğim, müşrikleri de bana temas ettirme.” diye dua ediyor. Orada Asım (r.a) şehit olur. Asım (r.a)’ın bir düşmanı vardır. Uhud’da Haris isminde bir müşriki ağır yaralar. Harisin annesi olan Süleha, “Asım’ın kellesini getirenlere 100 deve vereceğim”der. Asım (r.a)’ı şehit edenler bunu bildikleri için hemen Asım (r.a)’ınkellesini kesecekleri zaman Cenâb-ı Allah(cc) Asım (r.a)’ın başına milyonlarca arıyı yollayarak onların yaklaşmasını engelliyor. İçlerindeki adamlardan biri gece arılar gider demesiyle geceyi beklerler. Gece olunca da şimşekler çakmaya, yağmur yağmaya başlar ve Asım’ı kimse bulamaz. Asım’ (r.a)ın bu cehdini Akif; “Asım’ın Nesli” olarak ifade etmektedir. Mehmet Akif Ersoy’un hayatını okullarımızda ders olarak okutmak gerekir. Çünkü Mehmet Akif, Peygamber Efendimizin(sav) izinden giden bir insandı. Aynı şekilde Muhsin Yazıcıoğlu da böyle bir liderdi. “Allah’ın emirleri ve Rasulullah’ınrisaleti dışında mutlak hakikat tanımıyoruz” diye yola çıkmış bir kuldu. Sizlerde Muhsin Başkan’ın Alperenleri olarak İlay-ı Kelimetullah için Nizam-ı Âlem davasının sancaktarlarısınız. Sizler “Asım’ın Nesli” ifadesinin tezahürüsünüz. Doğana beşik, ölene tabut olacak idealist gençlersiniz. Allah(c.c)  Peygamber Efendimizin(sav) yolundan ayırmasın.”

 

Kovid-19 salgınına karşı, Yozgat Valisi Ziya Polat Başkanlığında  toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu  üyelerince alınan kararlar kapsamında denetimler aralıksız sürdürülüyor.
Başhekim Kozan, birimlerdeki işlemleri gözlemledi
Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Mustafa Kozan ve hastane yönetimi, vatandaşlara daha kaliteli sağlık hizmeti sunulması noktasında hastanenin birimlerini...
Başkan Köse, gazetecilerin gününü kutladı
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, yayınladığı mesajında Yozgat’ta görev yapan gazetecilerin “21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü” kutladı.
İl Emniyet Müdürü Esertürk’ten bekçilere hizmet içi eğitim
Yozgat İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, İl ve ilçelere atanan 28 çarşı ve mahalle bekçilerine mesleklerinde kanunlara uymaları ve davranış...
Vatandaşı uzaktan erişim programı ile dolandıran şüpheli İstanbul’da yakalandı
Yozgat'ta, telefonda  kendisini banka görevlisi olarak tanıtarak aradığı Mustafa Kayıp'ın (55) telefonuna uzaktan erişim programıyla bağlanıp, kendi hesabına 28 bin 200 lira aktaran...
Başkan Dursun: Basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir
AK Parti Yozgat İl Başkanı Çelebi Dursun, “Basın, demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir.”dedi.
Jandarma’dan kaçak kazıya dron’lu baskın
Yozgat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Çekerek İlçesinde sit alanı bölgesinde kaçak kazı yapan şüphelileri dron ile tespit ederek suçüstü yakaladı.
Yerköy Terminalinde sona gelindi
Yerköy Belediyesi tarafından 2018 yılında Şel Mevkisi Yerköy- Ankara Karayolu yakınında yapım inşaatına başlanılan Yerköy Şehirlerarası Otobüs Terminali Belediye Başkanı...
Kılıç: Gazetecilik, fedakarlık ve sorumluluk isteyen önemli bir meslektir
AK Parti Yozgat Merkez İlçe Başkanı Kürşat Kılıç, gazeteciliğin fedakarlık ve sorumluluk isteyen önemli bir meslek olduğunu söyledi.
Sedef, öncülüğünde 20 Milletvekili, yerel basının sorunlarını  meclise taşıdı
Yozgat ve ülke genelinde ekonomik anlamda büyük fedakarlıklarla faaliyetini sürdürmeye çalışan yerel basının sorunlarına duyarsız kalmayan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)...
Vali Polat, muhtarların gününü kutladı
Yozgat Valisi Ziya Polat,  19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında muhtarların gününü kutladı.
Başkan Köse: Muhtarlarımız demokrasimizin mihenk taşıdır
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Türkiye’de 1829 tarihinden günümüze muhtarlıkların faaliyetini sürdürdüğünü belirterek, muhtarların demokrasinin mihenk taşlarından birisi olduğunu söyledi.
Başkan Ekinci: Muhtarlarmız yerel yönetimlerin omurgasını oluşturmaktadır
Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci, muhtarların önemli bir görevi yerine getirdiğini belirterek, yerel yönetimlerin omurgasını muhtarların oluşturduğunu söyledi.
Yazıcı, Sorgun ve Saraykent’te öğrencilerle bir araya geldi
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, ilçelerde okul ziyaretleri kapsamında Sorgun ve Saraykent’te okulları ziyaret ederek sınıflarda öğrencilerle bir...
TKDK’dan 48 Projeye 8 Milyon 207 Bin 400 TL hibe desteği
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker, IPARD 9. Çağrı Dönemi Birinci Grupta desteklenmek üzere seçilen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ