$ DOLAR → Alış: 18,98 / Satış: 19,05
€ EURO → Alış: 20,26 / Satış: 20,34

“6. Somut Olmayan Kültürel Miras Kış Okulu” programı başladı

Yozgat’ta UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından düzenlenen ve 3 gün sürecek olan “UNESCO 6. Somut Olmayan Kültürel Miras Kış Okulu ve Somut Olmayan Kültürel Miras Kuşaklar Arası Aktarımı” programı Yozgat’ta başladı. 

“6. Somut Olmayan Kültürel Miras Kış Okulu” programı başladı
  • 02.02.2023

Yozgat’ta UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından düzenlenen ve 3 gün sürecek olan “UNESCO 6. Somut Olmayan Kültürel Miras Kış Okulu ve Somut Olmayan Kültürel Miras Kuşaklar Arası Aktarımı” programı Yozgat’ta başladı. 

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) ev sahipliğinde Çamlık Otelde düzenlenen programa; Yozgat Valisi Ziya Polat, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Tanışman, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci ve çok sayıda öğretmen katıldı.

 Vali Ziya Polat,  burada yaptığı konuşmada;Yozgat’ın tarihi ve kültürüyle öne çıkan bir şehir olduğunu söyledi. Vali Polat, “Galatların yaşadığı Tavium antik kenti Yozgat’ta. Avrupalıların atalarının burada yaşadığını biliyoruz. Antik kente yakında kazı çalışması başlayacak. Dünyada bilinen ilk taş mozaiği bu şehirde. Bu programın Yozgat’ımızda düzenlenmesi de ayrıca önem arz ediyor. bu vesile ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. Öcal Oğuz’a teşekkür ediyoruz.”dedi.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz da UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile UNESCO’ya Akredite Somut Olmayan Kültürel Miras Enstitüsü’nün 6 yıldır düzenli bir şekilde “kış okulu” diye bir program yaptığını ifade etti.

Prof. Dr. Öcal Oğuz, “Türkiye birçok medeniyete beşiklik etmiştir. Ülkemizin hem somut hem de somut olmayan kültürel miras olarak büyük bir zenginliği var. Zira biz Türkiye olarak hem Asya’ya hem Avrupa’ya hem Ortadoğu ve Afrika’ya hem de kuzeye doğru açılan büyük bir kapıyız Anadolu olarak. Bu bakımdan da yüzyıllar, bin yıllar boyunca pek çok medeniyete de beşiklik etmişiz. Bu nedenle de çok zenginiz. Bu zenginliğimiz 1972 yılında UNESCO tarafından kabul edilen dünya kültürel ve doğal mirasın korunmasına dair sözleşme ve 2003 yılında kabul edilen somut olmayan kültürel mirasın korunmasına dair sözleşme açısından baktığımızda aslında bulunduğumuz listelerde bulunduğumuz yerle miras zenginliğimiz tam ölçüşmüyor. 72 yılında kabul edilen sözleşmeye biz 1983 yılında taraf olmuşuz.”dedi.

BİZE VERİLMESİ MÜMKÜN OLAN HAKLARI VE KOTALARI YETERİNCE KULLANMAMIŞIZ

 “83 yılına kadar hiçbir eylemimiz ve bu listelere önerimiz olmamış. 83 yılından sonra da bize verilmesi mümkün olan hakları ve kotaları yeterince kullanmamışız.”diyen Oğuz, “ Bu nedenle de bugün dünya miras listelerinde örneğin Avrupa’da coğrafya bakımından bizden daha küçük miras ve zenginlik bakımından bizden görece az olması gereken ülkelerin 50-60 mirası listede varken biz de 19 mirasa sahibiz. Bunun da büyük çoğunluğu son 12 yılda kaydedildi bunu da unutmamak lazım. Bu bakımdan bizim daha fazla çalışmamız ve her yıl bize tanınan kotaya ve hakka uygun olarak bir mirasımızı daha uluslararası toplumla buluşturmamız lazım.”diye konuştu.

84 MİRASIMIZ ORADA

UNESCO geçici listesinde 84 mirasın olduğunu vurgulayan Oğuz, “Tentetif liste dediğimiz yani geçici liste denilen bir listesi var. Dünya miras listesinin orada da şu anda dünyanın en fazla mirası olan ülkesiyiz, 84 mirasımız orada. Bunlardan birisi de biliyorsunuz Sarıkaya’daki Roma Hamamımız bu listede yer alıyor. Dileriz bu 84 mirasın teorik olarak her yıl bir mirasımızı sunabilsek 84 yıl sonra tamamı kabul edilebilecek. Ama 70’li yıllarda olsaydı bunlar eminim ki daha kolay geçici listeye girerdi. O dönem her yıl 3-4 miras kabul ettiren ülkeler vardı, biz de kabul ettirebilirdik” ifadelerini kullandı.

Programın sonunda Yozgat Valisi Ziya Polat, Dr. Öcal Oğuz hediye takdiminde bulunarak hatıra fotoğrafı çektirildi ve bez çantalara kalıp baskı yapıldı.

ReklamReklam
Her zaman vatandaşlarımızın hizmetinde olacağız
AK Parti Yozgat Milletvekili Aday Adayı Av Serkan Uslu, siyaset hizmet etme aracı olduğunu belirterek, her zaman vatandaşların yanında ve...
Yazıcı, miniklerle bir araya geldi
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Yozgat Anaokulunu ziyaret ederek, minik öğrencilerle bir araya geldi.
Yılmaz, güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi
İstanbul Yozgatlılar Federasyonu Olağan Genel Kurul Toplantısında mevcut başkan Ahmet Yılmaz, güven tazeleyerek yeniden Federasyon Genel Başkanlığı görevine seçildi.
Yıldız, güven tazeledi
S.S. Bozok Şehir İçi Özel Halk Otobüsleri Kooparatifi  Olağan Genel Kurul’unda mevcut başkan Adil Yıldız Güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi.
Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıldönümü kutlandı
Yurt genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 108. Yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi.
Keven, aday adaylık başvurusunu yaptı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yozgat Milletvekili Ali Keven, 28. Dönem Yozgat Milletvekili adaylığı için başvurusunu yaptı.
Av. Arslan, vatandaşlarımıza hizmet için aday oldum
AK Parti Genel Merkezi’nde de görev yapan Ankara Barosu Avukatlardan hemşerimiz Ak Parti Yozgat Milletvekili Adayı Adayı Fatih Arslan, vatandaşlara...
İstifa iddialarına İYİ Parti’den açıklama
Dün akşam sosyal medyada gündeme gelen ve kamuoyunu meşgul eden İYİ Parti Yozgat İl Başkanı Bünyami Katipoğlu’nun istifa ettiği yönündeki...
Çanakkale Zaferi diğer mazlum milletlerinde umudu olmuştur
Yozgat Valisi  Ziya Polat, tarih boyunca, hürriyet ve bağımsızlığına düşkünlüğüyle temayüz etmiş Türk milletinin her türlü zorluğa karşı durduğunu ve...
Çanakkale Zaferi, tarihe altın harflerle yazılan bir zaferdir
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Çanakkale Destanın milletin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtı olduğunu belirterek, “Tarihe altın harflerle yazılan bir...
Yılmaz, DEVA Partisi’nden aday adayı
DEVA Partisi Yozgat Kurucu İl Başkanı İsmail Yılmaz, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için  DEVA...
Çanakkale yüz binlerce kahramanın yazdığı destandır
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat İl Başkanı Tekin Irgatoğlu, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yüz binlerce kahramanın yazdığı büyük bir destan...
Aynı inanç ve ruhla yaralarımızı saracağız
Hak İş Yozgat İl Başkanı Ferman Zararsız, Çanakkale Zaferinin 108. Yıldönümünde de aynı ruh ve inançla yaraları saracaklarını söyledi.
Ersoy: Vatandaşımıza layık hizmet edeceğiz
14 Mayıs’ta yapılacak olan 28. dönem milletvekilliği seçiminde AK Parti’den Yozgat Milletvekili Aday Adayı olan Avukat ve aynı zamanda çiftçilikle...
Önceliğim Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmesidir
Çekerek’te çeşitli sektörlerde faaliyetini sürdüren ve AK Parti teşkilatlarında uzun yıllar görev alan genç İş İnsanı Serhat Akın, 14 Mayıs’ta...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ